×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
استرس از اثرات فرسودگی زنان در زندگی

شاید شنیده باشید که اکثر زنان استاد چند وظیفگی هستند و می‌ توانند به طور همزمان چند کار را انجام دهند . به طور واقع بینانه بیشتر خانم ها چندین نقش را در زندگی به عهده دارند که می توان به مراقبت از امور داخلی منزل و فرزندان اشاره نمود و هم در بیرون از منزل در نقش های مختلف مثل مربی ، حسابدار ، مدیر ، راننده ، کارمند و … اشاره کرد . به عهده داشتن چندین وظایف و نقش موجب می‌ شود فشار و استرس زیادی بر افراد وارد شود . بحث ما در رابطه با زنان خود سرپرست و یا زنانی که در مشاغل سخت و حرفه ای فعالیت می کنند نیست ، بلکه خانم هایی است که چندین نقش و وظیفه را با هم انجام می‌دهند و در هر سن و سال و هر موقعیت شغلی در معرض خطر می باشند که موجب فرسودگی زنان در زندگی می شود .

مطالب مرتبط : تأثیرات ویروس کرونا در سلامت روان زنان

استرس از اثرات فرسودگی زنان در زندگی

اضطراب و افسردگی در زنان همواره دو برابر مردان می باشد . این احتمال در تلفیق با نوسانات هورمونی نظیر آنچه در حوالی عادت ماهیانه ، بعد از زایمان یا قبل از یائسگی اتفاق می‌افتد نیز افزایش پیدا می کند . اختلالات در خلق و خو زنان باعث می شود که آنان کاملاً از پا در بیایند و ناتوان شوند که این بر روی عملکرد روزانه زندگی ‌شان تأثیر گذاشته و استرس بیشتری را در کنار تغییرات شدید در خلق و خو به وجود خواهد آورد . سؤال اینجاست که راهکار نجات زنان پرمشغله و جلوگیری از فرسودگی زنان در زندگی با این سبک چیست ؟ در این جاست که یاری گرفتن از متخصصان حرفه ای مهم می شود .‌ اشتراک گذاشتن و تقسیم حجم زیاد استرس ها با فردی دیگر می تواند راهکاری برای رهایی از فشار فوق‌العاده آن ها شود . اما حقیقت این است که حرف بسیار ساده تر از عمل می باشد به این منظور که گاهی رفع خستگی ناشی از مشغول بودن به کارهای متنوع به تلاش ‌های بسیار بالایی احتیاج دارد .

مطالب بیشتر : چرا افرادی شاد نیستیم؟! مانع شادی و راه های مقابله با آن چیست !؟

مشغله زیاد و اثرات آن از فرسودگی زنان در زندگی

مشغله زیاد و اثرات آن از فرسودگی زنان در زندگی

 

زنان به مسئولیت پذیری گرایش دارند حتی اگر چنین موضوعی درباره تمامی موارد صدق نکند . در واقع در زمینه پذیرفتن وظایف منزل و مراقبت از دیگران زنان بسیار راحت تر از مردان عمل می کنند . در صورتی که شما به عنوان یک زن این موضوع را بپذیرید باید علتش را از خودتان سؤال کنید . این علل می ‌تواند پرورش یافتن در محیط سنتی باشد ؛ در محیط های خانوادگی سنتی معمولاً انجام چنین وظایف و نقش هایی به زنان دیکته می شود . تمایل به کنترل و مدیریت اوضاع موجب می‌ شود که بعضی از زنان در نقش های مختلف در خصوص نقش های ذکر شده ظاهر شوند . علل مختلفی جهت پذیرفتن مسئولیت های گوناگون از طرف زنان وجود دارد و همواره فکر می کنند که هیچ کس نمی تواند به خوبی آنها از عهده مسئولیت‌های مختلف بربیاید و آنطور که مایل هستند کارها را پیش ببرند . برای همین اغلب آنان ترجیح می دهند خودشان تمام این نقش‌ها را ایفا کنند . پذیرفتن مسئولیت های مختلف به هر علتی نهایتاً به آسیب ‌پذیری ، عصبانیت و نوع خشم می انجامد . مشغله و کار زیاد می تواند عاملی جهت شکل گیری بی خوابی و خستگی باشد . در ضمن فرد خسته و بی خواب با کمبود انگیزه و شادی در زندگی مواجه خواهند داشت . نمونه های ذکر شده تعدادی از فرسودگی زنان در زندگی و شغل می باشد .اگر نشانه های فرسودگی شغلی و کاری را لحاظ نکنید این مشکل بر روی روابط تان به افرادی که با آنها زندگی می کنید مثل فرزندان و همسرتان یا اشخاص دورتر نظر دوستان و همکاران تان تاثیر خواهد گذاشت .

بیشتر بدانید : دلیل اضطراب زنان و نحوه کنترل آن

راه حل های تأثیر گذار جهت جلوگیری از فرسودگی زنان در زندگی

بهترین راهکارها برای پیشگیری از فرسودگی زنان در زندگی - تصویر صفحه یک

جلوگیری از فرسودگی شغلی و داشتن جسم و روانی سالم در کنار رقابتی مناسب و مطلوب به راهکارهایی احتیاج دارد . یکی از این راهکارها گرفتن مسئولیت ها به دیگران و سلب اختیار است . هنگامی که امور در میان افراد مختلف تقسیم می‌ شود و فشار ناشی از آن ها نیز میان همه افراد تقسیم می گردد با این حال بعضی از خانم ها از واگذاری مسئولیت به دیگران و درخواست مشارکت و کمک از دیگران استقبال می کنند .

اگر در این دسته از خانم ها قرار می گیرید به این راه‌ حل‌هایی حتماٌ عمل نمایید :

مطیع نباشید

از بله گفتن به تمامی درخواست های کاری و مسئولیت های مختلف در کار و زندگی تان بپرهیزید . تمامی امور را برعهده بگیرید به ویژه مواردی که اصلاً به چشم نمی‌ آیند . بیشتر خانم ها در طول روز کارهای زیادی انجام می ‌دهند که وقت و انرژی بسیاری از آنها خواهد گرفت اما در ظاهر کسی متوجه آن نخواهد شد . به طور مثال جمع کردن لباس های کثیف ، شستن و تا کردن آنها هماهنگی های مختلف جهت مدیریت امور خانه و بیرون از خانه . اگر به تمامی این امور بله بگویید یعنی به آرامش خود یک نه بزرگ گفته اید پس همواره هوای خودتان را داشته باشید .

وقت گذاشتن برای خود

همانگونه که برای دکتر بردن ، مراقبت های فردی و کارهای مختلف اعضای خانه وقت می گذارید برای خودتان هم زمان بگذارید . زنان معمولاً رسیدگی به خود را اولویت آخر قرار می دهند که این اشتباه است و همین موجب فرسودگی زنان در زندگی خواهد شد . در واقع باید برای ورزش و علایقتان نیز زمان بگذارید و حداقل ۷ ساعت در شب بخوابید .

از معیارها و استانداردهای بیهوده بپرهیزید

هیچ کس نمی تواند از عهده انجام تمامی امور دربیاید ، پس هنگامی که بقیه اعضای خانواده برای کمک کردن به شما پیش قدم می شوند باید از پیشنهادات آنان استقبال کنید و از انتقاد کردن بپرهیزید . به طور مثال بگذارید فرزندتان خودش تخت خوابش را مرتب نمایند یا پس از اینکه یکی از اعضای خانواده ظرف ها را جمع و جور می کند مجدداً ظرفی را مرتب نکنید و یا اگر همسرتان دقیقاً همان جنسی را که خواسته بودید از فروشگاه نخرید ، عصبانی نشوید و از او تشکر کنید .

بیشتر بخوانید : چگونه شخصیت زنان را بشناسیم؟

مشغله زیاد و اثرات آن از فرسودگی زنان در زندگی

پرسشی که در این میان وجود دارد این است که آیا کمک گرفتن از دیگران نشانه ضعف است یا خیر؟

به عنوان آخرین نکته از این مقاله باید بگوییم که کمک گرفتن از دیگران نشانه ضعف نمی باشد . شلوغ ترین زندگی ها و پرمشغله ترین افراد نیز می توانند با برنامه ریزی در مسیری صحیح و منطقی به حرکت در بیایند  .اما اگر تمایل داشته باشید که تمامی امور را به خوبی و به دور از هرگونه فشار پیش ببرید باید از دیگران کمک بگیرید و یا دست ‌کم هنگامی که به شما پیشنهاد کمک می شود امتناع نکنید . به خاطر داشته باشید که کمک گرفتن از دیگران به هیچ عنوان نشانه ضعف نمی باشد بلکه نشان دهنده روحیه مدیریت قوی در فردی است که می ‌تواند به طور همزمان مسئولیت‌ های مختلف را به خوبی مدیریت نماید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false