×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
بهترین ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا - تصویر شاخص

با گسترش و همه گیر شدن ویروس جدید کرونا مصرف محصولات ضد عفونی کننده و تمیز کردن مکرر دست ها به یکی از ملزومات زندگی روزمره تبدیل شده است . نکته‌ای که برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا باید رعایت نماییم تمیز کردن مداوم دست ها و شستن صحیح دست است که شست و شوی دست با استفاده از آب و صابون در صدر این فهرست قرار می گیرد . در این مطلب قصد داریم روش های استفاده از محصولات ضدعفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا  ، دستمال ضدعفونی کننده با الکل در صورت در دسترس نبودن آب و صابون را برای شما بازگو نماییم و مزایا و معایب هر یک را بر شماریم ، با ما همراه باشید .

بیشتر بخوانید : الکل های بهداشتی

االکل های صنعتی ضد عفونی کننده جهت مقابله با کرونا ویروس

بهترین ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا - تصویر چهار

الکل های صنعتی از پر استفاده ترین ضدعفونی کننده ها به حساب می آید و حاوی محلول های اتانول ، ایزوپروپانول و پروپانول می باشد که جهت ضدعفونی کردن سطح دست و برای نابودی میکروب ها و باکتری ها کارآمد می باشد . در نظر داشته باشید که الکل موجب از بین رفتن ساختار پروتئین ها و انعقاد آنها می‌شود ، در صورتی که محلول مورد استفاده تنها از الکل تشکیل شده باشد و هیچ گونه ماده یا ترکیبی در آن به کار نرفته باشد کارایی آن به عنوان ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا را کاهش می دهد . زیرا در نبود آب ساختار پروتئین ها آنطور که باید نابود نخواهد شد ؛ پیشنهاد می شود که از الکل های ضدعفونی کننده میان ۶۰ تا ۹۵% متشکل از الکل و درصد باقی مانده به آب و ترکیب های دیگر استفاده نمایید . در رابطه با عوارضی که برای پوست دارد این است که رطوبت پوست را از بین برده و موجب خشکی آن می‌شود و گاهی ممکن است که سطح پوست ترک برداشته و این ترک خوردگی و خشکی بیش از حد پوست موجب منتقل شدن عفونت های بیشتر شود . در نتیجه استفاده از الکل به عنوان ضدعفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا با محدودیت ‌هایی روبرویی است مگر آنچه با اضافه کردن روان کننده و نرم کننده محلول پیامدهای ذکر شده جلوگیری شود .

 

 

هم چنین بخوانید : بهترین روش پیشگیری از ویروس کرونا

محصولات ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا

بهترین ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا - تصویر سه

 

استفاده از محصولات ضدعفونی کننده برای تمیز کردن دست ها گزینه مناسب و دیگری به عنوان ضدعفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا است . به طور کلی دو نوع ضد عفونی کننده دست وجود دارد : ضدعفونی کننده های الکلی و ضدعفونی کننده های بدون الکل . در صورتی که تمایل به استفاده از محصولات دسته دوم و بدون الکل دارید می توان از مواد ضدعفونی کننده نظیر بنزالکنیوم کلراید یا تریکلوزان استفاده کنید . این نوع محصولات در قیاس با ضدعفونی کننده های الکلی فوایدی دارد از جمله این فواید : قابل اشتعال نبودن و عدم آسیب رسانی به پوست دست می باشد . توجه داشته باشید که غلظت ترکیب های مورد استفاده در این محلول های ضدعفونی کننده باید به حد معینی باشد در غیر این صورت جهت محافظت پوست در مقابله با ویروس کووید ۱۹ کارایی نخواهد داشت . همانگونه که در قبل ذکر نمودیم الکل طیف وسیعی از ویروس ها و باکتری ها را از بین برده و این دقیقا همان چیزی است که اکنون به آن احتیاج دارید در نتیجه می‌توان گفت ضدعفونی کننده های دست الکلی جهت مواقعی که با آب و صابون دسترسی نداریم بهترین انتخاب و گزینه است .

البته کارایی ضد عفونی کننده ها هم به غلظت الکل آنها بستگی دارد ؛ مثلاً روان کننده های نظیر گلیسیرین و نرم کننده هایی نظیر آلووئه ورا که از خشکی پوست جلوگیری می کند و باعث آبرسانی به پوست می شود ، پس از استفاده از ضدعفونی کننده دست که حداقل حاوی ۶۰ درصد الکل باشد به خاطر حساسیت محافظت کنندگی مورد نظر را دارا خواهد بود .

 

برای مطالعه مقاله فرق ویروس کرونا با ویروس آنفولانزا و سارس بر روی لینک کلیک کنید

دستمال های ضدعفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا

بهترین ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا - تصویر دو

دستمال ضدعفونی کننده بیشتر برای تمیز نمودن سطوح استفاده می شود و نه برای پاک کردن دست ها . این محصولات حاوی ترکیباتی فعال نظیر کلرهگزیدین ، پوویدون آیوداین ( نام دیگر بتادین ) و هیدروژن پراکسید ( آب اکسیژنه ) هستند که برای نابودی باکتری ها و ویروس ها کارایی دارد . برخی از ضد عفونی کننده های دستمالی حاوی الکل اند و اگر الکل موجود در آنها کمتر از ۴۰ درصد باشد در شرایط کنونی و به عنوان ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا کارایی نخواهد داشت . در شرایط اضطراری که به ضد عفونی کننده دست با آب و صابون دسترسی ندارید از دستمال ضدعفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا استفاده کنید که حاوی حداقل ۴۰ درصد الکل باشد . حین استفاده هم خیلی مواظب باشید زیرا استفاده نادرست از آنها تنها به از بین بردن میکروب ها کمک نمی کند بلکه بدتر به پخش شدن آنها دامن می زند . به عنوان نکته آخر در رابطه با دستمال های ضدعفونی کننده به یاد داشته باشید که فقط و فقط بر روی یک سطح استفاده کنید و از مصرف مجدد آن بر روی سطوح دیگر که موجب پخش شدن میکروب ها می شود ، جلوگیری نمایید .

نکاتی درباره محصولات الکلی و غیر الکلی

بهترین ضد عفونی کننده جهت مقابله با ویروس کرونا - تصویر یک

 

 

 

کارایی محصولات ضد عفونی کننده به عواملی وابسته است که از مهمترین آن شامل :

• نحوه استفاده از محصول ( به گونه ای که میزان محصول مورد استفاده در هر بار تمیز نمودن دست ها ، مدت زمان اختصاص یافته به هر بار استفاده و تعداد دفعات استفاده از محصول در روز )

• آسیب پذیر بودن یا نبودن میکروب های موجود بر روی دست در مقابل ترکیبات فعال موجود در محصولات ضد عفونی کننده

در حالت کلی اگر دستها را با ضدعفونی کننده های الکلی خوب و کامل تمیز نمایید ( میان ۲۰ تا ۳۰ ثانیه ، به گونه‌ای که تمامی نقاط درست ها اعم از میان انگشتان و زیر ناخن ها با محصول مورد نظر تماس پیدا کند ) و پس از آن دست ها در معرض هوا کاملاً خشک شود . تعداد باکتری ها و برخی انواع ویروس های غلاف دار در سطح پوست مثل ویروس آنفولانزای نوع A به طور قابل توجهی کم می شود .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false