×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تاریخچه ایل اصانلو شهرستان پاکدشت - پاکدشت نیوز

ایل اصانلو جمعیت کثیری بودند که بیشتر در منطقه خوار گرمسار سکنی داشتند . پس از برچیده شدن خان و خان بازی در دیگر مناطق از جمله در پاکدشت سکنی گزیدند . علاقه و یا شاید نیاز حکومت به این ایل به حدی بود که حتی وقتی محصول کشاورزان را هم غارت می کردند حکومت چشم پوشی می کرد . در این باره عین نوشتاری را که در مطلع الشمس آمده می آوریم.

جمعیت ایل اصانلو در شهرستان پاکدشت

با وجودی که تعداد اصانلو در پاکدشت زیاد نیست اما اینان طایفه بزرگی بوده اند . ما مستنداتی از موطن اصلی آنان می آوریم در صفحات ۳۶۹ و ۳۷۳ مطلع الشمس می خوانیم خوار (گرمسار) جلگه ای است در ۱۵ فرسخی دارالخلافه …. مباشرین اینجا از طایفه اصانلو و سایر طوایف شکایت دارند که محصولات را می برند آن هم از بابت بی رعیتی است ، البته گندم و جو و کاه که در صحرا بی صاحب ریخته باشد همه کس می برد، خاصه ایلات که مال و احشام دارند گندم را برای خودشان و کاه و جو را برای مالشان لازم دارند.

یا در صفحه ۳۴۵ کتاب مطلع الشمس می خوانیم : «… چون ایل اصانلو به سمت ییلاق حرکت کرده اند غیر از نور الله خان ایل بیگی و چند نفر سواره قراسوران که مستحفظ راه ها هستند کسی نبود…»

از لابه لای کتاب مطلع الشمس بر می آید موطن اصلی اصانلوها در منطقه گرمسار بوده است . در صفحه ۳۵۷ مطلع الشمس می خوانیم : روز دوشنبه چهاردهم امروز خیلی تماشای دهات و جنگل و خانه های اصانلوها صبح بسیار زود تقریبا دو ساعت به دسته مانده سوار شده به قلعه خسرو آباد مشهور به محمد آباد رفته …»

یا در صفحه ۳۵۸ کتاب پاکدشت می خوانیم :« … سایر همراهان را هم به منزل امروز که قشلاق است فرستاده خود و دو، سه نفر از اصانلوها و قدری آب برداشته روانه شد رو به جنوب حرکت نموده ، بعضی دهات را دیده تحقیق حالاتش را کرده خالصه که در قشلاق اصانلوها واقع و شکایت از عمل آنجا داشتند …»

در صفحه ۳۵۹ کتاب پاکدشت می خوانیم :« … بعد سوار شد. رو به شرق از زیر خانه های اصانلو حرکت نموده اند خانه های اصانلو که معروف به قشلاق است …»

در صفحه ۳۶۰ کتاب پاکدشت می خوانیم : «… جمعی از رؤسای خواری با نورالدین خان ایل بیگی اصانلو و ساری خان پسر جلیل خان و چند نفر از قراسواران اصانلو به مشایعت آمدند…»

در سفرنامه ناصرالدین شاه که در سال ۱۲۸۳ هجری قمری که از جاده تهران – مشهد به مشهد رفته است می خوانیم «… خوار در بلوکات دارالخلافه است . ۳۵ إلى ۴۰ ده بزرگی و کوچک آباد و مخروبه دارد، که به بعضی دیوان اعلى و برخی مالكين مخصوص دارد . ایل اصانلو و عرب و ایلات متفرقه دیگر در او قشلاق دارند ییلاق ایشان دماوند و لار و … است.

کتاب تاریخچه ایل اصانلو - پاکدشت نیوز

کتاب ایل اصانلو

ایل اصانلو در کتاب تاریخ اجتماعی ورامین

در کتاب تاریخ اجتماعی ورامین هم آمده است ؛ این طایفه در زمان آقا محمد خان قاجار و به وسیله او برای جلو گیری از هجوم ترکمن ها به حدود خوار و ورامین کوچ داده شده اند زیرا ترکمن ها به قصد غارت و چپاول حمله کرده و تا این مناطق پیش می آمدند ، تعداد خانوار آنها را بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ خانوار برگزار کرده اند.

شنیدم سابقا قرار داده بودند که ایل اصانلو را از این نواحی (خوار) کوچانده به جاهای دیگر ببرند و سکنی بدهند و جهت شکایت اهل خوار بوده است . عارض شده بودند که محصول خوار را ایل اصانلو می برد و عمل دیوان زمین می خورد این طور است که عارض شده بودند ولی تدبیر آن کوچاندن ایل نبوده است به جهات عدیده یکی این که این طایفه ۵۰۰ خانوارند و ۴۰-۵۰ هزار احشام از اسب و شتر و مادیان و گاو و گوسفند دارند .

هیچ جا کفایت چراگاه احشام اینها را نمی کند مگر خوار از زمین های مزرع به پایین تماما علفهایی است که برای مال خوب است و بس ، ثانيا قریب به چهار هزار شتر دارند که غله خوار را چه مال انبار دیوان و چه مال رعیت که برای فروش حمل بدارالخلامه می شود با شتر این طایفه حمل می شود . اگر این شتر در این ولایت نباشد لابد آمدن جنس اینجا به تهران مشکل خواهد شد آن وقت شتردار ولایات دیگر آمده خریداری نموده ، حمل به ولایات دیگر می کنند به تهران وارد نمی شود و اسباب شکست کارکنان تهران می شود ؛ ثالثا اگر این طایفه را به جاهای دیگر ببرند لابد باید متفرق و تخته قاپو کنند. حالا ۲۰۰ سوار به دیوان میدهند آن وقت نمی توانند داد بعلاوه وقتی که را متفرق شدند ،هر قسم دزدی و هرزگی می کنند حالا که در یک جا جمع هستند با وجود رئيس مقتدر به هیچ وجه شرارت و دزدی نمی کنند ؛ رابعا در زمان سابق تراكم همیشه به اینجا تاخت آورده غارت می نمودند .

خاقان شهید آقا محمد خان این طایفه را آورده است این جا سکنی داده و رفع شر تراکمه شده است اگر چه الله الحمد در این عهد فرخنده تراکمه ها یارای تجاوز و تعدی از حدود خودشان نمانده است ولی باز بودن این طایفه در این جلگه بهتر است . منتها تعدی و تجاوز اینها بردن محصولات خوار است ، این فراق بابت هرزگی این طایفه است از بابت بی رعیتی و بی صاحبی محصولات است . چاره لابد همین است که قلعه های خالصه را ساخته رعیت آورده ساکن کنند وقتی که رعیت زیاد شد و در سر هر خرمن اقلا یک نفر یا دو نفر رعیت حاضر بود اصانلو به هیچ وجه تعدی نخواهد کرد، دزدی نمی کند اگر این قلعه ها ساخته شود و سکنی پیدا کند مسلما هر قدر که حالا عمل آنجاست ، آن وقت دو برابر خواهد شد. مشهود است که هوای خوار بسیار بدو مورث مرض نویه است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false