×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
بهترین راهکار های تقویت اراده - تصویر اصلی

نیروی اراده ؛ نیرویی باطنی برای اتخاذ تصمیمات ، اقدام به کار ، اداره اهداف و وظایف است . شخص با اراده کسی است که وقتی درباره ی کاری به خوبی تأمل کرد و آن را نافع دانست ، تصمیم به انجام آن می گیرد و با فعالیت و ثبات قدم ، آن را به اجرا در می آورد و در مقابل فرد سست اراده ! با کمترین مشکلی ، از انجام دادن کار دلسرد شده ، دست از تلاش برمی دارد . شخص با اراده ، کسی است که دارای هدفی معقول است و تا موقعی که به آن نرسیده ، از تعقیب آن باز نمی ایستد و مشکلات و موانع روانی یا مادی ، به اراده و عزم او لطمه نمی زند و از پیشرفتش ، جلوگیری نمی کند . کسی که اراده ای قوی دارد آن چه را خواسته است با کوشش و ثبات قدمی به دست می آورد . برای تقویت اراده بیشتر و اطلاع از بهترین راهکار ها تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

بیشتر بخوانید : چهار روش برای رسیدن به موفقیت

راهکارهای تقویت اراده

تعیين هدف با اهداف 

انسان باید ابتدا هدف و یا اهداف خود را در زندگی و یا کاری که می خواهد انجام دهد به طور دقیق و مشخص ترسیم کند . طبیعی است که این هدف باید شفاف ، معقول ، قابل دست یابی ، بدون افراط و تفریط مطابق توان و استعداد خود واقع بینانه باشد ؛ نه بلند پروازانه و خارج از تواناییهای شخص . در غیر این صورت وقتی با مشکلات و موانع سختی روبه رو شود ناامید و دلسرد شده و از ادامه کار منصرف می شود و خود را ناتوان و بی اراده می بینید ، به همین علت تقویت اراده باعث دستیابی به هدف می شود .

شناخت توانایی ها و استعدادها

همه ما در وجود خود از استعدادهایی برخورداریم کافی است این نیروها را بشناسیم و برای رسیدن به هدف آنها را به کار گیریم .

برنامه ريزی

باید برای تمام کارها و فعالیتهای شبانه روزی برنامه ای مدون و منظم داشته باشید . بدین منظور از جدولی استفاده کنید که در ستون افقی آن ساعات شبانه روز و در ستون عمودی ، ایام هفته را یادداشت و تمام کارهای روزانه خواب ، استراحت ، ورزش ، مطالعه  را در آن درج کنید و هر فعالیتی را در زمان خاص خود در جدول بنویسید و هیچ زمانی را بدون کار خالی نگذارید . هر روز صبح با نگاهی به آن برنامه به اجرای دقیق آن بپردازید و شب ها، قبل از خواب آن را محاسبه و ارزیابی کنید . شایسته است همچون یک محاسبه گر جدی و قاطع ، فعالیت های روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن آنها را بررسی کنید و در صورت موفقیت خود را تشویق و در صورت تخلف و سهل انگاری در اجرا، خود را تنبیه کنید . آجر های بنای هستی مان را طرز تفکرمان می سازد و اگر بخواهیم در دنیای مان اتفاق زیبایی بیفتد ، گام اول ؛ تغییر در نگاه و بینش ماست .

بهترین راهکار های تقویت اراده - تصویر دو

هم چنین بخوانید : چگونه از شکست در راه موفقیت استفاده کنیم

اصل تلقین یا خودگويي هاي مثبت جهت تقویت اراده

گفتن ، باور داشتن است . وقتی می گوییم من آدم شکست خورده ای هستم، بی استعدادم و عوض شدنی نیستم ، در واقع حکم محکومیت خود را صادر می کنیم . روان شناسی شناخت ، به ما چنین می گوید: دستور دادن، فرآیند شدن است و ما را دستورات می سازند . ما همواره با خودمان حرف میزنیم و هفتاد درصد وقت مان با گفت و گو سپری می شود حتی زمان خواب و ما همان می شویم که با خود حرف می زنیم . سعی کنید دستورات خوبی به خودتان بدهید . شما با خودتان چه می گویید؟ فرهنگ ذهن و زبان شما مثبت است ، نیرو زا و یا منفی است و نیرو بر؟ آجرهای بنای هستی مان را طرز تفکرمان می سازد و اگر بخواهیم در دنیای مان اتفاق زیبایی بیفتد گام اول تغییر در نگاه و بینش ماست . با تغییر نگاه ، ایده آل ها : اهداف زندگی مان به درستی شکل می گیرند و آن گاه گام دوم یعنی تلاش مستمر و انتخاب های عالی و فرداساز در دنیای ما رخ خواهد داد .

نگرش ها و اندیشه های ما، مهم ترین عامل تغییر و تقویت اراده به شمار می آیند . نود درصد تغییرات خوب و بد زندگی مان به نوع نگرش ما به رخدادهای زندگی بستگی دارد و ده درصد آن به وقایع بیرونی وابسته است . ادیسون می گوید: «مشکل افرادی که شکست خورده اند و دست از تلاش برداشتند ، این بود که نمی دانستند که در یک قدمی پیروزی اند . » و می گفت : « راز توفیقم این بود که هرگاه برای باز کردن دری تلاش می کردم و باز نمیشد بارها و بارها تلاش می کردم و با خود می گفتم حتما این کلید درب را در صدمین بارباز خواهد کرد»

مقاله روانشناسی تمرکز در برابر خود سرزنشگری با کلیک بر روی لینک بخوانید

بهترین راهکار های تقویت اراده - تصویر یک

تدریجی بودن تقویت اراده

برای به دست آوردن اراده ای قوی و محکم، باید به تدریجی بودن آن و نیاز آن به تمرین توجه داشته و گمان نکنید می توانید به طور دفعی و بدون تلاشی درخور به آن دست یابید . بنابراین ، به راهکارهای عملی زیر توجه کرده، به آنها پایبند باشید . هر روز صبح حداقل بیست دقیق به طور مرتب و در ساعتی معین ورزش کنید .صبحگاهان ، هر زمان که بیدار شدید بی درنگ برخیزید و از رختخواب بیرون روید . حتی اگر خواب آلودگی مزاحمتان است از اتاق بیرون بروید و قدری نرمش کنید تا خواب آلودگی از بین برود . مقید باشید هر روز تعداد آیات معینی از قرآن را تلاوت کنید (حداقل ۲۰ تا ۵۰ آبه) و در صورت تمایل در هفته های بعد بر میزان آن بیفزایید . ترک گناه و مخالفت با هوا های نفسانی نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده و نهادینه کردن آن در درون انسان دار د. هرگز در کارها، ناامید نشوید و با حالتی تهاجمی برای پیگیری و به انجام رساندن کار های ناقص و ناموفق ، تلاش کنید. کارهایی را که به عهده می گیرید نا تمام رها نکنید و آنها را به نحو احسن و تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهید و از پراکنده کاری و آشفتگی در کارها که موجب به هم ریختگی نظام فکری می شود بپرهیزید و به فعالیتهای خود تمرکز و انسجام ببخشید .

بهترین راهکار های تقویت اراده - تصویر سه

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false