×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تاریخچه ایل سیلسپور شهرستان پاکدشت - پاکدشت نیوز

درباره ایل سیلسپور

ایل سیلسپور یکی طوایف کرد نژاد در پاکدشت و اصلیت آنها از اطراف دریاچه وان همانند پازوکی ها می باشند. شاه عباس آنها را سیلسفور می نامید و اعتقاد داشت که مانند سیل دشمنان را جاروب می کنند. این ایل از طرفداران صفویه بودند و در زمان نادر شاه به اتفاق بوربورهای ایل کلهر در جنگ با احمد افغان ونیز لشکر کشی به عثمانی رشادت ها کردند و نادر به پاس تشکر مجدداً عده ای از آنان را در شرق تهران سکنی داد و در روستاهای ایجدانک ، پویینک ، فیلستان به آنها مراتع داد. در خراسان شمالی روستای سیلسپور هم ساکن هستند ، در دماوند و فیروزکوه و شهریار پراکنده زندگی می کنند.

بیشتر بدانید : تاریخچه ایل سیاه منصوری در شهرستان پاکدشت

عده ای از آنان از قاجارها و ماجرای تخت نشینی خواجه قاجار در سعد آباد شرکت داشتند حمایت کردند . البته در زمان آغا محمد خان تحت حمایت مجنون خان پازوکی بودند. در ماجرای حمایت از محمد علی شاه بعد برکناریش و نیز زمان به توپ بستن مجلس توسط ایشان فقط عده بسیار اندکی به حمایت از مخالفین مشروطه فرستادن. گویا در طول ازمنه تاریخ این طایفه یکی به میخ میزدند یکی به نعل (محافظه کار بودند ) ؛ اما از حق نگذریم این ایل در دوره صفویه رشادت های بسیار کردند. آنان در ابتدای کار شاه عباس به اطراف ورامین فرستاد تا مبلغ مسلک صوفیه باشند. در تقسیمات قاجاری این بلوک ورامین را بهنام سیلسپور می نامیدند وبعداً با بهنام پازوکی یکی شد.

بیشتر بخوانید : تاریخچه ایل بوربور ورامین و پاکدشت

بطور کلی از اقوامی هستند که فرهنگ ایلیاتی خود را با گذر زمان نتوانستند حفظ کنند و تحت تأثیر فرهنگ رو به پیشرفت شهری قرار گرفتند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false