×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
عملکرد استرس بر روی سیستم ایمنی بدن

بسیاری از افراد معتقدند که میان اضطراب و بیماری ارتباطی وجود دارد و زمانی که دچار اضطراب و استرس می شوند بیماری هایی همچون سرماخوردگی ، تبخال ، آنفولانزا و حساسیت شدید را برایشان به همراه داشته است. ویروسی که امروزه با آن درگیر هستیم نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد و فردی که به کرونا مبتلا می شود سیستم ایمنی بدنی اش ضعیف خواهد شد. ارتباط میان استرس و بیماری در افراد به دو صورت متفاوت وجود دارد که در این مقاله در رابطه با آن صحبت خواهیم نمود و در مورد تأثیر استرس بر روی سیستم ایمنی بدن به عنوان یکی از راه‌های بروز بیماری نیز صحبت می کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : بهترین مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

عملکرد استرس بر روی سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن کار محافظت بدن در برابر عوامل و موادی که موجب بروز بیماری می‌شود دارد. از طرفی سلول‌های سیستم ایمنی یعنی گلبول های سفید از طریق خون در سراسر بدن جریان پیدا می‌کند و اندا مهای مختلفی نظیر مغز استخوان ، غده ‌لنفاوی و … دیده می شود. تضعیف سیستم ایمنی بدن از طریق عوامل استرس زا به وجود می آید و طبق تحقیقات به دست آمده بسیاری از امور روزمره مثل امتحان ، سوگواری ، طلاق ، بیکاری ، مراقبت از سالمند و … در بروز بیماری نقش بسزایی دارد و استرس بر روی سیستم ایمنی بدن و عملکرد آن تغییراتی ایجاد می کند.

به طور واضح تر فردی که دچار استرس می شود با کاهش شدید میزان تکثیر لنفوسیت و سمیت سلول های کشنده طبیعی مواجه است. اینگونه به نظر می ‌رسد که میان مدت زمان استرس و میزان تغییر ایمنی ارتباط وجود دارد. به طور کلی هر چقدر میزان استرس ما بیشتر و طولانی تر باشد سرعت بیشتری از فرمول های سفید خون کاهش پیدا می کند. عواملی درون فردی مثل طلاق و سوگواری در قیاس با استرس های دیگه مثل امتحان یا بیکاری تأثیر متفاوتی بر روی سیستم ایمنی خواهد داشت.

تأثیرگذاری استرس بر روی سیستم ایمنی بدن و تغییرات آن

از طرف دیگر با بررسی ارتباط بین وضعیت روانی منفی نظیر اضطراب و افسردگی و متغیر های سیستمی بدن به این نتیجه دست یافتند که این دو وضعیت با کاهش تکثیر لنفوسیت و سلول های کشنده طبیعی همچنین تغییر در تعداد گلبول های سفید خون و میزان پادتن های موجود در خون مرتبط است و میزان توانایی بدن در تولید پادتن به میزان ارتباط فرد وابسته است. پس هرچه استرس بیشتر باشد در رویارویی با عوامل بیماری زا پادتن های کمتری تولیدخواهد شد.

مقاله پیشنهادی : رژیم های غذایی سخت و تأثیر آنها بر سلامتی بدن

تأثیرگذاری استرس بر روی سیستم ایمنی بدن و تغییرات آن

در صورتی که بخواهیم به صورت علمی تر این مبحث را باز کنیم می توان گفت که استرس با فعال شدن چند سیستم همچون محوری هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال و دستگاه عصبی سمپاتیک همراه خواهد بود و فعال شدن این دو گذرگاه با افزایش میزان هورمون های خاص مثل کورتیزول در خون می شود و همه ما می دانیم که میزان این هورمون ها در خون بر روی عملکرد سیستم ایمنی تأثیر گذار خواهد بود. برای نمونه با افزایش زیاد کورتیزول تعداد گلبول های سفید موجود در خون کم می شود ، علاوه بر این در میزان تکثیر لنفوسیت و سلول‌های کشنده طبیعی کم خواهد شد.

افرادی که مضطرب هستند معمولاً خواب کمی دارند ، رژیم غذایی ناسالمی دارند ، کمتر ورزش می کنند ، بیشتر سیگار می کشند و بیشتر از افراد غیر مضطرب الکل و مواد مخدر استفاده می کنند. با وجود این اما عوامل ثابت شده که استرس بر روی سیستم ایمنی بدن تأثیر زیادی دارد و رفتارهای ناشی از این عامل بدن را در برابر بیماری ها تضعیف خواهد نمود.

مقاله پیشنهادی : اختلال هرزه خواری و راه های درمان آن

اثرات مستقیم استرس بر روی سیستم ایمنی بدن

طبق گفته یک متخصص روانپزشک ترس به عنوان مهمترین عامل جهت بروز انواع بیماری‌ها است به گونه ای که هر چقدر فشار ترس از بیماری در فرد بالا باشد به همان میزان سیستم ایمنی بدن ضعیف خواهد شد. برای نمونه در این ایام که افراد با ویروس کووید ۱۹ دست و پنجه نرم می کنند و خیلی از اطرافیان خود را به سبب همین بیماری از دست داده‌اند از قاعده استرس و نگرانی مستثنا نیستند و به گفته بسیاری از پزشکان این بیماری برای مبتلایان زمانی تشدید می شود که دچار استرس شده و این استرس بر روی سیستم ایمنی بدن فرد تأثیر گذاشته و آن را به شدت تضعیف نموده است.

اثرات مستقیم استرس بر روی سیستم ایمنی بدن

همچنین اثرات آن در دیگر بیماری ها مثل سرماخوردگی و آنفولانزا نیز وجود دارد و افراد مبتلا زمانی که در محل کار یا خانه هستند از بابت اینکه احتمال خطر آلوده شدن دیگران به واسطه این بیماری وجود داشته باشد دچار نگرانی و اضطراب خواهد شد. این حساسیت با مخفی کاری و ترس همراه خواهد بود و بیماری فرد را تشدید خواهد کرد.

به باور این روان درمانگر استرس نه تنها بر روی سیستم ایمنی بدن بلکه بر سلامت روانی نیز اثر مستقیم دارد و زمانی که استرس در عملکرد سیستم ایمنی تغییر ایجاد میکند یعنی وقتی که فرد دچار استرس می شود به طور طبیعی با افت شدید در میزان تکثیر سلول های کشنده مواد مضر در بدن مواجه می‌شود که بحث علمی آن را در بالا بازنمودیم. به طور کلی می‌توان گفت که میانهمدت زمان استرس و میزان تغییر ایمنی بدن ارتباط وجود دارد.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false