×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تأثیر ویروس کرونا از لحاظ روحی بر رشد کودکان

با شیوع ویروس کرونا خانه نشینی قشرهای مختلف جامعه بسیاری از نگرانی افراد و خانواده ها درگیر شدن کودکان به این بیماری است. خوشبختانه تا به امروز این ویروس میان کودکان چندان شیوعی نداشته و در صورت بروز بسیار خوش خیم است .اینکه ویروس کرونا در رشد کودکان تأثیر دارد یا نه سؤال بسیاری از افراد به خصوص مادرانی است که در این دوره به بچه دار شده اند می باشد. طبق تحقیقات به دست آمده در تأثیر ویروس کرونا بر رشد کودکان ، آنان تنها قسمتی کمی از موارد تأیید شده کووید ۱۹ را شامل می ‌شوند و تنها دو درصد از عفونت های گزارش شده در کشورهای بزرگ مثل چین ، ایتالیا و آمریکا مربوط به افراد پایین ۱۸ سال است. این موارد نشان دهنده این است که کودکان در مقایسه با بزرگسالان در دوران کرونا خطر کمتری را تجربه می ‌کنند.

بیشتر بدانید : راهکارهای مؤثر برای رفع عدم حس بویایی ناشی از کرونا

تأثیر ویروس کرونا از لحاظ روحی بر رشد کودکان

اولین تأثیری که این ویروس داشته این است که با وجود قرنطینه و انزوای اجتماعی در طولانی مدت تأثیرات روحیه بسیار مخربی در اعضای جامعه داشته است. با نبود برنامه های مراقبت از کودکان و اعمال اقدامات فاصله گذاری اجتماعی بسیاری از کودکان فرصت های رشد در میان اجتماع را از دست می دهد. در واقع کودکان تحریک شناختی و اجتماعی را که معمولاً بیرون منزل داشتند در دوران شیوع کووید ۱۹ تجربه نخواهد کرد و این عامل ممکن است به تأخیر در گفتار و بسیاری از مشکلات دیگر در کودکان منجر می ‌شود. تأخیر در مهارت های اجتماعی تنها نتیجه اش کرونا نیست با وجود آنکه بسیاری از پدر و مادر ها استرس مالی دارد ، کودکان نیز با نرخ بالاتری در کمبود مسکن و نا امنی غذایی مواجه هستند. همچنین کودکان در این شرایط بیشتر در معرض افزایش نرخ بی توجهی و اختلال در عملکرد خانوار قرار می گیرد. این مشکلات مسیر بزرگسالی کودکان را تحت تأثیر قرار داده و طبق مطالعات متعدد در این زمینه نشان دهنده این است که تجربه اولیه زندگی با حوادث ناگوار تأثیر منفی بر سلامتی و رشد کودکان خواهد داشت.

تأثیر ویروس کرونا بر رشد کودکان و اتفاقات استرس زا به عنوان یک تجربه نامطلوب در ذهن کودک می ماند و می تواند عواقب طولانی مدتی برای آنان داشته باشد. تجارب نامطلوب در کودکی طبق گفته های بسیاری از متخصصان تأثیرات مخربی بر رشد مغز و سلامت کودک دارد. بنابراین بسیاری از پزشکان و متخصصین کودک اثرات طولانی مدت از قرنطینه را در کودکان مشاهده می کند ؛ اثراتی مثل افسردگی ، اختلالات یادگیری ، چاقی و بیماری های قلبی.

بیشتر بخوانید : دلتا ویروس کرونا و علائم آن

تأثیر ویروس کرونا بر رشد اجتماعی کودکان

تأثیر ویروس کرونا بر رشد اجتماعی کودکان

 

از بدو تولد کودک معاشرت نقش بسیار مهمی در رشد او خواهد داشت. از یادگیری به اشتراک گذاشتن در کودکان تا بالا بردن مهارت های زبانی آن ها می توان از فواید معاشرت و بودن در اجتماع دانست. با این حال با در نظر گرفتن اقداماتی همچون فاصله گذاری اجتماعی در این دوران خیلی از کودکان فرصت بازی کردن با هم سن و سالان خود و حرف زدن با آنها را از دست می دهند. این فقدان تعامل اجتماعی به طریق بر روی بچه ها تأثیر گذاشته و رشد آنها را با خطر مواجه کرده است. تأثیر ویروس کرونا بر رشد کودکان از لحاظ اجتماعی می ‌تواند در بزرگسالی برقراری ارتباط در دیگران را به مشکلاتی را ایجاد نمود. کودکان در شرایط امروزی بسیار آگاهند که باید جدا از یکدیگر و با فاصله بایستند و نباید شخص دیگری را به علت مبتلا نشدن به کووید ۱۹  لمس کنند.

از آنجا که والدین و مربیان باید محبت و به اشتراک گذاشتن را به کودکان بیاموزند و در این امر آنان را تشویق کنند اکنون باید از انجام این کار خودداری کنند و این بسیار ناراحت کننده است. در واقع آنان باید کودکان را به نوعی به عدم اشتراک تشویق کنند. در صورتی که توانایی به اشتراک گذاشتن مهارتی است که فرد در بزرگسالی برای بودن در محل کار و سایر موارد به آن نیاز پیدا خواهد کرد. نسل جدید کودکان و در این شرایط مربیان باید برای توسعه مهارتهای مثل صمیمی نبودن ، نزدیک نشدن و لمس نکردن کودکان را تشویق کند که در آینده و پس از پایان قرنطینه عمومی و واکسیناسیون جهانی کودکان با خصوصیاتی وارد اجتماع می شوند که در دوران کرونا به آنها آموزش داده شده است.

برای مطالعه مقاله ویروس کرونا انگلیسی و تأثیرات آن بر روی لینک کلیک کنید

پیامد های رشد کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا

ماهها و سالهای اول زندگی برای سلامت کودک ، رشد و رفاه بلند مدت او مهم است. رشد کودک به سرعت در یک سالگی اتفاق می ‌افتد و زمانی که اندازه مغز دو برابر می شود این پیشرفته اولیه به طور اساسی به تجربه و به ویژه تجربه اجتماعی و بستگی دارد که باعث تحریک ، نظم دادن و تنظیم ساختار مغز می شود.این  محیط تحریک کننده ، متنوع  و پاسخگو از رشد زبان شناسی و شایستگی های عاطفی و اجتماعی پشتیبانی می نماید. این وابستگی ها ورودی های محیطی مغز را کاملاً انعطاف پذیر و قادر به سازگاری می نماید اما با همان رمز این بدان معنی است که نوزادان در برابر تأثیرات منفی حساسند. چیزی که بسیاری از ما می دانیم این است که استرس والدین و مشکلات روحی و روانی خطرات جدی برای رشد بعدی کودک ایجاد می کند.

متأسفانه سیستم های پشتیبانی از نوزادان و خانواده‌ها به طور گسترده با شیوع این ویروس مختل شده است. همانگونه که متاسفانه غالباً اتفاق می‌افتد ، این کودکان آسیب پذیر و محروم هستند که بیشترین وابستگی را به سرویس ها و شبکه‌های پشتیبانی دارند . برای نمونه بسیاری از مسئولان بهداشتی که مشاوره و منابع مرتبط را ارائه می دهد  و اغلب منبع اصلی حمایت و اتصال به خدمات بهداشتی برای خانواده‌های دارای نوزاد هستند. در طی شروع این بیماری در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا حاضر شدند. افرادی که باقی مانده اند طبق آمارهای بدست آمده که کار آن ها با خانواده ها به شکل قابل توجهی تحت تاثیر پرونده های بسیار زیاد موانع ایجاد شده توسط اقدامات فاصله ‌گذاری اجتماعی قرار گرفته است. بسیاری از آنها در مورد توانایی خود در نظارت بر رشد فرزندان و ارجاع خانواده ها به خدمات پشتیبانی تخصصی هنگامی که والدین با مشکلات روانی مواجهه هستند ابراز نگرانی کرده اند.

جمع بندی

در این دوران تمام زمینه‌های رشد مثل رشد شناختی ، عاطفی ، جسمی و اجتماعی دچار اختلال شده است زیرا به علت خانه نشینی و کمبود ارتباطات اجتماعی در مسیر رشد کاستی های فراوانی را تجربه کردند. به طور کلی می ‌توان گفت که وجود قرنطینه و انزوای اجتماعی شاید کودکان را از لحاظ جسمانی سالم نگه دارد اما سلامت روان آنها با خطرات بسیاری مواجه خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false