×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۱۱ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
مدیریت خشم قابل کنترل و علائم آن

در دنیای امروز ما افراد به گونه ای به داشتن استرس عادت کردند که گویی از وجود آن اطلاعی ندارند. ترس از عامل های زمینه‌ ساز خشمگین شدن آنی است ؛ خشم احتمالاً واقعی ترین احساس انسان است و چگونگی کنترل آن برای همه افراد ضروری است. کارمندان باید یاد بگیرند با فشار کاری و مدیران پرتوقع کنار ‌بیایند و مدیران نیز باید بفهمند حس خصومت شان را با کارکنان نالایق کنترل کنند. به طور کلی انسان ها باید یاد بگیرند که عقده و خشم های شان را سر یکدیگر خالی نکنند. در این مقاله در رابطه با انواع خشم و بهترین راه مدیریت خشم صحبت خواهیم نمود تا بهتر بتوانید در موقعیت های مختلف این رفتار بد را کنترل نمایید.

مطالب مرتبط : اقدامات مؤثر در کنترل عصبانیت

مدیریت خشم قابل کنترل و علائم آن

برعکس اضطراب و افسردگی علم پزشکی هیچ دارو و دوایی برای خشم کشف نکرده است. در میان تمام احساسات منفی خشم ویرانگر ترین آنها به حساب می آید چون می ‌تواند منجر به رفتار های فیزیکی خشونت ‌آمیز گردد. زمانی که فردی شما را به شرکت در کلاس های مدیریت خشم دعوت می کند نتیجه کار اغلب نا امید کننده است. بعضی اوقات بیرون کردن اژدهای خشم از غرش تنها بر آتش خشم اضافه می کند ، جهت مقابله با این عامل باید روش‌های بهتری وجود داشته باشد.

اولین گام در بررسی خشم این است که ببینید خشم شما تا کجا پیش رفته است. خشم درجات مختلفی دارد و حتی کاربردهای علمی نیز برای آن موجود است. بنابراین نمی توان گفت برای تمام درجات خشم یک نسخه بپیچید. مقیاس های زیر به شما یک نگاه تقریبی می دهد تا بتوانید انواع خشم های کنترل و قابل کنترل را شناسایی کنید. بهترین راه ارزیابی مسئله این است که از همکاران و دوستان و خانواده بخواهید نظر واقعی شان را درباره تان بگویند.

علائم خشم قابل کنترل

افرادی که خشم قابل کنترل دارند دائم شاکی و عیب جو هستند ، از خشم جهت ترساندن بقیه استفاده می کنند تا کار خود را راه بیندازند ، از خودشان و کمبودهایشان خشمگین هستند ، خشم خود را با تمام بدی های موجود در عالم مقایسه کرده و آنگاه توجیهی برای آن می یابند. با استفاده از خشم در موقعیت های رقابتی خودشان را بالا می کشند و این عامل در اینجا محرک اینگونه افراد است.

بیشتر بخوانید :افسردگی پنهان و نشانه های آن

مدیریت خشم غیرقابل کنترل و علائم آن

پیش از این در رابطه با نشانه های این خشم باید بگوییم خشم تان توهین آمیز است و به دیگران صدمه می زند. اینگونه افراد مرتب حین رانندگی از این و آن خشمگین می ‌شوند و دعوا راه می اندازد. خشم روی این گونه افراد غلبه کرده و جای منطق و درست فکر کردن را می گیرد. اینگونه افراد همواره عادت دارند از خط قرمز عبور کنند و مرتکب خشونت فیزیکی هم شوند. همواره از درون احساس خشم کرده و نمی داند چه باید بکند.

خشم غیر قابل کنترل نوع خشم است که جامعه را به هم زده و نشان دهنده درجه ای از اختلال روانی است که از حوزه خود درمانی و حتی کمک خیرخواهانه خانواده و دوستان خارج است. در این وضعیت تنها مداخله حرفه ای لازم است و دست به دعا بر داشتن برای اینکه فرد بهبود یابد. تنها را امیدوار کننده که وجود دارد فروکش کردن خشم این افراد کمک به دوری کردن از از رفتارهای خشونت آمیز حین بروز خشم شان می باشد. در هر صورت باید خود فرد بر روی خشم خود تمرکز کند و با تلاش خودش آنها را از خود دور نمایند.

مدیریت خشم و کنترل درست آن برای بسیاری از اشخاص به ویژه آقایان راه ساده‌ای نیست. در خیلی از فرهنگ ها ، خشمگین بودن مایه افتخار و نشانه مردانگی سرسختی و حس رقابت جنگجویی است. با وجود این تمام این انگیزه ها شکلی از اشرف شرطی سازی بیرونی است. این گونه افراد هنگامی برای ترک خشم انگیزه پیدا کنند که یک روز از خواب بیدار شده و ببیند که این رفتار چگونه به خود و اطرافیانش آسیب زده است. وقتی برچسب آدم خشمگین روی فرد باشد فرصت های رشد و تعامل مثبت با دیگران از او سلب شده حتی اگر او را تنها عیب جویی و شاکی بدانند. خشمگین بودن همواره بهایی دارد پس به اطراف خود نگاه کنید و ببینید چه بهایی هایی برای آن می دهید.

بیشتر بدانید : روش های درمان ناراحتی روحی و تفاوت آن با افسردگی

دو راهکار مهم برای مدیریت خشم و کنترل آن

راهکار این است که با دقت بهانه های خشمگین بودن خود را بررسی کرده و با پذیرفتن مسئولیت خشم خود آن را کنترل نمایید. برای بسیاری از افراد دو بهانه اصلی برای خشمگین بودن وجود دارد: ” اینکه لیاقت شان همین بوده” و ” من همینم یک آدم عصبانی”

در بهانه اول برای همه افرادی که شما سرکوب نمودید به خود حق می دهیم. این بهانه بر اساس این است که حس می ‌کنید مهم تر از دیگران هستید و می توانید از آن ها به خاطر اشتباه شان انتقاد کنید و از دستشان عصبانی شوید. راه فرار از این بهانه این است که تشخیص دهید شما تنها مسئول زندگی خودتان هستید و نه زندگی دیگران. در رابطه با بهانه دوم که یک انکار همه ‌جانبه است فرد با توسل به این بهانه درهای تغییر را به روی خود می بندد و ناامید است. راه فرار از این بهانه آن است که بگویید من خیلی وقته که یک آدم عصبانی هستم و اگه بخوام قدرت داشته باشم باید یک آدمی دیگر بشم.

راهکار بعدی از نشان دادن خشم خود دست بردارید. فرد خشمگین همواره آماده سرزنش و انتقاد از دیگران است و از آنجا که همیشه  چیزی برای انتقاد کردن دارد چرخش می چرخد و این گونه است یا قدرت و کنترل خود را به خشم وا می گذارد. عدم مدیریت خشم و شخصی کردن آن و همچنین صرف نظر از هر چیز و هر کس که اطرافتان است قدرت کنترل از دست رفته را مجدد به دست خواهید آورد و می تواند انگیزه خوبی برای تغییر باشد.

جمع بندی

همواره سعی کنید به داد خود برسید و خشم خود را در نطفه خفه کنید. به جای اینکه اجازه دهید خشم کنترل شما را در دست بگیرد و بگذارید کار از کار بگذرد و آن زمان احساس پشیمانی کنید. راهکار بهتر این است که فرمان محل را فوراً به سبب بیدار شدن اژدهای خشم خود ترک کنید و جایی بروید که تنها باشید. به طور کلی به کمک راهکارهایی که بیان شد انگیزه تغییر داشته باشید و خشم خود را مدیریت کنید. به عهده گرفتن مدیری تفردی خشم نشان دهنده این است که شما دوباره یا بازیافت حس قدرت ، کنترل و عزت نفس دارید. تمامی این ها پاداشی با ارزش است که هیچ خشم خودبینانه ای نمی‌ تواند جلوی آن را بگیرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false