×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۱۱ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
آزمایش استفاده از دو ماسک جهت کاهش خطر انتقال کرونا و نتایج آن

هم اکنون تمامی ما از لزوم استفاده از ماسک در شرایط فراگیری ویروس کرونا اطلاع داریم. موضوعی که این روزها در رابطه با ماسک و پیشگیری از کرونا رایج است استفاده از دو ماسک جهت کاهش خطر انتقال کرونا است. با استفاده از شواهد به دست آمده گونه های جهش یافته ویروس کرونا با قدرت انتقال بیشتر موجب شده است تا برای حفاظت از خودمان در برابر این ویروس جهش یافته از دو ماسک استفاده کنیم . انتقال سریع این ‌گونه جهش یافته در دوره های کمتر منتقل می ‌شود و فرد را سریعاً بیمار می‌کند. به همین علت نیاز است تا اقدامات پیشگیرانه تری جهت کاهش انتقال ویروس انجام دهیم که استفاده از ماست به عنوان سدی فیزیکی در مقابل ذرات تنفسی می باشد.

مطالب مرتبط : بهترین روش ضد عفونی کردن ماسک صورت

آزمایش استفاده از دو ماسک جهت کاهش خطر انتقال کرونا و نتایج آن
نحوه استفاده درست از ماسک به چه صورت است؟

برای تأثیر این موضوع گروه های مورد آزمایش قرار گرفتند :

گروه اول از یک ماسک سه لایه پزشکی

گروه دوم از این ماسک سه لایه پارچه ای

گروه سوم از دو ماسک جهت کاهش خطر انتقال کرونا از ( سه لایه پارچه ای و سه لایه پزشکی ) استفاده نمودند.

پس از آن درصد محافظت روش های مختلف استفاده از ماسک در برابر ذرات آزاد شده از تنفس محاسبه شد. نتایج به این صورت بود که :

استفاده از یک ماسک سه لایه پزشکی تا ۵۶٫۱ درصد

استفاده از یک ماسک سه لایه پارچه ای تا ۵۱٫۴ درصد

استفاده از دو ماه تا ۸۵٫۴ درصد خطر انتقال این ویروس را کاهش داده است.

آمار کاهش انتقال نیز به این صورت بود که اگر این روش را تنها فرد مبتلا به کرونا استفاده کند تا ۸۲٫۲ درصد ، فرد سالم ۸۳ درصد و فرد مبتلا و فرد سالم هردو استفاده کنند تا ۹۶٫۴ درصد تأثیر خواهد داشت. در واقع استفاده از ماسگ به طور چشم گیری خروج قطرات و ذرات تنفسی بازدم افراد مبتلا را کاهش می دهد. به علاوه افراد غیر بیماری که از ماسک استفاده می کند کمتر در معرض این ذرات تنفسی قرار خواهند گرفت. این آزمایش از طرف سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری انجام گرفته و به نظر می رسد که استفاده از دو ماسک می تواند اثرگذاری بیشتری در برابر ویروس داشته باشد. لازم به ذکر است یادآوری کنیم ماسک بیشتر از اینکه از فرد در برابر ابتلا به ویروس محافظت می کند از انتشار عفونت نیز جلوگیری می نماید.

مطالب بیشتر : ساده ترین روش دوخت ماسک پارچه ای

سؤالات متداول در رابطه با استفاده از دو ماسک جهت کاهش خطر انتقال ویروس کرونا

آیا ضروری بودن استفاده از دو ماسک امری واجب است؟

طبق دستورالعمل های جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری لازم است از ماسک سه لایه پزشکی و ماسک پارچه ای قابل شستشو به طور همزمان استفاده نشود. استفاده از دو ماسک جهت کاهش خطر انتقال ویروس کرونا راه بسیار سریع جهت محافظت بیشتر در برابر ویروس کرونا و انواع جهش یافته آن است. این موضوع را به خصوص در مکان های پر ازدحام جمعیت یا مکان های که کمتر از ماست استفاده می‌کنند رعایت کنید. در صورتی که به ماسک‌های پزشکی دسترسی ندارید می توانید از دو لایه ماسک پارچه ای قابل شستشو نیز استفاده کنید. از پارچه هایی با دو یا چند لایه پنبه استفاده کنید که هم قابل شستشو بوده هم بهتر بتوانید نفس بکشید. هر چند از لایه های بیشتر استفاده کنید بیشتر از خودتان در برابر ذرات حاوی ویروس محافظت کرده اید. پس استفاده از دو ماسک امری بسیار واجب است و برای استفاده طولانی مدت از آن پیشنهاد می‌شود ماسک را به صورت درست و محکم روی صورت تان نگه دارید و از بخار عینک و لیز خوردن ماسک جلوگیری گردد.

اصول اولیه استفاده از ماسک چیست؟

با توجه به شیوع گونه های جهش یافته ویروس کرونا دیگر فقط زدن ‌ماسک ملاک نیست و کیفیت مواد به کار رفته در ماسک و روش استفاده از آن نیز مورد اهمیت قرار دارد. اطمینان یابید بین صورت و ماسک کمترین فاصله وجود داشته باشد و هیچ منفذی برای ورود ویروس باقی نماند. ماست باید کاملاً دهان و بینی تان را بپوشاند تا عملکرد اصلی خود را انجام دهد یعنی مانع از پخش قطرات تنفسی شود.

بیشتر بخوانید : ماسک صورت مناسب برای پیشگیری از ویروس کرونا

نحوه استفاده درست از ماسک به چه صورت است؟

اصول اولیه استفاده از ماسک چیست؟

برخی از افراد از ماسک N95 ، KN95 و KF94 استفاده می کنند و بر روی آن ماسک پارچه ای می پوشاند. در صورتی که از ماسک یکبار مصرف استفاده می‌کنید حتماً کش های آن را گره بزنید تا ماسک کامل بر روی صورتتان قرار بگیرد و دهان و بینی تان را بپوشاند. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری گره زدن کش ها و خواباندن درز هایی که راه ورود به باکتری ها و سایر آلاینده هستند تا نزدیک ۷۷ درصد از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می نماید.

یک شیوه راحت جهت مطمئن شدن از اینکه ماسک به خوبی بسته شده این است که هوای تنفسی شما از اطراف بیرون نزند یا شیشه عینک تان بخار نگیرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false