×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
بهترین راهکار برای بهبود زودرنجی و درمان آن - تصویر شاخص

زودرنجی احساسی است که اکثر ما در زندگی به نوعی آن را تجربه نموده است . سؤال اینجاست که هر کدام از ما چقدر اجازه می دهیم این حس بر روابط مان با دیگران تأثیر بگذارد . زود رنجی طبقات مختلفی دارد و در نتیجه ناراحتی که از یک موضوع می ‌دهیم متغیر می باشد  . زود رنجی عواطف ما را آلوده و خلق و خوی ما را تخریب می ‌کند و از همه مهمتر موج منفی و شرایط استرس زایی در محل کار خانه و خانواده و به طور کلی در محیط پخش می کند که بر دیگران نیز تأثیر ناخوشایندی می گذارد . در این مقاله می ‌خواهیم در رابطه با بهبود این رفتار و همچنین عوامل که به عنوان یک راهکار مؤثر برای کاهش این رفتار اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار دهیم .

بیشتر بخوانید : چگونه یک ذهن آماده داشته باشیم ؟

زودرنجی و تاثیرات آن بر شخصیت افراد

زود رنجی ما را به مرض تحریک ‌پذیری رساند ، به گونه ای که بدخلق ، ترش رو و تند مزاج می‌شویم . این عامل آستانه تحمل افراد را پایین می‌آورد و ممکن است حتی با یک سرماخوردگی جزئی هم از پا بیفتیم . واکنش هایمان به انواع رفتارها اتفاقات تحریک کننده تهاجمی ‌تر می‌شود و منجر به عکس العمل های نا خوشایند می گردد . این عامل باعث می شود که بلافاصله اطرافیان مان را مقصر بدانیم و با رفتارمان آنان را ناراحت کنیم . به طور مثال یک رئیس زودرنج را تصور نمایید اوضاع و احوال دفتر و محل کارش بسیار دیدنی است . تصور کنید فضای کار این چنینی چقدر می تواند فرسایشی و آزار دهنده باشد . به پدر مادر زودرنج فکر کنید که با ناراحتی های ناشی از زودرنجی خود و اتفاقاتی که در خارج از خانه پدید آمده با خلق و خوی بد از سرکار برمی گردد ؛ می شود تصور کرد که این فرد چگونه با هم برخورد کرده و فرزندانشان نیز که اوضاع را تحمل می کند . برای فردی که این احساس را تجربه می نمایند درمان نشدنی به نظر می رسد . هنگامی که فرد در این وضعیت قرار می گیرد فعالیت هورمون های استرس دار بالا می رود و علیرغم میل خود دچار حالت تهاجمی و ذهن نا آرام می شود . در این میان افرادی هستند که با خنده و بیخیالی می توانند حال خود را خوب کنند و از شر احساسات منفی خلاص گردند . اما افسوس که خنده درمان مؤثری در مواقع زود رنجی نیست و ممکن است فرد حالش بد شود که نتواند در لحظه به احساسات منفی خود پشت کند و حداقل تظاهر به شادی می کند تا با غم به حس خوشحالی برسد که هر مشکلی راه حلی دارد . در ادامه همچنان با ما همراه باشید تا با اطلاعات بیشتر میزان تحریک پذیری تان کمتر شده و کمی آرام شد .

بیشتر بدانید : راه های خوب و مناسب برای خارج شدن از استرس

کاهش زودرنجی با کشف منبع ناراحتی

کاهش زودرنجی با کشف منبع ناراحتی

بهترین راه کم کردن زودرنجی کشف منبع ناراحتی تان و چگونگی عملکرد آن است . اینکه دقیقاً بدانید چه چیزی و یا چه کسی باعث رنجش شما شده است در متعادل شدن احساساتتان نقش مؤثری دارد باید . بفهمید اولین بار چه کسی و چه موضوعی شما را رنجانده است باید چاره ‌اندیشی کنید تا این حس را از بین ببرید . به خاطر داشته باشید که بسیاری از مسائلی که پیچیده به نظر می رسند موجب عکس العمل های شدید از طرف تان می گردد در واقع اگر منبع مشکل را پیدا کنید همه چیز ساده تر خواهد شد .

مطالب بیشتر : بهترین روش برای غلبه بر استرس در محیط کار

برای کاهش زود رنجی مسائل را کم اهمیت بشمارید

بسیاری از ما فکر می کنیم از چیزهایی که باعث رنجش ما می شوند باید فاصله بگیریم . اما در حقیقت اگر واقعاً اتفاقی رخ دهد اصلاً دلیلی ندارد این مسائل ما را ناراحت کند چون این مسائل آنقدر بی اهمیت هستند که نباید موجب رنجش ما شود به طور مثال فردی که اهل رقابت است امکان دارد در یک بگو مگوی لفظی با دوستانش کم بیاورند اما فقط یک شخص زودرنج است که در چنین شرایطی عکس العمل های عجیب و غریبی از خود نشان می دهد . وگرنه همه می ‌دانند که این مسئله خیلی پیش پا افتاده است که دوستانتان را به جان هم بیاندازید . با خودتان درباره آنچه که باعث زودرنجی تان می ‌شود و آزارتان می دهد صادق باشید به راحتی می توانید بفهمید اکثر اوقات چه چیزهایی باعث ناراحتی و رنجش تان می شود که به اندازه کافی تحریک کننده نیستند .

عدم زود رنجی با خلاصی از انرژی های منفی

عدم زود رنجی با خلاصی از انرژی های منفی

از آنجا که زودرنجی تحریک ‌پذیری شخص را بالا می ‌برد ناخدا گاه موجب می ‌شود با همه چیز و همه کس بجنگید . احتمالاً فاصله گرفتن از فضایی که موجب رنجش شده و رفتن به بیرون یا پیاده روی کردن در این مواقع می تواند ایده خوبی باشد که پیاده روی در این مواقع باعث می ‌شود هیجان تخلیه و عصبانیت تان کم شود.  پیاده روی کنید و مثلاً با فریاد زدن با صدای بلند و یا مشت زدن به چیزی می توانید انرژی ناراحت کننده درونی تان را بیرون بریزیر و اطمینان یابید که تخلیه انرژی منفی حال ‌تان را بهتر کرده است .

مطالب مرتبط : بهترین روش غلبه بر رفتارهای منفی و ترک عادات بد

کافئین و تاثیرگذاری آن بر زودرنجی

از آنجا که مصرف روزانه بیش از حد کافئین منبع افزایش و تحریک پذیری بسیاری از افراد می باشد بهتر است برای مقابله با زودرنجی مصرف این محرک را کم نمایید . به عنوان یک مثال فردی که به طور مداوم در یک کافی شاپ قهوه می خورد منبع اصلی مشکل خود را نوشیدن قهوه می دانست زمانی که آن را ترک کرده بود خحال بهتری داشت ، پس مصرف این ماده نیز تأثیر گذار خواهد بود .

گنجاندن زمانی برای آرامش و تنهایی در برنامه روزانه

پیدا کردن مکانی برای تنهایی و آرامش تان شما را از عوامل متشنج و شلوغ افراد که تحریک پذیری تان را بالاتر می‌برد دور می کند . در واقع اگر بتوانید از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنید زودرنجی می‌تواند هشداری باشد مبنی بر اینکه ذهنتان به زنگ تفریح احتیاج دارد . پس پیشنهاد می شود به فکرتان استراحت دهید ، موسیقی گوش دهید ، یوگا تمرین کنید و به مدیتیشن بپردازید . هزاران راه و روش وجود دارد که خودتان بهتر از هر شخص دیگری می توانید برای آرامش خودتان به آن پناه ببرید . پس پیشنهاد می کنیم تا حتما انجامش دهید . در واقع هنگامی که کاری انجام دادید که که موجب آرامش تان شد یک نفس عمیق بکشید و برای برگشتن به محیط زندگی تان آماده شوید . مطمئناً اگر همواره زمانی برای خودتان بگذارید و به نوعی با خودتان خلوت کنید تا به آرامش دست یابید . اگر زمان دیگری که در شرایط ناراحت کننده قرار گرفتید دیگر دچار زود رنجی و تحریک‌ پذیری نخواهید شد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false