×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۱۱ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
بازی شطرنج و تأثیر آن در آینده کودکان

بیشتر والدین فکر می‌کنند که آینده فرزندان خود هستند و در تلاشند تا آنان را در مسیر درست قرار دهند. مهمترین مأموریت پدر و مادر ها پیدا نمودن بهترین راه حل ها برای پیشرفت کودکان است. اگر والدین دلسوزی هستید که در انتخاب فعالیت های مطلوب برای فرزند خود تردید دارید. حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و از مهمترین تأثیر شطرنج در کودکان سلامت مغز و رشد فکری آن همراه با تأثیر بر آینده صحبت نماییم ؛ با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : نحوه رسیدگی به تکالیف درسی کودکان

بازی شطرنج و تأثیر آن در آینده کودکان

شطرنج بازی جوانمردانه ای است که فرزندتان در یک سمت صفحه شطرنج و کودک دیگر در سمت مقابل است. در این بازی هیچ گونه برخورد فیزیکی وجود دارد و رمز آن رزم ذهن است. پادشاه بازی های تخته ای ویژگی های فراوانی دارد که این ویژگی ها حتی به ذهن ما نیز خطور نخواهد کرد. اولین مورد تأثیر شطرنج در کودکان افزایش یادگیری در آنان است. آنتنی را تصور کنید که سیگنال های مختلفی دریافت می‌کند هر چه تعداد این آنتن ها بیشتر باشد سیگنال های بیشتری را دریافت کرده و گیرایی افزایش می یابد. تا آنتن های عصبی ما هستند این یاخته های عصبی درخت مانند سیگنال‌های دریافتی را از سلول های عصبی به نورون ها انتقال می دهند. یادگیری شطرنج یک فعالیت فکری مداوم است که در سنین کودکی موجب رشد و توسعه مدام دندریت ها می شود.

تصور بسیاری از افراد این است که شطرنج حافظه را تقویت می کند. این تصور کاملاً درست بوده و زمانی که شما شطرنج بازی می کنید حرکات رقیب و موقعیت هایی که به نفع اوست را به خاطر بسپارید. جهت موفقیت در بازی شطرنج باید راهبردهای آغاز بازی و فوت و فن های آن را حفظ شوید. همین مورد به تنهایی برای تقویت حافظه در کودکان تان کافی می باشد.

شطرنج هر دو سمت مغز را تقویت می کند ؛ شطرنج باز های قهار جهت انجام محاسبات فضایی و تجسم های ذهنی بیشتر از نیمکره سمت چپ استفاده می کنند. طبق تحقیقات بدست آمده در این زمینه از محققان دریافتند در بازی شطرنج نیمکره راست مغز انسان با نیمکره چپ فعال می شود. در نتیجه بازیکنان را از تمام مغزشان استفاده می کنند.

مطالب مرتبط بیشتر : برخی از علت های مشکلات کودکان

تأثیر شطرنج در کودکان و افزایش ضریب هوشی آنان

تأثیر شطرنج در کودکان و افزایش ضریب هوشی آنان

افراد تیزهوش شطرنج بازی می‌کنند. جای تعجب ندارد که شطرنج هوش کودکان را بالا می برد. طبق تحقیقاتی که بر روی چهار کودک ونزوئلایی انجام شد این موضوع به اثبات رسیده است. به گونه ای که ضریب هوشی کودکان چه دختر و چه پسر پس از تنها چهار ماه آموزش شطرنج بالا رفته است. در واقع حرکت دادن مهره ها و جابجایی آنها یک فعالیت عمومی نیست بلکه نتیجه بالا رفتن هوش می باشد. پس اگر دوست دارید کودک تان با ضریب هوشی بالا بدرخشد بازی شطرنج را وارد زندگی عادی نمایید. در این دنیای رو به توسعه امروزی ما هر روز در مرحله از زندگی با مشکلات و موانع زیادی رو به رو هستیم که بسیاری از این مسائل را رفع و رجوع می‌کنیم اما به علت اینکه مهارت‌های حل مسئله ناقص است از حل بسیاری از مسائل ناتوانیم. والدین وظیفه دارند فرزندانشان را برای رویارویی با این مسائل آماده کنند و شیوه های حل مسئله و عبور از موانع را به آنان آموزش دهد. پس هر چه زودتر آغاز کنید اعتماد به نفس و استقلال کودک سریع تر تقویت شود. تأثیر شطرنج در کودکان به گونه ای است که نمونه ای درخشان از آموزش مهارت های حل مسئله به حساب می آید. پس اجازه دهید فرزندانتان باشد با شطرنج بازی کردن به فردی که دارای مهارت حل مسائل و اعتماد به نفس بالا است مبدل شود.

بیشتر بخوانید : ایده های بازی پانتومیم برای کودکان و بزرگسالان

خلاقیت و تمرکز بالا از تأثیرات شطرنج در کودکان

از آنجا که مغز یکی از مهمترین اعضای بدن و نیمکره های آن بسیار شبیه به هم بوده اما نحوه فعالیت و پردازش اطلاعات آنها با یکدیگر فرق دارد. نیمکره چپ مغز مسئولیت تفکر تحلیلی و روشمند ، نیمکره سمت راست مسئول تفکر خلاق است. با توجه به تحقیقاتی که در رابطه با مقایسه شطرنج  ، استفاده از رایانه و … بر خلاقیت نوجوانان انجام شد. نتایج نشان دهنده این بود که نوجوانانی که شطرنج بازی می کند در قیاس با دیگران خلاقیت بالاتری کسب خواهند نمود. در واقع افزایش خلاقیت بزرگترین دستاورد طرفداران شطرنج است.

تمرکز از مهمترین ضروریات بازی شطرنج است محال است جزء به این بازی به چیز دیگری فکر کنید و برنده شوید. در بازی شطرنج رقبا حرکات شان را به فرزند تان اطلاع نمی ‌دهد و فرزندتان باید روی بازی متمرکز باشد و تمام حریفان و جزئیات بازی حریف دقت کند. افزایش تمرکز کودکان به نوعی تأثیر شطرنج در کودکان به حساب می آید ، شاید بهبود این عملکرد به فعالیت های کودکان آن سرایت کند.

جمع بندی

مهارت هایی که برای بازی شطرنج به کودکان آموزش داده اید در تمامی زوایای زندگی او به کار می رود. افراد در مواجهه با دشواری های زندگی و انتخاب سخت در این بازی افراد را برای رفع موانع زندگی با روش های خلاقانه تربیت می کند. در واقع آموزش شطرنج به کودکان میتواند بهترین هدیه ما به آنها باشد. پس بیایید با بازی کردن شطرنج با کودک فردی نابغه در جهان شطرنج  بسازیم و این اجازه را بدهیم تا شانس خود را در این زمینه امتحان کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false