×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
ایل هداوند پاکدشت - پاکدشت نیوز

درباره ایل هداوند ها که اصل آنها لر می باشند و تیره و عشیره های بسیاری از آنان در ورامین ، گرمسار و پاکدشت پراکنده اند سخن بسیار رفته است ولی به طور کلی کتاب مدون و کاملی در این مورد چاپ نشده است.

ریشه و منشا پیدایش ایل هداوند

عده بسیاری معتقدند که در چند دوره پیدایش ایل هداوند و به طور کلی (لرها) در این منطقه به چشم می خورد که بیشتر این حرکت اجباری و به دستور حاکمان وقت بوده است. شاید اولین وجود این طایفه در این منطقه اواخر حکومت نادرشاه باشد . همانطوری که گفته شد با کشته شدن نادرشاه کریم خان زند که سردار نادرشاه بود از راه مشهد عازم موطن خود لرستان شد ، تا با گرد آوری طرفدارانش مدعی حکومت باشد . هواداران او در سپاه نادر شاه به همراه کریم خان آمدند ، اما به فراخور علاقه خود علاقمند به یک جانشینی در روستاها و شهرهای بین راه شدند. مثل شاملوها و زندی ها در گرمسار ، یا این که در مامازند هم می گویند یکی از زنان این طایفه در این جا مانده و مادرزند یا مامازند به علت همین مسئله بوده است . عده ای از لرها و هداوند ها هم به میل خود ماندند.

تاریخچه کامل ایل هداوند شهرستان پاکدشت - پاکدشت نیوز

مراحل پیدایش ایل هداوند در پاکدشت ، ورامین و گرمسار

مرحله بعد که حرکت عظیم این طایفه با عشیر ها و طوایف مختلف آنها به این منطقه بود در زمان آقا محمدخان قاجار پس از شکست خاندان زند بود. علت کینه ی دیرینه آقامحمدخان با این خاندان از یک سو و ترس طغیانگری آنها از سوی دیگر عده کثیری از آنها را در اقصی نقاط گرمسار و ورامین و پاکدشت پراکنده کرد .

مرحله بعد در زمان محمد شاه قاجار رخ داد که برخی از یاغیان آن را منتقل کرد . یک مرحله هم در زمان رضاشاه بود که پس از جنگ رضاشاه در قلعه فلک الافلاک لرستان عده بسیاری از آنان را به منطقه پاکدشت و ورامین کوچ داد .

مرحله آخری که اهالی لرستان به این منطقه آمدند و بسیار هم پراکنده اند به علت اقتصادی و کاریابی بوده است که بیشتر آنان به شغل بنایی و کارهای ساختمانی مهارت داشته و اشتغال ورزیدند…

در کتاب مطلع الشمس وجود این طایفه را در ورامین این گونه می گوید :

«در شورای شوش آباد خالصه تیول امین السلطان در این ده که هداوند نشینی است، رحیم خان هداوند با ریش سفیدان هداوند آمده پذیرایی کردند…»

بیشتر بخوانید: تاریخچه ایل اصانلو در شهرستان پاکدشت

وجود طایفه و ایل هداوند در منطقه ورامین

در برخی از کتب مثل تاریخ اجتماعی ورامین در دوره قاجار هداوند ها را به سه طایفه سیری ، خانی ، میرزایی تقسیم می کند که هر یک از طوایف دارای عشیره چندی بودند که در حال حاضر هم از نام خانوادگی آنان چنین بر می آید.

اینکه تاریخ کوچ اولیه آنها را در زمان کریم خان ذکر کرده اند زیاد دور از واقعیت نیست و به شرطی که این کوچ را دلخواه بنامیم یعنی همان گروهی که به هنگام بازگشت کریم خان از سپاه نادر شاه به میل خود در مناطقی از جمله گرمسار و ورامین و پاکدشت سکنی گزیده باشند . چون لرها که همگی از طرفداران کریم خان بوده اند دلیلی ندارد به دستور او به این مناطق کوچ اجباری و قهری داده باشند.

زبان و جمعیت اولیه ایل هداوند

جمعیت اولیه این ایل را در ابتدا ۶۰۰ خانوار قلمداد کرده اند ، که به زبان لری تکلم می کنند. هنوز هم اکثر افراد این ایل حتی جوانان آنها هم این زبان را حفظ کرده اند ، اما کوچ اجباری این ایل در زمان آقا محمدخان ، محمد شاه و رضا شاه انکارناپذیر است. امیدوارم آقای محمد خانی که مشغول نوشتن این هداوند است مستندات قابل قبولی از این ایل به رشته تحریر درآورد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false