×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
بدبینی و راه های مقابله با آن - تصویر اصلی

مثبت اندیشی چیزی فراتر از اعتقاد کورکورانه است و قدرت آن بر زندگی انسان ها بسیار زیاد و شگفت انگیز است . خوش بین ها تقریبا در همه جنبه های زندگی بهتر از بدبین ها عمل می کنند و معمولا به موفقیت های بیشتری نائل شده و از موفقیت های اجتماعی لذت بیشتری می برند . انسان های خوشبین همچنین کمتر مستعد پذیرش افسردگی و بیماری های جسمی هستند . ” مارتین ای. پی. سلیگمن ” پروفسور روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: « شواهدی وجود دارد که خوشبینی ، سیستم دفاعی و حفاظتی بدن را تقویت می کند » روانشناسان معتقدند خوش بینی و بدبینی ، عاداتی هستند که ما از زمان کودکی می آموزیم و والدین ما الگو و سرمشق ما هستند .

بیشتر بدانید : بیماری پارانویید یا شکاکی

بدبینی ؛ عادتی نهادینه شده در فرد از دوران کودکی

به یاد بیاورید هنگامی که در اثر ترکیدن لوله آب ، خانه جدید شما غرق آب شد ، پدر شما آه و ناله کرد که چرا من چنین خانه بدی را انتخاب کردم؟ یا گفت: « در قرارداد ما تضمین شده که همه چیز بی عیب و نقص باشد ، بنابراین من از معمار ساختمان می خواهم لوله کشی ساختمان را تعمیر کرده و خسارت به وجود آمده را جبران کند؟ » این رفتار والدین احساس بدبینی را در کودک ایجاد خواهد کرد. سلیگمن می گوید : «خوش بینی ، یک روش عادی برای توضیح شکست ها به خودتان است » . انسان بدبین معتقد است اتفاقات بد از شرایطی دائمی و ثابت نشات می گیرد . «من در امتحان ریاضی مردود شدم . چون استعداد یادگیری اعداد و ارقام را ندارم» و اتفاقات خوب ، از شرایطی موقتی ناشی می شود . «همسرم امروز به من یک شاخه گل هدیه کرد ، چون روز کاری خوبی داشته » ، اما انسان خوشبین شکست را به عوامل موقتی نسبت می دهد : «من در امتحان رد شدم چون دقت نکردم» و موقعیت های مطلوب را به عوامل پایدار؛ «او برای من گل هدیه آورده چون مرا دوست دارد »

بدبینی و راه های مقابله با آن - تصویر یک

هم چنین بدانید : احساس حقارت و خود کم بینی

بدبینی در تضاد با خوشبینی

بدبینی اجازه می دهد نا امیدی در بخشی از زندگی فرد وارد شود و به سایر بخش ها نفوذ و سرایت کند . به عنوان مثال وقتی به شخصی گفته می شود بطور موقت از کار برکنار شده است ، انسان بدبین نه تنها بخاطر از دست دادن شغل خود احساس بدی دارد بلکه نگرانی اش را به سایر ابعاد زندگی خود منتقل کرده ، ابراز می کند که زندگی زناشویی اش در معرض خطر است و فرزندانش غیر قابل کنترل هستند ، اما انسان خوش بین اجازه نمی دهد یک شکست تمام زندگی او را محدود کند . او با خود فکر می کند : «پس من در این شرایط ، شغلی ندارم . ولی من و همسرم هنوز رابطه خیلی خوب و نزدیکی با هم داریم و فرزندانمان مایه افتخار ما هستند . » وقتی مشکلی پیش می آید و کارها خراب می شود ، بدبین ها خود را سرزنش می کنند ؛ برای مثال اگر راننده دیگری به ماشین پارک شده آن ها خسارت وارد کند . آن ها خود را سرزنش می کنند که چرا ماشین را در جای نامناسبی پارک کرده اند . اما انسان خوشبین چنین مشکلی را به اتفاق نسبت می دهد و سعی می کند راه جدیدی پیدا کند : « دفعه بعد ماشین را در جایی که ماشین های کمتری وجود دارد، پارک می کنم »

بدبینی و راه های مقابله با آن - تصویر دو

برای مطالعه مقاله روانشناسی چگونه افکار مسموم را از خود دور کنیم ؟ بر روی لینک کلیک کنید

راه های ترک بدبینی

چگونه می توانید خوشبین باشید ؟ خوشبختانه عادت های فرا گرفته شده ، می توانند به فراموشی سپرده شوند . تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که خوش بینی ، مهارتی است که هر انسانی می تواند به خوبی آن را فرا گیرد . برای ترک عادت بدبینی متن زیر را به دقت مطالعه نمایید :

با افکار منفی مبارزه کنید ؛

فرض کنید با تأخیر به محل کار خود رسیده اید ، پیش از آنکه خود را سرزنش کنید و بگویید: من همیشه دیر می رسم از خود ارزیابی دقیق و درستی داشته باشید . سعی کنید بخاطر بیاورید آخرین باری که با تاخیر به محل کار خود رسیدید ، چه زمانی بود ، دیروز؟ نه، هشت هفته پیش . آیا تأخیر شما به این دلیل بود که برای جدا شدن از رختخواب تنبلی کردید؟ نه ، پسر نوجوان شما دیشب باک ماشین را خالی کرده بود و شما مجبور شدید برای پر کردن باک ماشین به پمپ بنزین بروید. بدترین فیلمنامه را تصور کنید که بر خلاف انتظار، بهترین فیلم را در پی داشته باشد ، شما آه و ناله می کنید که «من حتما اخراج خواهم شد ، اما شاید رئیس شما در ترافیک گیر افتاده باشد و حتی دیرتر از شما به محل کار برسد . در مرحله بعد ، سناریویی را که احتمال وقوعش بیشتر است ، مجسم کنید ؛ همچنان که شما با دستپاچگی و به سرعت به سمت میز کار خود می روید ، رئیس با اخم و عصبانیت به شما نگاه می کند ، دستپاچه کننده و باعث شرمندگی است ولی کشنده که نیست . در نتیجه به فکر یافتن یک راه حل باشید یا در وقت صرف ناهار هم کار کنید یا چند دقیقه زودتر خانه را ترک کنید تا در صورت بروز تاخیرهای پیش بینی نشده ، فرصت کافی در اختیار داشته باشید.

بدبینی و راه های مقابله با آن - تصویر چهار

مقاله روانشناسی بیشتر : راه های غلبه بر افکار منفی

به خودتان اعتبار و ارزش بدهید ؛

به موفقیت های خود در گذشته اعتراف کنید . اتفاقات خوبی را که برای شما به وجود آمده ، به عنوان نتیجه تلاش های خودتان تجزیه و تحلیل کنید . عکس هایی که در تعطیلات گرفتید ، عالی بودند نه به این خاطر که دوربین به خوبی ساخته و طراحی شده بود ، بلکه بخاطر مهارت شما در زمینه نور و ترکیب اجزای صحنه. مهمانی شما در فضای باز موفقیت آمیز بود، نه به این دلیل که هوا خوب و مساعد بود، بلکه این موفقیت به خاطر تدارک خوب و مهارت های اجتماعی شما بوده است.

بدبینی و راه های مقابله با آن - تصویر سه

برای ترک بدبینی برنده بودن را تمرین کنید

در امتحانات ، افرادی که تصور می کنند نتیجه خوبی خواهند گرفت و موفق خواهند بود ، بسیار بهتر از آنانی که از خود انتظار مردود شدن دارند ، عمل می کنند . اگر برای امتحانی که در پیش دارید ، احساس نگرانی می کنید و احساس بدبینی به سراغتان آمده پیش از روز امتحان خود را مجسم کنید ، در حالی که سر جلسه امتحان نشسته اید و برگه امتحان در مقابل تان قرار دارد و شما با یاد خداوند و کمک خواستن از او شروع به خواندن سوالات کرده و به خوبی به آن ها پاسخ می دهید. در هنگام مواجهه با صحنه واقعی ، این تمرین فکری به شما اطمینان و نیروی اراده خواهد داد.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false