×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تأثیرات احساسات منفی بر روی ما و راه های غلبه بر آن - تصویر شاخص

خشم و ناامیدی به عنوان احساسات منفی همگی بخشی از تجربه انسانی ما به حساب می آید . تمامی آنها می توانند منجر به استرس گردد و همواره سعی می کنیم که نادیده گرفته شود یا به شکل دیگری آن را انکار کنیم . واقعیت این است که احساسات می ‌تواند به سلامتی ما کمک کند و رویکرد بهتر این است که به جای انکار کردن این احساس آن را مدیریت کنیم . در این مقاله همراه ما باشید تا در رابطه با روشهای مؤثر جهت غلبه بر این احساسات اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم .

مطالب مرتبط : بهترین روش غلبه بر رفتارهای منفی و ترک عادات بد

احساسات منفی و نحوه مدیریت آن

ایده مدیریت کردن احساسات منفی یک ایده پیچیده‌ای به حساب می آید . مدیریت کردن به معنی نادیده گرفتن این احساسات نیست بلکه تلاش جهت نادیده گرفتن آنها موجب این می ‌شود که نتیجه معکوسی بدهد . در واقع معنای مدیریت کردن این نیست که اجازه دهید این احساسات روابط و زندگیتان را نابود کند . به طور مثال خشم مدیریت نشده می‌تواند ما را وادار نماید تا رابطه عاطفی مان بهم بخورد . مدیریت کردن این احساسات بیشتر به معنی پذیرفتن این واقعیت است که ما آنها را احساس نماییم و سپس باید تعیین کنیم چرا چنین احساساتی وجود دارند و به خودمان اجازه دهیم پیامی را که آنها ارسال نمودند دریافت و به سمت جلو پیشروی کنیم . به کار بردن این جمله کمی عجیب به نظر می آید اما قطعاً احساسات به گونه ای طراحی شده است تا پیام هایی را برایمان ارسال کنند که اگر به آنها گوش دهیم بسیار ارزشمند خواهد بود . مدیریت کردن احساسات بد به این معناست که به آنها اجازه ندهیم ما را تسخیر نمایند ، ما می توانیم بدون انکار این واقعیت که آنها را احساس می کنیم چنین احساساتی را کنترل نماییم .

مطالب بیشتر :مشخصات بارز افراد منفی گرا

احساسات منفی و نحوه مدیریت آن

احساسات منفی در برابر احساسات مثبت و تأثیر آن

زمانی که ما در رابطه با احساسات منفی بحث می کنیم مهم است به یاد داشته باشیم که این احساسات به خودی خود منفی یا بد نیستند بلکه آنها مخالف مثبت بودن می باشد . احساسات لزوماً بد یا خوب نیستند ؛ آنها فقط حالت ها و نشانه هایی هستند که موجب می شوند توجه بیشتری به دلایل و عوامل این احساسات داشته باشیم و به ترتیب به ما این انگیزه را خواهند داد تا اقداماتی را انجام دهیم . تجربه نمودن این احساسات همیشه لذت بخش نیست اما نظیر دیگر احساسات به علل مشخصی ایجاد شده و تجربه کردن آنها می تواند کاملاً سودمند باشد .

احساسات روانی نظیر عصبانیت ، ترس ، رنجش ، ناامیدی و اضطراب از جمله حالت هایی است که بسیاری از افراد به طور روزمره آن را تجربه می نمایند اما همیشه در تلاشند تا آنها را نادیده بگیرند . حالت های روانی منفی می تواند استرس بیشتری در بدن و ذهنتان ایجاد کند که نه تنها ناراحت کننده است بلکه ترس به عارضه مزمن تبدیل شده و می‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی برای سلامتی تان شود . هیچ شخصی دوست ندارد احساس ناراحتی کند در نتیجه بسیار طبیعی است که بخواهیم از این احساسات فرار کنیم . همچنین استرس مدیریت نشده بسیار خطرناک است و این امر وجود دارد که گاهی افراد گمان می‌ کنند که این احساسات برای همیشه همراه شما خواهد بود یا اینکه مشکل اصلی خود این احساسات هستند که این احساسات در برخی موارد سودمند بوده و می تواند پیام هایی را برای ما در برد داشته باشد . به طور مثال خشم و اضطراب نشان‌ دهنده این است که لازم است چیزی تغییر نماید و شاید رفاه ما به خطر افتاده باشد . ترس نشان ‌دهنده این است که ایمنی ما کاهش یافته است و رنجش و ناامیدی ما را تحریک می کند که چیزی را در رابطه مان تغییر دهیم . اساساً این احساسات وجود دارد تا به ما نشان دهند که لازم نیست چیزی تغییر کند و به ما انگیزه می دهند که این تغییر را ایجاد نماییم .

بیشتر بدانید : راه های غلبه بر افکار منفی

بهترین راه حل های مدیریت احساسات منفی

تأثیرات و مزایایی که در بالا در رابطه با احساسات منفی بیان نمودیم ؛ مضراتی نیز در مثبت بودن دروغگویی وجود دارد که ما از داشتن آنها احساس شرمندگی خواهیم کرد و می ‌خواهیم آنها را نادیده بگیریم یا وانمود کنیم که احساس مثبتی بیشتری دارد . بهترین استراتژی این است که حالت های منفی را پذیرفته و آنها را در آغوش بگیریم ، البته مشارکت در فعالیت هایی که می‌ توانند این احساسات را به تعادل برسانند نیز می تواند روش بسیار خوبی باشد . راه حل های بسیاری موجود است که تا کنون کشف و به عنوان ابزاری جهت پذیرش احساسات پیشنهاد شده است . با توجه به تحقیقاتی که در رابطه با ذهن انجام شده ‌اند روش‌هایی در نظر گرفته شده که به قبول این احساسات کمک می نماید . این رویکردها در میان مشاورین و درمانگر ها محبوبیت خوبی پیدا نموده است که در ادامه این مقاله در رابطه با این تکنیک ها توضیحات کاملی را ارائه خواهیم کرد .

تکنیک های مهم غلبه بر احساسات منفی

یادگیری و آموزش

این دو مشخصه به معنی بالا بردن سطح دانش و نسبت به بدن و ذهن خودتان است و در آغوش گرفتن خودآگاهی و اینکه چطور به استرس و دیگر حالت های روانی پاسخ دهید . این تکنیک به شما اجازه می دهد تا متوجه شوید چه هنگامی ناراحت هستید و علت آن چیست و بتوانید به شکل بهتری پیام هایی را که بدنتان ارسال می کند تفسیر نمایید.

همراهی و پذیرش

به شکلی فعال بر روی افزایش خود دلسوزی و تحمل در برابر ناامیدی و تمرکز نمایید و می توانید از مزایای زیادی برخوردار شوید .

حمایت اجتماعی

این مورد می‌ تواند شامل تمرین تفکر عاشقانه و از روی محبت باشد که با وجود آن می توانید احساس ارتباطی تان را با دیگران گسترش دهیم و با سرمایه ‌گذاری بر روی رابطه ها احساس خود دلسوزی تان را بالا ببرید .

به تصویر کشیدن بهترین عملکرد فردی

در این روش شما میتوانید بهترین حالت ممکن خودتان را و چیزی که به نظر می رسید تصور کنید . این تمرین روی حالت زندگی شما تأثیر گذار خواهد بود و با خوش بینی همراه است که هر دو مزایای طولانی مدتی را برایتان خواهد داشت . این روش را می توان بصورت تمرین ثبت وقایع یا خیلی ساده تر به صورت روش تجسم کردن انجام داد . اما به طور کلی شامل تصور زندگیتان در آینده و به چالش کشیدن خود برای تصور کردن بهترین شکل زندگی تان می باشد. طبق تحقیقات به دست آمده اشخاصی که به مدت دو هفته روزی پنج دقیقه از این تکنیک ها استفاده نمایند در مقایسه با افرادی که همین زمان را به فکر کردن در رابطه با فعالیت های روزانه شان اختصاص می دهند روحیه بهتری داشته و خوشبین تر هستند .

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false