×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
بهترین شیوه های افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

اعتماد به نفس میوه و ثمره درخت عزت نفس و شاید اصلی ترین راز موفقیت است. اعتماد به نفس به این معناست که به ‌طور کلی و عمومی من در زمینه انجام کارها می‌دانم و می‌توانم. اصل و موضوع کلی توانایی انجام کارها، وظایف و مسئولیت‌ها در مسیر رسیدن به اهداف است. داشتن اعتماد به نفس یا افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان برای رسیدن به موفقیت، ضروری و لازم  می باشد. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند نسبت به خود احساس بهتری داشته و از قابلیت ها و مهارت های شان بهتر استفاده می کنند. حتی تحقیقات نشان داده است که، اعتماد به نفس بالا تاثیر بسیاری در استفاده از قانون جذب و جذب موفقیت های افراد دارد. شایدها، اگرها و کاش ها و به طور کل تردیدهای زیاد در زندگی می توانند نشانه هایی از اعتماد به نفس پایین در فرد باشند.

مطالب مرتبط : اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه های بالا بردن آن

فواید اعتماد به نفس در نوجوانان و چگونگی رشد آن

نظارت بر خویشتن

نگرانی های اکثر والدین معمولاً این است که آیا نوجوانان می توانند رفتارهای خود را کنترل کنند؟

جوانانی که توانایی سازمان دادن و جهت بخشیدن به فعالیتهای خود را دارا هستند احساس شایستگی و صلاحیت بیشتری می کنند. جوانانی که رفتارهایشان را از نظر اجتماع به نحو قابل قبولی انجام می دهند.احتمالاً تأکید و توجه بیشتری را از سوی دیگران دریافت می کنند.کوپر اسمیت ، چهار عامل را در تحول اعتماد به نفس در نوجوانان مهم می داند:

– ارزشی که جوانان از سوی دیگران و از طریق ابراز مهر و محبت تحسین و توجه دریافت می کنند

– تجربه همراه با موفقیت نوجوان ، مقام یا موقعیتی که فرد خودش را در ارتباط با محیط می بیند.

– تعریف شخصی نوجوان از موفقیت یا شکست

-شیوه کودک در ارتباط با  بازخورد منفی یا انتقاد

باید توجه داشت که نقش والدین در هر کدام از عوامل فوق بارز است همچنین اعتماد به نفس و شایستگی خود والدین حائز اهمیت است.

خود ارزیابی

خود ارزیابی عبارت است از شناخت یک رفتار، خواه آن رفتار مثبت و دارای ارزش باشد ، خواه منفی و بدون ارزش آگاهی شخصی از استعدادها و توانائی های خود و شناخت واقعی او را قادر می سازد که شناخت دقیق تری از جنبه های مثبت و منفی شخصیت خود بدست می آورد. به جای اینکه انرژیهای خود را صرف جلب رضایت دیگران کند به حدی که دلسوزی و حمایت آنان را نسبت به خود جلب نماید سعی کند موقعیت خود را تشخیص داده و خود را همان طوری که هست بپذیرد برای خود احترام قائل شود و به دیگران نیز احترام گذارد.

رشد خلاقیت

شمار بسیاری از افراد خلاق و متبکر به دلایل بی بهره بودن از اعتماد به نفس کافی قادر به ابراز تفکرات نو و ابداعات تازه خویش نیستند و نمی توانند تخیلات خود را به زبان آورند در حالی که قدرت تخیل قوی در دوران کودکی برخوردارند وجود اعتماد به نفس می تواند زمینه خلاقیت را در آنان به وجود آورد.

مطالب بیشتر : مثبت اندیشی و اعتماد به نفس

تاثیر خود باوری در رشد اعتماد به نفس در نوجوانان

تاثیر خود باوری در رشد اعتماد به نفس در نوجوانان

خودتان را باور داشته باشید

ممکن است یک ایده در نظر یک فرد تجسم گردد که تا بحال کسی به آن توجه نکرده باشد. اما به این دلیل که او از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است، این ایده یا فرضیه را بدون بررسی دقیق و لازم از نظر دور می کند. فراموش نکنیم ایده هایی مثل همین اینترنت و تماس تلفنی، زمانی احمقانه ترین ایده های بیان شده از سمت افراد تلقی می شدن . اولین قدم برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان این است که خودتان را باور داشته باشید. بپذیرید که شما منحصر به فرد هستید. به قول والت ویت ‌من، شاعر معروف قرن ۱۹ : تو اینجا هستی و زندگی و هویت تو جاری است. و تو تاثیر منحصر به فرد خود را بر بازی قدرتمند زندگی خواهی گذاشت. هیچ‌کسی با مشابهت کامل به شما روی کره‌ی زمین وجود ندارد. هیچ‌کس با توانایی‌هایی دقیقا مشابه به شما نه به دنیا آمده و نه به دنیا خواهد آمد. هیچ‌کس استعداد‌ ها، توانایی‌ها، تجربه‌ها و زاویه نگاه شما را ندارد. همه ‌‌ی این‌ها فقط متعلق به شخص شماست. فراموش نکنید که شما منحصر به فرد هستید و برای این به دنیا آمده‌اید که اثر منحصر به فرد خود را بر جهان هستی بگذارید.

بیشتر بخوانید : بهترین راهکار جهت جلوگیری از مقایسه خود با دیگران

تأثیرات قاطعانه صحبت کردن در افزایش اعتماد به نفس

تأثیرات قاطعانه صحبت کردن در افزایش اعتماد به نفس

داشتن روحیه ی پرخاشگری نشان دهنده ی اعتماد به نفس نیست؛ بلکه زورگویی شما را نشان می دهد. هنگامی که خودتان را باور نداشته باشید، به راحتی و بدون اینکه بخواهید، قلدری و دیگران را تهدید می کنید. سعی کنید در اظهار نظر های خود، بدون اینکه تهاجمی عمل کنید و شخصیت دیگران را زیر سوال ببرید قاطعانه سخن گفتن را تمرین کنید. بخاطر داشته باشید هیچگاه نمی توانید بدون اینکه روی خودتان کنترل داشته باشید، اعتماد به نفستان را افزایش دهید. همواره با صدا و لحن مناسب حرف بزنید و نسبت به طرز ایستادن خود حساس باشید. حالت بازوها، دست ها و استفاده ی بجا از آنها در هنگام حرف زدن، می تواند اعتماد به نفس را در ظاهر شما نمایان کند.با همه این تفاسیر، اعتماد به نفس صفتی است که خود شما آن را یا تقویت می کنید، یا از بین می برید.

به یاد داشته باشید اعتماد به نفس ریشه در واقعیات دارد. این ویژگی مانند دانشی است که به مرور زمان بیشتر می شود. مطمئن باشید اگر با قدرت اعتماد به نفس، رو به جلو حرکت کنید، از عهده ی هر کاری بر خواهید آمد. همانطور که به آن اشاره شد با قاطعیت حرف زدن میتواند به رشد اعتماد به نفس نوجوانان بسیار کمک داشته باشید همچنین می تواند آن ها را در تمامی مراحل زندگیشان هدایت کند. بزرگان داشتن اعتماد به نفس را به داشتن موفقیت تعبیر کرده اند ،و شما با داشتن اعتماد به نفس متوجه آن خواهید شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false