×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
بهترین روش های مطالعه و یادگیری - تصویر سه

در صورتی که شما عزیزان بدانید از چه روشی برای مطالعه استفاده کنید ، سبب می شود که بیشتر در عملکرد یادگیری جلو بیفتید . این که بدانید مقصد شما چیست دغدغه ی اصلی به شمار نمی رود  اما مهم است بدانید از چه روشی برای یادگیری استفاده می کنید .  شما باید از روش هایی استفاده کنید که بتوانید بیشترین بهره برداری را در زمان کمی ببرید . چند مورد از بهترین روش های مطالعه و یادگیری پرهیز از دقیقه نودی بودن ، استفاده از برنامه درسی ، مقابله با انحنای فراموشی و یادگیری در خواب می باشد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید : تمرکز در برابر خود سرزنشگری

مواردی از بهترین روش های مطالعه و یادگیری

• در اوج خستگی مطالعه کنید

شاید عجیب و یا خنده دار به نظر برسد اما جالب است بدانید که روشی بسیار کاربردی می باشد . توجه داشته باشید که مغز ما حتی در خواب به تجزیه و تحلیل مطالبی که امروز یاد گرفته اید می پردازد . حال اگر قبل از خواب چیز هایی که در طول روز یادگرفته اید را روی برگه بنویسید و یا با خود مرور کنید ، مغز آن ها را مورد بررسی قرار خواهد داد . به این نوع یادگیری ، یادگیری در خواب نیز گفته می شود . اگر تنها چند دقیقه قبل از خوابیدن ، به مرور مطالب بپردازید مطمئنا تاثیرات شگفت انگیز آن را مشاهده خواهید نمود .

بهترین روش های مطالعه و یادگیری - تصویر یک

• طبق برنامه درسی پیش روی کردن ، یکی از مهم ترین و بهترین روش های مطالعه و یادگیری

اساتید شما بهتر از هر کسی می دانند که شما چطور به یادگیری مطالب بپردازید و بر همین اساس است که برای شما برنامه درسی و یادگیری طراحی می کنند . پس سعی داشته باشید که همیشه بر اساس این برنامه  جلو بروید تا بتوانید مطالب را به خوبی و بدون هیچ مشکلی یاد بگیرید . یکی از مهم ترین مسائلی که موجب می شود دانشجویان از درس زده شوند ، متعهد نبودن به برنامه ی درسی می باشد . در صورتی که استادی برای برنامه ریزی ندارید ، خودتان دست بکار شوید و برای خودتان دسته بندی و برنامه ریزی کنید .اگر برنامه ریزی طراحی شده را به درستی انجام دهید ، پس از مدتی غرق در یادگیری خواهید شد و به راحتی بخش های دیگر را یاد خواهید گرفت .

بیشتر بدانید : هوش هیجانی ( EQ )

مواردی دیگر از بهترین روش های مطالعه و یادگیری

• خودتان را درگیر مطالب زیاد نکنید

یکی از کارهایی که اکثریت دانشجویان انجام می دهند ، مطالعه نمودن مطالب در شب امتحان است. این کار ممکن است موجب شود که مقدار زیادی از اطلاعات وارد مغز ما شود . هر چقدر هم مغز شما توانایی خارق العاده ای در یادگیری داشته باشد ، اما توجه داشته باشید که مغز انسان مانند دیگر اعضای بدن نیاز به ورزش دارد تا عملکرد بهتری داشته باشد . شب امتحانی بودن افراد یکی از بزرگترین عیب ها به شمار می رود که سبب می شود به زمان تحصیل شما ضربه بزند و فرصت خوبی را از دست بدهید.  اگر تمامی کار های تان را به صورت پله پله و قدم به قدم انجام دهید به هیچ عنوان در گیر این گونه مشکلات نخواهید بود و همیشه آماده هستید . بهتر است که دقیقه نودی نبودن را به عنوان یکی از بهترین روش های مطالعه و یادگیری جدی بگیرید  .

بهترین روش های مطالعه و یادگیری - تصویر چهار

 

• انحنای فراموشی

منحنی فراموشی توسط یکی از روانشناسان مشهور آلمانی به نام هرمان ابینگ هاوس پایه گذاری شده است . این روانشناس بیان کرده است که مغز ما خواه نا خواه بخش مهمی از مطالبی که مطالعه نموده ایم را از یاد می برد . او تصمیم گرفت که با این موضوع خیلی جدی برخورد کند . به همین منظور منحنی فراموشی پایه گذاری شده است . انحنای فراموشی به ما می گوید که اگر مطالبی که یاد گرفته اید را  مرور نکنید ، در گذر زمان فراموش تان خواهد شد .

هم چنین بخوانید : بیماری آلزایمر

خب با استفاده از چه راه حلی می توانیم از این مشکل جلوگیری نماییم  ؟

• بین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پس از هر کلاس و کنفرانس مطالب خود را دوباره مرور کنید .

• بعد از یک روز دوباره این کار را انجام دهید .

• پس از گذشتن یک هفته باز هم مطالب را با دقت بیشتری مرور کنید .

• در صورتی که مطالب را بعد از ۱۰ روز تا یک ماه مرور نمایید به هیچ عنوان از ذهن شما پاک نخواهند شد .

بهترین روش های مطالعه و یادگیری - تصویر دو

در نهایت ؛ با تمامی مطالب ذکر شده می تواند در موفقیت های تحصیلی شما تاثیر گذار باشد . در صورتی که به درستی  و در نهایت دقت به تمامی این نکات بپردازید مطمئن باشید که موفق خواهید شد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false