×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
بیماری پارانویید یا شکاکی - تصویر اصلی

شاید شما عزیزان نیز با افرادی روبرو شده باشید که به همه چیز و همه کس بدبین هستند و فکر می کنند که دیگران به دنیال آسیب رساندن به آن ها هستند و اگر به فردی اعتماد کنند ، عاقبت روزی پشیمان خواهند شد . در صورتی که شما هم با این که افراد بر خورد کرده اید و یا یکی از اطرافیانتان با این مسئله درگیر است ، به یک پزشک خوب مراجعه نمایید. در صورتی که شما با این گونه افراد در ارتباط هستید ، حتما از خیانت هایی که تجربه نموده اند به شما خواهند گفت . در ادامه این مطلب اطلاعاتی در زمینه ی بیماری پارانویید در اختیارتان قرار خواهیم داد .

بیشتر بدانید : کاریزما چیست ؟ چگونه کاریزماتیک باشیم ؟

علائم بیماری پارانویید

روانپزشکان برای تشخیص دادن اختلال شخصیتی پارانویید به بدبین بودن افراد اکتفا نمی کنند و به صورت همزمات برای تشخیص این بیماری پارانویید علائم دیگری را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد . در ادامه به مواردی از این علائم اشاره خواهیم نمود .

• بدون دلیل کافی به افراد مشکوک هستند و به این فکر می کنند که دیگران به دنبال آزار و یا آسیب رساندن به او می باشند .

• وفا دار بودن دوستان و اطرافیان خود را بدون هیچ گونه دلیلی زیر سوال خواهند برد .

• هیچ گونه تمایلی به اعتماد به دیگران ندارند و فمر می کنند که از اطلاعاتی در اختیار او قرار خواهید داد بر علیه شما استفاده خواهد شد .

• در هر اتفاقی و یا حتی رفتار عادی افراد تهدید و یا یک معنی پنهانی مشاهده می کنند .

• افرادی هستند هر مسئله ای را در ذهن خود نگه داشته ، کینه توزی می کنند و هیچ گونه اهانت ، بی اعتنایی و تحقیری را نمی بخشد .

• بدون هیچ گونه دلیل موجهی به همسر خود و وفاداری او شک می کند .

• این گونه علائم و خصوصیات در اوایل جوانی افراد بروز خواهد کرد و در طول زندگی او کم یا زیاد پایدار باقی خواهد ماند .

بیشتر بخوانید : شخصیت دو قطبی

درمان بیماری پارانویید

این گونه مشکل مانند دیگر مشکلات و اختلالات روانی تقریبا مقاوم به درمان محسوب می شوند . زیرا الگو های شخصیتی الگو های بسیار با ثباتی هستند و افراد  اصولا نسبت به مشکل خود هیچ گونه آگاهی ندارند . اما در دو دهه اخیر تلاش های ارزشمندی در یاری رسانی به این افراد شده است . این گونه تلاش ها در قالب شکل های مختلف روان درمانی مخصوص اختلالات شخصیت صورت گرفته است .

سه روش روان درمانی بیماری پارانویید شامل : روان پویایی ، درمان شناختی- رفتاری و طرح واره درمانی می باشد . از جمله شیوه های روان درمانی هستند که تا به امروز برای کمک به افراد به کار گرفته شده است . معمولا برای روان درمانی این گونه بیماری ها در ایران از روانشناسان بالینی استفاده می شود . همچنین روانپزشکان ممکن است از دارو درمانی برای بهبود برخی نشانگان این اختلال استفاده نمایند . اختلال شخصیت پارانوئید یکی از انواع دهگانه اختلال های شخصیت می باشد. که گاهی اوقات با نام های پارانوئید یا پارانویا هم شناخته می شود. خصوصیت اصلی این اختلال شک و بدگمانی و سو ظن شدید است .  توجه داشته باشید که هر شک و بدبینی ناشی از اختلالات پارانویید نیست .

برخی اختلالاتی که ممکن است با بیماری پارانویید اشتباه گرفته شود

برخی بیماری هایی وجود دارند که علائمی مشابه با بیماری پارانویید هستند به همین دلیل ممکن است با پارانویید اشتباه گرفته بشوند .

اسکیزوفرنی ، آلزایمر و افسردگی مواردی از این گونه بیماری ها هستند . در صورتی که پارانویید با بیماری اسکیزوفرنی همراه باشد بیمار دچار شک ، بد بینی ، هذیان و توهم همراه خواهد بود و شروع آن ناگهانی است . اگر این گونه بیماری به صورت ناگهانی در سالمندان مشاهده شود نشانه ای از بیماری افسردگی و یا آلزایمر می باشد . در برخی موارد نیز لازم است بدانید که شرایط اجتماعی ممکن است باعث ایجاد بدبینی درافراد و یا احتیاط بیش از حد در گروهی خاص و یا اکثریت جامعه شود . اقلیت های قومی  ، فرهنگی دینی و زبانی ممکن است در تعامل با جامعه اکثریت با احتیاط و بد گمانی رفتار کنند . در برخی شرایط نیز پس از تشنجات شدید اقتصادی و سیاسی در شرایط جنگ  و قحطی ، ممکن است نوعی بدبینی و بی اهتنادی بر اکثر جامعه حاکم شود. گسترده شدن بدبینی در این گونه شرایط و موقعیت های اجتماعی رانباید با شیوع اختلال شخصیت پارانویید برابر دانست .

در صورتی که با این بیماری مواجه شدید می توانید به یک پزشک و روانشناس خوب مراجعه نمایید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false