×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۲۲ خرداد - ۱۴۰۰  
true
false
تاریخچه ایل تاجیک شهرستان پاکدشت - درباره پاکدشت

ایل تاجیک جزء عشایر محسوب نمی شوند ، تاجیک ها از قدیمی ترین اقوام ورامین و ایران هستند. مشخص نیست تاجیک ها از چه زمانی وارد ورامین شدند اما همه تاریخ شناسان اعتقاد دارند تاجیک ها قدیمی ترین ساکنان ورامین هستند که در طول تاریخ رشادت‌های زیادی و نخبگان فرهنگی داشتند. معنای واژه تاجیک همان آریایی است یعنی تاجیک و تاجدار هستند. در تعدادی از مقاله های بحثی روی این موضوع است که تاجیکان به اصطالح از اقوام  ایرانی اند . چنانچه در لغت نامه دهخدا آمده است ، تاجیک به غیر عرب و غیر ترک را می گویند و فرهنگ فارسی معین می گوید :  تاجیک ( تازیک ، تات ، رعیت ) و جیک پسوند تصغیر بوده و صاحب فرهنگ نظام ) می گوید : تاجیک نسل ایرانی و فارس زبان می باشند.

بیشتر بدانید : تاریخچه ایل کردبچه شهرستان پاکدشت

خلق ایل تاجیک دردوران ساسانیان

ایل تاجیک قدیمی ترین اقوام ایران و ورامین هستند. اگرچه هنگام گرفتن شناسنامه عده ای توسط خوانین و کد خدا نام و نام خانوادگی اجباری انتخاب کردند. در فرهنگ های فارسی قرین به این تعریف بیان شده و اضافه شده که مردم به زبان  تکلم می کنند. نام طایفه ای از نژاد آرین هستند. تاجیکهای ورامین فارسی زبان و اصیل ترین کلمه ها در زبان ایسان متداول است و بسیاری از کلمات ، اصطالحات مرسوم در زبان قدیمی و بسیار شبیه متون ادب کهن همچون تاریخ بیهقی و قابوس نامه را دارند

در زبان ایسان واژه هایی رایج است که در بحث زبان شناسی فارسی از اهمیت زیلدی برخوردار است که مناسب حضور است. مثال تاجیک ایجدان ، تاجیک خاوه ، تاجیک باغخواص ، تاجیک محیط ، تاجیک حضار کوچک ، تاجیک در بالا، تاجیک قلعه ، تاجیک حبیب آبادی و تاجیک قلعه سین .در روستاهایی که درصدی تاجیک هستند و قدیمی ترین روستای ورامین  هستند که عبارتند از ایجدان ، خاوه ، طارند ، شوش آباد ، هفت جوبه  ، رستم آباد ، احمدآباد وسط ، ارمبویه  ، آبباریک، معین آباد ، قلعه بلند ، قلعه خواجه ، سعدآباد ، حصار حسن بیگ ، حصارک ، حصاربالا ، دهوین ، داوودآباد ،  هفت جویه ، زواره ور ، مهدی آباد می باشند . تاجیک ها در کل نواحی ورامین پراکنده اند ، تاجیک ها چه اجباری و چه اختیاری هرجا که رفتند نام  ورامین را محل اقامت خود گذاشته اند مثال ورامینک شهریار ، تل جیرفت ، ورامینه ماه نشان ، ورامینیه تهران.

بیشتر بخوانید : تاریخچه ایل اصانلو شهرستان پاکدشت

زبان و لهجه ایل تاجیک

با توجه به اینکه در منطقه ورامین اقوام مختلف زندگی می کنند ولی همه به لهجه ورامین تکلم می کنند ، ضمن اینکه کلیه  اقوام ساکن ورامین و روستاهای تابعه به زبان ورامینی که همانا ایل تاجیک تکلم می کنند و مذهب شیعه و به موازین شرعی متعصب اند و مراسم کهن مثل چهارشنبه سوری  ، دستمال اندازی ، شب چله و عید نوروز دارند.لازم به ذکر است در مکانهایی که ۷۰ تا %۹۵ تاجیکها ساکن هستند آثار باستانی تاریخی بیشتر حفظ شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false