×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مهم ترین راهکار تسلط بر اعصاب

دغدغه امروزه افراد در محیط کار ، محیط منزل و دیگر محیط های اجتماعی باعث شده است تا در پایان روز و تأثیرات این عوامل با کوچکترین مشکل یا رفتار بدی از طرف اطرافیان خود اعضای خانواده و دوستان از کوره در برویم و به نوعی نتوانیم به اعصاب خود مسلط باشیم. کنترل اعصاب در شرایط بحرانی چه در اجتماع کوچک در در منزل با خانواده و چه در اجتماع بزرگتر در محیط کار با دوستان و همکاران بسیار حائز اهمیت است و باعث می شود به مرور زمان شما دچار مشکلات مربوط به اعصاب و روان شوید. راه های مختلفی برای تسلط بر اعصاب و روان وجود دارد که به نوعی تسکین دهنده بوده و باعث می شود شما شخصی خشن و عصبی در میان اطرافیان شناخته نشوید. در این مقاله روانشناسی به این موضوع مهم می پردازیم امیدواریم برای خوانندگان عزیز مؤثر واقع شود در ادامه با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : بهترین راه کار مدیریت خشم

مهم ترین راهکار تسلط بر اعصاب

بسیاری از افراد خشم در زندگی را تجربه نموده اند ؛ این عامل می ‌تواند به علت اتفاقات بیرونی یا تغییرات درونی باشد. ابراز خشم به معنای این است که در بیان نمودن آن به جای واکنش های پرخاشگرانه جسور و منطقی باشید. مهمترین و منطقی ترین راه حل برای تسلط بر اعصاب و ابراز خشم جسور بودن می باشد اما داشتن این شخصیت به این معنا نیست که فردی قلدر باشید و به دیگران زور بگویید بلکه به معنای این است که برای خود و اطرافیان تان ارزش قائل باشید. به گونه ای که با رفتارهای محترمانه مشکلات تان را از راه‌های منطقی حل نمایید. هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که این خصوصیات را در خود ندارد اتفاقات یا افرادی هستند که باعث شوند تا شما خشمگین شوید اما به شما برای یک رفتار متقابل باید بیاموزید که چگونه رفتارهای خود را کنترل و بر اعصابتان آن مسلط باشید و به شکل مناسب آن را نشان دهید.

برخی از عواملی که موجب برانگیخته شدن خشم و عصبانیت افراد می ‌شود شامل تحقیر شدن احساسات ، مورد بی مهری قرار گرفتن ، بی توجهی و رفتار بعد از طرف دیگران ، مورد تجاوز کلامی یا و جسمی و به نوعی قربانی شدن ، بدقولی و گل خوردن و مورد تبعیض قرار گرفتن این حالتها عواملی محدود است که می تواند خشم شما را برانگیزد. در ادامه قصد داریم کارهایی را به شما بیاموزیم تا بتوانیم در مقابل چنین عواملی واکنش مثبتی از خود نشان دهید همچنان ما را همراهی نمایید.

بیشتر بخوانید : اقدامات مؤثر در کنترل عصبانیت

راهکار های ساده و مؤثر جهت تسلط بر اعصاب

ورزش کردن برای تسلط بر اعصاب

 

دوش آب گرم به عنوان یک مسکن فوری شما را آرام می کند ، ارتباط داشتن با دیگران و اطلاع از احوال دوستان و آشنایان روابط تلفنی با آنها از مؤثرترین راهکار برای این است که شما حواستان پرت شود و بر خشم و اعصاب تان کنترل پیدا کنید. حین عصبانیت به نا گاه از کوره در نروید و به جای آن چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید چند ثانیه هوا را داخل شش های خود قرار داده و سپس آن را خارج نمایید. نفس عمیق کشیدن باعث می شود از اضطراب و خشمتان کاسته شود.

ورزش کردن برای آرامش اعصاب بسیار مفید است و انجام فعالیت‌های فیزیکی می‌تواند راه خروجی احساسات باشد. در صورتی که از درون حال خوشی ندارید و به نوعی دارید از شدت عصبانیت منفجر می ‌شوید پیاده روی یا دو می ‌تواند باعث شود مواد شیمیایی مختلف در مغزتان فعال گردد و احساس شادی و آرامش کنید و از هرگونه خشم و اضطراب دور بمانید.

زمانی که که عصبانی می شوید ممکن است که هر چه به زبانت بیاید را بازگو کنید و بعد از آن احساس ندامت داشته باشید پس پیش از حرف زدن زمانی را وقت صرف کنید تا هم خودتان فکر کنید و هم اجازه دهید فرد مقابل در آن موقعیت فکر کند و کمتر دچار بگومگو شوید.

از ابزار بسیار قدرتمند در زمان عصبانیت و دفع احساسات منفی جهت تسلط بر اعصاب بخشش می باشد. اگر زمانی که از فرد عصبانی می شوید بتوانید آن را ببخشید و به نوعی کینه به دل نگیری هم خودتان و هم طرف مقابل می توانید از این موقعیت درس بگیرید. واقع بینانه نیست که اشخاص انتظار داشته باشند همه درست همان گونه که شما دوست دارید رفتار کنند.

بیشتر بدانید : دلیل اضطراب زنان و نحوه کنترل آن

آموزش کنترل و تسلط بر اعصاب در در مدت زمان کم

راهکار های ساده و مؤثر جهت تسلط بر اعصاب

برای کنترل خشم و تسلط بر اعصاب تان در شرایط مختلف می توانید یک چالشی برای خود در نظر بگیرید و در این چالش چند روزه با انجام فعالیت ها و تمرینات مؤثر بر احساسات منفی خود غلبه کنید. روشهای آموزشی زیر به شما کمک می نماید تا از این چالش چند روزه که برای خود تعیین کرده اید موفق بیرون بیاید و تأثیرات آن را به مرور متوجه شویم.

رنگ آمیزی کردن

شاید برایتان خنده دار باشد اما با قرار دادن یک کتاب رنگ آمیزی جلویتان می توانید زمانی را برای رنگ کردن یا نقاشی کردن اختصاص دهید این کار از لحاظ روانشناسی موجب آرامش اعصاب می گردد.

شنیدن موزیک

گوش دادن به موزیک های انرژی بخش باعث می شود تا استرس شما کم شود پس سعی کنید در لیست موزیک خود موزیک های آرام بخش و با انرژی مثبت را انتخاب نموده و گوش دهید.

رفتارهای شوخ طبعانه

همواره سعی کنید در گفت و گو های طنز آمیز مشارکت کنید زیرا این گفت و گو ها دلیلی برای شادی و خوشحالی شما خواهد بود. هرچه رفتارهای شوخ طبعانه بیشتری داشته باشید کنترل خشم تان راحت تر خواهد شد. ایجاد یک طبیعت طنز آمیز و شوخ کار دشواری نیست و هر زمان حس کردید که عصبی شده اید فقط تلاش کنید لبخندی به لب بیاورید. با این کار خواهید دید تمامی خشمتان به صورت اتوماتیک از بین می رود. در واقع لبخند بزرگترین دشمن خشم است.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false