×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
برداشت های منفی از تأثیرات بازی کامپیوتری بر کودکان

امروزه با وجود دستگاه‌های هوشمند همچون گوشی موبایل و تبلت بسیاری از افراد به خصوص کودکان برای انجام بازی‌ های کامپیوتری هیچ گونه محدودیتی ندارند و گاهی مدت زمان طولانی را صرف بازی در گوشی و تبلت می نمایند که این خود باعث کم تحرکی کودک و اعتیاد آنان به این نوع بازی ها می شود. البته ناگفته نماند که برخی بازی ها هستند که در یادگیری و مهارت های اجتماعی کودک تأثیر زیادی داشته به گونه ‌ای که هم کودکان و هم بزرگسالان در انجام این بازی ها لذت کافی می‌ برند. در واقع نصب بازی های کامپیوتری و در دیگر دستگاه ها باید با نظارت والدین برای کودکان انجام گیرد و زمان معینی را برای آن تعیین شود . بازی کامپیوتری بیشتر جنبه منفی برای کودک دارد تا مثبت زیرا باعث اختلالات در خواب ، اعتیاد و بروز رفتارهای خشونت آمیز در کودک خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با مزیت ها و معایب بازی کامپیوتری بر کودکان و مشخصه های بهترین بازی ها برای آنان صحبت نماییم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : اختلال تیک در کودکان

برداشت های منفی از تأثیرات بازی کامپیوتری بر کودکان

برخی از محققان معتقدند که بازی کامپیوتری بر کودکان تأثیر منفی می گذارد و بسیار خطرناک است اما راهکار هایی نیز برای محافظت از کودکان در برابر این آسیب ها نیز وجود دارد که می توانید از این شیوه ها استفاده نمود. بازی‌های کامپیوتری را می توان به یک سرگرمی و فعالیت نسبتاً ایمن برای کودکان تبدیل نمود. در واقع منع کامل از بازی های کامپیوتری برای کودکان نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد بلکه ممکن است تأثیر معکوس نیز بگذرد. همانگونه که در مقدمه بیان نمودیم با نظارت درست و اعمال محدودیت در بازی ها از بروز آسیب‌های جسمی و روانی در فرزندان تان می توانید پیشگیری کنید. همچنین می توانید در رابطه با روش های ایمن ماندن در فضای آنلاین صحبت کنیم. زمانی کودک که می‌تواند به شما اعتماد کند در رابطه با هر چیز به خصوص فضای مجازی که اتفاق بیفتد با شما صحبت خواهد کند و  اگر اطمینان یابد که او را درک می کنید در رابطه با تمامی افکار و احساساتش با شما حرف خواهد زد و راحت متوجه مشکلش خواهید شد و در این زمینه می توانید به او کمک کنید.

والدین پیش از اینکه نگران رفتارهای خشونت آمیز کودک بر اثر بازی کامپیوتری باشند باید چند عامل را مدنظر قرار داد : شخصیت ، شرایطی که در آن قرار دارد و انگیزه از انجام بازی‌های کامپیوتری. در واقع این عوامل در نحوه واکنش کودکان به خشونت در بازی های کامپیوتری نقش اساسی دارد که بدون توجه به این عوامل واکنش ها شما به رفتارهای خشونت آمیز کودک خود مناسب نخواهد بود.

مقاله پیشنهادی : اثرات جانبی تنبیه کودکان

اثرات منفی بازی کامپیوتری بر کودکان

واکنش‌های مثبت و منفی زیادی در رابطه با بازی های کامپیوتری و تأثیرات آن بر کودکان وجود دارد که هر دو طرف دلایل خود را دارد و نباید تنها از یک زاویه به این موضوع نگریست. بنابراین ابتدا تأثیرات منفی بازی کامپیوتری بر کودکان را بازگو خواهیم نمود که کارشناسان در این باره موضوعاتی را مطرح نمودند که با مرور کردن آنها معتقدند چنین بازی هایی مفید است. اما کارشناسان مخالف این عامل بر این باورند که بازی ‌ها بیشتر از آنکه مفید باشد آسیب رسان خواهد بود در ادامه این دلایل را بررسی خواهیم نمود.

بروز آسیب های جسمی

به باور کارشناسان انجام بازی‌های کامپیوتری موجب بروز آسیب ‌های مختلف جسمی خواهد شد این آسیب ها شامل موارد زیر است:

-آسیب های چشمی ناشی از گذراندن وقت کودک به بازی و نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور کامپیوتر

-بی تحرکی ناشی از ماندن چند ساعته کودک جلوی کامپیوتر و تلویزیون که موجب ایجاد اختلال در ستون فقرات می شود

-آسیب هایی همچون درد در ناحیه کمر و گردن برای کودکانی که بیشتر وقت خود را به بازی‌های کامپیوتری می‌گذرانند

-اضافه وزن و چاقی ناشی از کم تحرکی به علت صرف وقت زیاد برای بازی های کامپیوتری

بروز آسیب های روانی

آسیب های روانی نیز در تأثیرات منفی بازی ها بر کودکان دخیل است که شامل موارد زیر می باشد:

-اولین عامل از آسیب روانی پرخاشگری کودکان حین انجام بازی می باشد ، برای فهمیدن این مسئله پیشنهاد می‌شود تا نظر روانشناسان کودک را جویا شوید.

-دومین عامل از آسیب روانی که بازی های کامپیوتری برای کودکان دارد اعتیاد به بازی است. اعتیاد به بازی کامپیوتری باعث می شود تا کودک وقت و انرژی برای درس خواندن نداشته و حتی افت تحصیلی نماید.

-عامل بعدی تحریک پذیری کودک است که ممکن است با کوچکترین حرکتی واکنش بیش از حد نشان دهد.

بیشتر بخوانید : راه های تقویت هوش مالی کودکان

تأثیرات مثبت بازی کامپیوتری بر کودکان

آسیب های جسمی و روانی که بیان نمودیم همواره در بازی کامپیوتری کودک با او همراه نیست و کارشناسان بر این باورند که انجام این بازی ‌ها تأثیرات مثبت خود را نیز دارد که ما می‌خواهیم در ادامه به مهمترین مزیت های بازی کامپیوتری بر کودکان و تأثیرات مثبت آن صحبت نمایید.

افزایش عملکرد فکری کودک ؛ انجام بازی های کامپیوتری عملکرد فکری کودکان ۶ تا ۱۱ سال را در مدرسه بهتر می نماید و موجب کم شدن مشکلات ارتباطی با همسالانش می کند.

افزایش اجتماعی شدن کودک ؛ از مهمترین عوامل تأثیر گذار و مثبت بازی کامپیوتری برای کودکان است. در واقع با انجام این بازی‌ها کودکان تان می آموزد تا چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند و از این طریق می توان با بچه های هم سن و سال خود دوست شود که علایق مشترک دارند. همچنین توسط این بازی‌ها کودک می آموزد که چگونه با دیگران همکاری ، همفکری و مذاکره نماید.

افزایش مهارت های شناختی کودک ؛ بازی های کامپیوتری به رشد مهارت های شناختی و حل مسئله کودکان کمک می کند. انجام چنین بازی هایی با افزایش و تقویت این عامل در کودکان مهارت ذهنی آنان را بالا برده و موجب بهبود حافظه آنها می ‌شود.

بهتر شدن خلق و خو و روحیه کودک که به علت انجام بازی‌ های کامپیوتری شکل می گیرد ، در واقع بعضی از این بازی ها در ایجاد آرامش کودکان مؤثر است و اضطراب آنها را کم می کند.

پذیرش شکست ؛ شکست خوردن و باختن در بازی‌های کامپیوتری کودک می آموزد که چگونه خود را برای شکست های در آینده و در زندگی واقعی آماده کند. در واقع داشتن روحیه پذیرش شکست و جبران اشتباهات در آنان تقویت شده و آنان می آموزند که چگونه با داشتن شکست هایی که خورده خود را برای اهداف مهم تر آماده نمایند.

پیشنهاد می شود مقاله تأثیر ویروس کرونا بر رشد کودکان را نیز بخوانید

کمک به سلامت روان کودک به خصوص در دوران کرونا

در این دوران که اکثر افراد وقت خود را در منزل سپری می کنند می‌توانند با بازی های کامپیوتری در جهت بهبود سلامت روان خود نقش داشته باشند. در واقع این مسئله تنها به کودک ارتباط ندارد و افراد در تمامی سنین وقتی بازی می کنند بهتر می توانند با سایرین ارتباط آنلاین برقرار کنند. ارتباطی که این بازیها ایجاد می‌کند موجب می شود تا بچه‌ها مثل بزرگسالان متوجه شوند که در این شرایط تنها نیستند و این موضوع در بهبود سلامت روان همه مؤثر خواهد بود.

به عنوان سخن پایانی بهترین بازی برای کودکان بازی هایی است که ذهن او را درگیر کرده و به اجتماعی شدنش کمک کند. بازی های ساده ، تعاملی ، آنلاین ۴ چند نفره و استراتژیک از بهترین بازی ها در این دسته هستند. توصیه ما به والدین این است کهبر  بازی کامپیوتری کودکان خود نظارت داشته باشید ؛ زمان بازی را محدود کنید، بدانید که کودکتان چه بازی هایی می‌کند، رفتارهای او را زیر نظر بگیرید، با او همبازی شوید، در انجام حرکات ورزشی کودک را ترغیب کنید و به تحرک او توجه زیادی کنید. در آخر اگر با نظارت بر رفتار فرزندتان متوجه شدید که مشکل به راحتی رفع نمی شود بهتر است به کارشناسان و روانشناسان کودک مراجعه نموده و از آنها راهنمایی بخواهید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false