×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
یهترین روش غلبه بر رفتارهای منفی

آیا شما عاداتی دارید که بر کارتان تأثیر منفی دارد یا هنگام ملاقات با مشتری ایمیل هایتان را چک می‌کنید و یا در زمان هایی که باید بر روی کارتان متمرکز باشید تماس های شخصی می گیرید ؟ آیا بیش از اندازه تلویزیون تماشا می کنید یا وقت گذرانی زیادی در فضای اینترنت دارید ؟ این پرسش ها در صورت مثبت بودن مبنی بر داشتن عادهای بد در شما می باشد . عاداتی که به اعتبار تان لطمه میزند و فرصت انجام کارهای مختلف در زندگی شخصی و حرفه ای از تان گرفته می شود . در این مقاله به شما بهترین روش های مقابله با رفتار منفی و ترک عادات بد را بیان می کنیم ، همراه ما باشید.

عادات بد با تأثیرات منفی در شغل

عادات بد با تأثیرات منفی در شغل

در واقع عادت یک الگوی فکری و یا رفتاری است که به حدی تکرار می‌شود که بروز آن تقریباً ناخودآگاه است . عاداتی که شما دارید می تواند اثرات سودمند و یا مخرب داشته باشد یک مزیت عادت ، نا خود آگاه و خودکار بودن آن است که ما را از تمرکز بر انجام آن بی نیاز می کند . عادات می ‌تواند شامل وقت شناسی یا مثبت اندیشی باشد بی که آنکه به آن فکر کنیم نیروی مثبتی را در ما ایجاد می کند و موجب می‌شود ما به جلو پیشروی کنیم . پس می توانید نیروی خود را وقفه تمرکز فعالیت‌های کنید که به توجه ویژه نیاز دارد . از سوی دیگر عادات بد تأثیر وارونه دارد ، خیلی از افراد بدون آنکه متوجه شوند درگیر این عادات شده و آسیب هایی به زندگی و شغل شان می زنند . برخی از عادت های بد که ممکن است در شغل ما نیز تأثیر منفی بگذارد شامل :

تأخیر در دیدار ها

داشتن افکار منفی

شایعه پراکنی

تمایل بی رویه به جلب توجه دیگران

مقاومت در برابر تغییرات رفتاری

بروز احساسات تدافعی

تصمیم گیری های عجولانه

به تعویق انداختن امور

مدیریت ذره ‌بینی و کمال گرایی بیمارگونه

بد بودن یا خوب بودن عادات بستگی به موقعیت دارد .

دشواری غلبه بر عادات بد

دشواری غلبه بر عادات بد

به گفته برخی از پژوهشگران علت اصلی دشواری غلبه بر عادات بد ذهن نوشته شناختی ماست که به معنای افکاری خودکار و نا خود آگاهی که در مواجهه با موقعیت‌های گوناگون درست ایجاد می گردد . پایه افکار ناخودآگاه تجربه های پیشین است به این منظور اگر موقعیتی را چند بار تجربه نموده اید بدون آنکه به آن فکر کنید به عنوان رفتار ذاتی در شما شناخته می شود به عبارتی رفتار شما تبدیل به عادت شده است . در بسیاری از مواقع از بین بردن عادت های فرد دشوار است . رفتارها در آغاز برای ما لذت بخش و مشتاق تکرار آن خواهیم بود . هنگامی که شما یک کار لذت بخش انجام می دهید مغز شروع به ترشح دوپامین می کند . این ماده مرکز پاداش مغز را فعال کرده و احساس ناخوشایند ناشی از آن به حدی میل ما را به تکرار فعالیت افزایش داده به گونه ای که تبدیل به عادت می شود .

هم چنین بخوانبد : چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟

ترک عادت های بد کاری غیر ممکن نیست و در واقع می ‌توان آنان را با عادت های خوب جایگزین کنید که این کار نیز زمان ‌بر است . تحقیقات نشان داده برای تبدیل شدن یک رفتار یا اندیشه به عادت باید آن را به طور مؤثر و متوسط برای حدود دو ماه  یا ۶۶ روز ادامه دهید . شاید این کار خیلی دشوار باشد اما بهتر است از دست منفی بافی بردارید و به این فکر کنید که آخرین باری که از شر یک عادت بد خلاص شدید چه تغییرات مثبتی در زندگیتان شکل گرفته است . به یاد داشته باشید که عادات بد می‌تواند حتی شهرت و شغل شما را به خطر انداخته پس صرف وقت و انرژی برای رفع آن ارزش دارد .

برنامه ریزی

طبق تحقیقات داشتن برنامه آگاهانه به ترک عادت های بد کمک می کند . اینکه بگویید دیگر وقتم را بی خود در اینترنت صرف نمی کنم کمکی نمی‌ کند باید یک برنامه هدفمند و محکم داشته باشید . بهترین راه این است که ترک عادت را به عنوان هدف های شخصی تان تعریف کنید با این عمل می توانید با آسیب رسان ترین عادات شروع کرده و پیشرفت تان را پیوسته در نظر داشته باشید .

خود آگاهی

طبق مطالعات انجام شده خود مراقبتی پیوسته جهت ترک عادت ضروری است مراقب لحظه هایتان باشید و مداوم به خودتان گوشزد کنید که چرا می‌خواهید این عادات را ترک کنید . خویشتن داری و اراده خود را تقویت کرده ، همچنین برای آگاهی همیشگی از افکار و احساسات دیگران باید خودآگاهی را تقویت کنید . این کلید واژه در شناسایی عادت های بد نقش مؤثری دارد .

انتخاب روش درست

بعضی افراد با قطع ناگهانی و آنی رفتار بد موفق به ترک آن می شود ، بعضی دیگر با محدود کردن تدریجی بهتر نتیجه می‌ گیرند بنابراین شما باید روشی را انتخاب کنید که همخوانی بیشتری با شما دارد . به طور مثال جهت قطع گشت زنی در اینترنت ، ابتدا گشت زنی را به پنج دقیقه در هر ساعت محدود کنید و سپس به تدریج آن را افزایش دهید .

جهت مطالعه مقاله روانشناسی مهارت نه گفتن و انتقادپذیری بر روی لینک کلیک کنید

مانع تراشی

به طور مثال به بررسی توییترتان در ساعت‌ های کاری عادت دارید ، با قطع اینترنت و در نتیجه عدم دسترسی به توییت های جدید دست از چک کردن مداوم آن بردارید یا می توانید جوری بنشینید که دیگران بتوانند شما را ببینند و متوجه شوند که شما مشغول کار نیستید . در صورت امکان باید از آدم ها و موقعیت ها و مکان هایی که شما را برای پیگیری عادت های بد تحریک می کنند اجتناب کنید . مثلاً اگر می خواهید شایعه پراکنی را ترک کنید و می دانید که این رفتار را در جمع همکاران تان هنگام ناهار بروز می دهید بهتر است به تنهایی و پشت میزتان ناهار بخورید یا برای صرف ناهار از محل کارتان خارج شوید .

رفتارهای مثبت

برخی اوقات جایگزین کردن عادت بد با رفتاری مثبت منجر به ترک آن می شود ، مثلاً برای ترک عیب جویی از همکاران تان می توانید به طور آگاهانه اقدام به تصویر و قدردانی از آنها کنید یا برای جلوگیری از بررسی ایمیل تان در طول جلسات کاری می توانید شروع به یادداشت برداری از موضوعات کنید که در جلسه به آنها پرداخت می شود .

پاداش دادن

روش هایی جهت غلبه بر عادات بد - پاداش دادن

پاداش دادن به خودتان جهت شروع و حفظ رفتارهای مثبت به ترک عادت های بد کمک می کند . اهمیتی ندارد که چگونه به خودتان پاداش می‌دهید اما پاداش هرچه باشد باید برای تان لذت بخش باشد . به طور مثال با هدف ترک دیر رسیدن به محل کار برای به موقع رسیدن به خودتان هدیه یا شیرینی مورد علاقه تان را جایزه بدهید و پس از این نیز یک روز را به به این شکل سپری کردید به عنوان جایزه یک نهار در رستوران مورد علاقه تان سرو کنید .

کمک به دیگران

در نهایت توصیه می‌کنیم که از دوستان ، همکاران و اعضای خانواده خود بخواهید تا در ترک عادت های بد شما را یاری کنند . هدف تان را با آنها در میان بگذارید و از آنها بخواهید که لغزش هایتان را به شما گوشزد کنند . این کار مسئولیت پذیری را تقویت می کند و به شما انگیزه خواهد داد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false