×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مهمترین تأثیر ویروس کرونا در سلامت روان زنان

چندین ماه است که ویروس کرونا به عنوان یکی از دغدغه های تمامی افراد به حساب می آید . این ویروس گاهی ریه ها را درگیر میکند و گاهی با حمله به کبد ها و کلیه ها این عضو را در گیر می نماید . از مشکلات و آسیب ‌های جسمانی که کووید ۱۹ دارد بگذریم عواقبی که بر روح و روان افراد می گذارد را نمی توان نادیده گرفت . در این میان زنان بیشتر از دیگر افراد آسیب پذیرتر هستند و در آمارهای بیشتری را به خود اختصاص داده اند . مطالعات نشان داده که آثار منفی همه گیری ویروس کرونا در حال تهدید جدی بر سلامت روان زنان دنیا است . در این مقاله در رابطه با آثار ویروس کرونا در سلامت روان زنان و همچنین شیوه های مقابله با آن آشنا خواهید شد ؛ تا انتها با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : ویروس کرونا در نوزادان و شیوه محافظت از آنان

مهمترین تأثیر ویروس کرونا در سلامت روان زنان

یکی از مؤسسات مدد کاری و غیر انتفاعی با توجه به پژوهش هایی که ویروس کرونا در سلامت روان زنان دارد به نتایج مهمی دست یافته است . این موسسه در نظر دارد که تمامی افراد جامعه تحت تأثیر کرونا درگیر نگرانی ، اضطراب و خستگی عاطفی می ‌شوند و در این آمارها زنان سه برابر مردان آزرده شده اند . میزان مشکلات روانی کرونا برای زنان ۲۷ درصد و برای مردان ۱۰ درصد برآورد شده است و از مشکلاتی که زنان در این دوران دارند باید به اضطراب ، بی اشتهایی ، اختلال خواب و ناتوانی در انجام امور روزانه اشاره نمود . در پژوهش های به دست آمده در جامعه آماری گسترده ۱۰۴۰۰ مرد و زن از ۳۸ کشور مختلف در آن حضور داشتند که برای پی بردن به اثرات کرونا روی افراد و وضعیت عاطفی آنان و علل ریشه ای مشکلات شان بررسی گردید . در ادامه به مواردی که در این بررسی ها که آمار قابل توجهی از آنان به زنان اختصاص داده شده است می پردازیم .

مطالب بیشتر : مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح چقدر است ؟!

اوضاع اقتصادی نابسامان از تأثیرات کرونا در سلامت روان زنان

اوضاع اقتصادی نابسامان از تأثیرات کرونا در سلامت روان زنان

در تحقیقاتی که در بالا به آن اشاره نمودیم ریشه بسیاری از مشکل‌ها به مسائل اقتصادی می رسد . در واقع یکی از عوامل پر رنگ در ایجاد فشار و تأثیرات کرونا در سلامت روان زنان تهدید آنان به موقعیت های شغلی شان است . ویروس کرونا به کسب و کارهای زیادی آسیب زده اما در این بین وضعیت زنان در بازار کار را بیشتر تهدید می‌کند . به گونه‌ای که در کشور بزرگی نظیر آمریکا ۱۱٫۵ شغل خود را از دست داده و این رقم برای مردان ۹ میلیون نفر برآورد شده است . در این کشور که بیشتر نیروهای کار را زنان تشکیل می‌ دهد و کم پرداخت ترین مشاغل نیز به آنان اختصاص داده شده است . حال با خانه نشین شدن آنان همان مشاغل با پرداخت کم نسبت به متوسط پرداخت های مردان هم به خطر افتاده است .‌ مسئولیت امور منزل نیز به شکل نامتوازنی در جوامع مختلف بین زنان و مردان تقسیم می ‌شود ؛ مثلاً در آمریکا ۵۵ درصد از زنان شاغل مسئول انجام امور خانه نیز می باشند که این رقم برای مردان ۱۸ درصد برآورد شده است . در واقع زنان ۲ برابر مردان با فرزندان خود زمان می گذارنند و با تعطیلی مدارس مسئولیت رسیدگی و مدیریت آموزش فرزندان نیز به گردن آنان افتاده است .

همچنین بخوانید : بهترین روش پیشگیری از ویروس کرونا

مشاغل پر خطر از دیگر تأثیرات بد ویروس کرونا در سلامت روان زنان

در خاورمیانه و نقاط مختلف دنیا شاهد وضعیت بد روانی زنان بودیم ؛ به طور مثال در کشور لبنان ۴۲ درصد از زنان در قیاس با ۲۱ درصد مردان شغل خود را در طول شیوع ویروس کرونا از دست داده اند . در کشوری نظیری کشور فلسطین زنانی که شغل شان را از دست نداده اند نیز در موقعیت‌های کاری پرخطر مشغول به فعالیت هستند که در این میان ۴۴ درصد از آنها معلم ، پرستار یا صاحبان مشاغلی هستند که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند .

همچنین برخی جهت دسترسی به خدمات سلامت روان زنان با محدودیت های شدیدتری از مردان مواجه هستند که تنها فقط ۸ درصد زنان می ‌توانند به این خدمات دست پیدا کنند اما این رقم برای مردان ۶۷ درصد می باشد . شواهد نشان دهنده این است که تأثیرات ویروس کرونا در سلامت روان زنان اوضاع به شدت سختی دارد . جوامع محدود که افکار سنتی بر قسمت های مختلف شان سایه افکنده زنان را در این شرایط محدودتر می ‌نمایند . در بسیاری از جوامع مراجعه زنان به درمانگران مرد نیز حتی به عنوان یک تابو به شمار می آیند در صورتی که اگر مراجعه زنان به پزشک و روانشناس صورت گیرد حتما باید مرد با آن همراه باشد.

زنان در نقش کارگران در کارگاه‌ های تولیدی شلوغ یا این چنینی موجب شده در خطر بیشتر ابتلا به کرونا قرار گیرند . در نقاط مختلف جهان زنان بیش از مردان در مشاغلی مثل نظافتچی و کارگر منزل فعالیت می ‌کنند . این موضوع موجب می شود در صورت از دست دادن شغل شان در معرض ابتلا به این ویروس باشند و یا به واسطه قرنطینه شدن خانواده ها دیگر کاری برایشان در منازل وجود نداشته باشد .

بیشتر بدانید : ویروس کرونا چیست ؟

چگونه با تأثیرات ویروس کرونا در سلامت روان زنان مقابله کرد ؟!

مشاغل پر خطر از دیگر تأثیرات بد ویروس کرونا در سلامت روان زنان

زنان در سراسر دنیا در حال تجربه وضعیت جدیدی از مدیریت اوضاع خانه و زندگی هستند . در صورتی که راهکاری برای رسیدگی به این فشارها و استرس ها برای خود در نظر نگیرند دچار آسیب‌های زیادی خواهند شد . دلایل زیادی برای بالا بودن استرس در دوران کرونا در زنان وجود دارد که شامل : نگرانی و استرس برای سلامت اعضای خانواده و عزیزان ، رسیدگی به سالمندان اطراف خود مثل والدین ، رسیدگی به کارهای مختلف خانه و مدیریت خانواده ، رسیدگی به فرزندان و امور تحصیلی شان در روزهای کرونایی .

راه حل های زیر می تواند به کنترل استرس در دوران کرونا به زنان کمک شایانی نماید ؛ این راهکارها شامل برنامه ریزی ، خواب کافی ،خلوت کردن با خود ، تغذیه مناسب و پیاده روی می باشد .

به طور مثال بهترین روشی که برای کنار آمدن با حجم زیادی از مسئولیت‌ها در این روزها وجود دارد برنامه ریزی است . برنامه ریزی به افراد این قدرت را می ‌دهد که به اوضاع بیشتر مسلط باشند که در صورت تسلط اوضاع بر روی احساسات و اخلاق اثرات مثبتی خواهد گذاشت .

اهمیت دادن به سلامت روان در اوضاع کرونایی

بعضی از افراد پیش از شیوع کرونا با مشکلاتی نظیر افسردگی و اضطراب درگیر بودند . اما بعضی دیگر از زنان هستند که شرایط فعلی اضطراب و مشکلاتی در روان شان به آنان تحمیل شده و علتش را نمی دانند . این دسته از زنان به علت نداشتن تجربه مشکلات روحی در گذشته کمتر متوجه می شوند که کرونا و استرس هایش در حال آسیب زدن به روان آنها است . یکی از اموری که می‌تواند این روزها را برای زنان راحت تر کند توجه به سلامت روان و این نکته است که احتمال دارد فشار های فعلی موجب بروز بعضی واکنش های تازه در آنان شود . فراموش نکنید که توجه به روان خود و تلاش برای حفظ سلامت این روزها پیش از هر زمانی مهم می باشد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false