×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
بهترین راهکار جهت جلوگیری از مقایسه خود با دیگران - تصویر شاخص

انسان از زمانی که خود را شناخته است شروع به مقایسه خود با دیگران نموده است . شما خودتان را با چه فردی مقایسه می کنید ؟ در صورتی که جواب این سؤال را نمی‌ دانید به آخرین زمانی فکر کنید که در رسانه های اجتماعی می گشتید ، سؤال اینجاست دیدن کدام عکس ها موجب می‌شود غبطه بخورید و به این فکر کنید که زندگیتان کسل کننده یا یکنواخت است و اینکه نتوانستید در زندگی به موفقیت هایی که می خواستید برسید . در این مقاله می ‌خواهیم در رابطه با بهترین راهکارهای جلوگیری از مقایسه کردن خود با دیگران صحبت نماییم ؛ با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : بالا بردن اعتماد به نفس

چرا مقایسه خود با دیگران بد تلقی می‌شود ؟!

مطمئناً اکثر ما زمانی که صفحات رسانه های اجتماعی و مجازی دوستان ، همکاران و حتی افراد غریبه را مشاهده می‌ کنیم این جملات را به خودمان می گوییم و آرزو می کنیم ای کاش می ‌توانستیم حتی برای لحظه‌ ای هم که شده جای آنها باشیم . مدت زمان طولانی در میان عکس ها می گردیم و به تصمیماتی می اندیشیم که ما را به شرایط فعلی رسانده است ، حتی گاهی فکر می ‌کنید که تقصیر خودتان است که زندگی آنها آنقدر عالی به نظر می ‌رسد و زندگی شما بد .

کارشناسان این وضعیت را در تله مقایسه اجتماعی نامیده اند . بدون شک ظهور رسانه ‌های اجتماعی این تله را بزرگتر و رهایی از آن را دشوارتر نموده است . به اینکه با چه تعداد افراد در رسانه های اجتماعی در ارتباط هستید یا اینکه هر چند وقت یکبار عکس‌هایشان را پست می کنید هر روز با دنیایی از چهره های خندان و لحظاتی مواجه هستیم که عمداً با هدفی طراحی شده اند که شاد و و خوشبخت و پربازده بودن مردم را نشان دهد ؛ اما بلعکس در واقع آن لحظه ها به این علت انتخاب شدند که آشفتگی و پریشانی زندگی هر روزه افراد را پنهان نماید . به زبان ساده تر شاید آن لحظات آنی باشد اما نشان دهنده این نیستند که واقعاً در آن لحظه در زندگی فرد چه اتفاقی در حال روی دادن است . حس فشاری که از مقایسه خود با دیگران و زندگی شان را تجربه می کنید امکان دارد به شدت زندگی تان را مختل و از نظر جسمی ريال روحی و احساسی برای تان مخرب باشد . برخی از تحقیقات نشان دهنده این است که مقایسه کردن خودتان با شخصی که فکر می‌کنید زندگی بهتری دارد و موفق‌ تر است موجب می شود افراد بیشتری را پیدا نمایید که از شما موفق تر و خوشبخت تر هستند . در واقع تصور ذهنی جهت قیاس کردن تان با دیگران موجب می شود و مدام متوجه ایرادها و ضعف‌های خودتان بشوید .

مطالب مفید : رشد شخصیت و شکل گیری آن

بهترین راهکار تأثیر گذار جهت رهایی از مقایسه خود با دیگران

چرا مقایسه خود با دیگران بد تلقی می‌شود ؟!

از زندگیتان رضایت بیشتری خواهید داشت در صورتی که دست از مقایسه خود با دیگران برداریم . اما چگونه می توانیم در حالی که با تصاویر شاد و خندان افراد در شبکه ‌های اجتماعی مواجه هستیم از مقایسه با دیگران دست بکشیم . در اینجا بهترین راهکار های تأثیر گذار جهت مقایسه کردن خود با دیگران را ذکر خواهیم نمود :

تغییر تمرکز بیرونی به تمرکز درونی

برگرداندن نگاهتان از بیرون به درون کار بسیار ساده ای نیست اما ارزش امتحان کردن را دارد . باید دست از مقایسه کردن خود با دیگران برداشته زیرا فقط خودتان می توانید به خودتان اعتبار بخشید . ممکن است این کار کم ارزش به نظر می ‌رسد اما بسیار تأثیرگذار خواهد بود اگر تاکنون این ایده را امتحان نکرده اید یا از تصور اینکه با خودتان در تعامل باشید هراس دارید مطمئنا اجرای این ایده در زندگی تان بسیار سخت خواهد بود.  بهترین کار برای شروع این است که با مدیتیشن یا هر روش دیگری که می شناسید با خودتان خلوت نمایید . سپس با این پرسش پیش بروید که اثرات بیرونی که خواسته یا ناخواسته اجازه دادند من را هدایت کند چه چیزهایی هستند . به موقعیت هایی فکر کنید که موجب می شود خودتان را با شخص دیگری مقایسه نمایید ؛ به این مسائل بیاندیشیم یا درباره‌ شان بنویسید سپس تجسم کنید که اتفاق می‌افتد . اگر نیروها ، نظرات و افکار بیرونی روی شما اثر نمی ‌گذاشتند زمانی که در حال انجام این کار هستید هر بار که احساس کردید دوباره تحت نفوذ نیروهای بیرونی می باشید به جای اول برگشته و از اول شروع کنید .

بیشتر بخوانید : انواع تیپ های شخصیتی

دیگر راه کارهای مؤثر جهت مقایسه کردن خود با دیگران

دیگر راه کارهای مؤثر جهت مقایسه کردن خود با دیگران

محدود کردن میزان استفاده از رسانه های اجتماعی

زمانی که دائماً برای اعتبار بخشی به خود و زندگی تان به بیرون نگاه می کنید به آسانی در تله مقایسه اجتماعی و مقایسه خود با دیگران خواهید افتاد . اگر می خواهید کمتر خودتان را با دیگران مقایسه کنید زمان استفاده از رسانه های اجتماعی را محدود نمایید . تصاویری که در این فضا می بینیم اغلب به دقت طراحی شدند تا لحظاتی بی عیب را در زندگی آشفتگی دیگران به نمایش بگذارند . باور کنید که این عکس ها هیچ ارتباطی با زندگی واقعی این افراد ندارد و تحقیقات نشان دهنده این است که زوج هایی که مداوم عکس هایی از لحظات شاد و خوشبخت پست می کنند در واقعیت با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می ‌کنند و زندگی زناشویی موفقی نیز ندارند.

گرفتن منبع محکمی از الهام

هیچ اشکالی ندارد یک یا دو نفر به عنوان منبع الهام در زندگیتان وجود داشته باشد . این مسئله می‌ تواند تا حدودی هدایت بیرونی در زندگیتان ایجاد کند . احتیاجی نیست این افراد افرادی مشهور باشند ممکن است منبع الهام مربی یوگا ، مدیتیشن یک دوست خوب یا یکی از همکارانتان باشد که در مسیر شبیه به شما گام برداشته است . زمانی که احساس ناامنی بودن می کنید و مسیرتان را گم کرده‌اید ممکن است مجدد در تله مقایسه بیفتید که می توانید در این مواقع از این افراد الهام بگیرید .

مقایسه کردن خود با دیگران انگیزه‌ ای برای پیشرفت

تقلای آدمی جهت خواستن چیزی که به دیگران تعلق دارد و وقت هدر دادن است . مگر آنکه چیزی که در دیگران می بیند و می خواهد واقعاً ارزشمند باشد ؟ چه کسی را بیشتر از همه مورد تحسین قرار می دهید ؟ چه نوع مقایسه ای می تواند به واقع برای تان مفید باشد ؟ به طور نمونه آیا افرادی را می شناسید که فوق العاده مهربان و باگذشت اند ؟ آیا کسانی را میشناسید که با خوبی شان واقعا اثر مثبتی در دنیا می گذارند . به جای این که با افتادن در تله مقایسه بیهوده وقتتان را تلف کنید با مقیاس خود با افراد الهام بخش و مثبت اندیش تلاش و خودتان را به آنها شبیه کنید و فرد بهتری در زندگی تان باشید  .

شکرگزاری جهت جلوگیری از افتادن در تله مقایسه

مقایسه کردن خود با دیگران انگیزه‌ ای برای پیشرفت

در صورتی که خودتان را متعهد می کنید که عمیقند برای آنچه که در زندگی تان وجود دارد خوشحال باشید هر روز آن را به خودتان یادآوری نمایید . این ویژگی باعث می ‌شود شما کمتر در دام مقایسه گرفتار شوید . اگر زمانی کسی یا چیزی می‌خواهد شما را دوباره به تله مقایسه بیندازد فوراً آن چیزهای خوب را به خودتان یادآوری نمایید .

موفقیت دیگران نباید دنیایتان را به هم بریزد حتی اگر فکر کنید آن همان کاری را انجام می دهند که شما انجام می دهی .د در واقع تلاش ها و موفقیت های شان به خودشان تعلق دارد . از مقایسه خود با دیگران دست برداریم زیرا آنچه که شما تجربه نموده اید با آنچه که آنها تجربه کردند فرق دارند . در اصل شما دارید ظاهر زندگی آنان را با باطن زندگی خودتان مقایسه می کنید که در واقع این قیاس غلط است .

فاصله گیری از مسیر زندگی دیگران کمکتان می کند خودتان را از این احساس که باید پیشرفتتان را در مقایسه با پیشرفت دیگران بسنجید نجات دهد . شادی درونی در خودتان ایجاد کنید تا بتوانید پیشرفت های خودتان را از بین ببرید . زمانی که برای دیگران خوشحال می شوید راحت می توانید برای خودتان نیز خوشحال شوید . وقتی پیروزی های دیگران را حتی اگر کم باشد بپذیرید می توانید روزهای خود را ببینید و بپذیرید .

به عنوان کلام آخر اعتبار بخشیدن به خود و تفکر بهترین راه برای پرهیز از افتادن در تله مقایسه است . اما انجام این کار به این سادگی ها نیست اگر می خواهید از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید . راه سختی در پیش دارید اما همین که به این نکته آگاه باشید یعنی در مسیر درست قرار گرفته اید .

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false