×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تاریخچه ایل پازوکی در شهرستان پاکدشت - پاکدشت نیوز

پازُکی ، پیزُکی ، بازوکی ، پازیکی از ایل های ایران است که از نیمه دوم قرن ۹ ق ، بیش از یک سده در مناطق شمالی دریاچه وان در کردستان ترکیه حکومت کرده است. ایل پازوکی در زمان صفویه از کردستان ترکیه آمده و در خوار (گرمسار) و ورامین و پاکدشت و تعدادی از روستاهای طرود و حصاربن فیروزکوه زندگی می کنند.مؤلف سفرنامه استرآباد ، مازندران و گیلان در وصف این ایل می نویسد: اهل خود آرادان طایفه پازوکی و آسایش لو هستند که در عهد شاه اسماعیل آنها را از (کردستان ترکیه) آورده اند. پازوکی ها در دربار صفویان نفوذ داشته اند حتی زبان اصلی خود را فراموش کردند و به علت سکونت کنار فارس زبانها ، فارسی را خوب صحبت می کنند.

بیشتر بدانید : تاریخچه ایل سیلسپور شهرستان پاکدشت

سکونتگاه های ایل پازوکی

پازوکی ها در جریان کوچ بزرگ کردهای کرمانج ، بخشی از آنها در این مناطق باقی مانده و ساکن گردیدند. ایل پازوکی نباید با ایل روژکی که در شرفنامه نام ایلی کرمانج است اشتباه گرفته شود. به دلیل پراکندگی و جابجایی آنان در این چند صد سال ، موطن آنان را تا فارس نیز برده اند و این شاید به خاطر خوب پارسی صحبت کردن آنان باشد به هر حال با توجه به منابع تاریخی ، اسکان آنان در شمال و غرب دریاچه وان (کردستان ترکیه امروزی) است.اگر بخواهیم معنی پازوکی را همسان با پاتوکی بدانیم و معنای آن را نیز پاسدار شاه و بزرگان بدانیم به این نتیجه می توانیم برسیم که این نام در زمان خاصی بر این سرزمین نهاده شده و به کل مردم آن تعلق گرفته است ولی دلیل اینکه این نام خاص را چرا تنها این قوم با خود تا به امروز حفظ کرده است باید گفت که اینان گروه ویژه ایی بوده اند که بنا بر پیمانی به این منطقه آمده و ماندگار شده اند و در اثر تغییر مرزها کم کم رو به عقب نشینی گذاشته اند ، بدلیسی نیز بر قدیمی بودن این قوم در آناتولی و امیرزاده بودن آنان تأکید می کند و آنان را از شعبات اصلی کرد نام می برد.

اینکه این قوم از بزرگان و باقی مانده طبقه خاصی از ارتشداران و بزرگان ماد هستند از اینجا ریشه می گیرد که امپراتوری ماد مرزش در جایی قرار داشت که در همان زمان کشور کت پتوکه در صحنه تمدن جهانی هویت یافت. پیش از قدرت گرفتن صفویان دولت های ایران در دوران ملوک الطوایفی با هر تدبیری که بود مرزهای اقوام ایرانی را به خوبی حفظ کرده بودند ، مرز ایران در شرق ترکیه امروزی با اردلان هم مرز بود و شمال ایران نیز در جنوب کوه های قفقاز با عثمانی مرز مشترک داشت.

بیشتر بخوانید : تاریخچه ایل سیاه منصوری در شهرستان پاکدشت

زبان و مذهب ایل پازوکی

تمام سرزمین های بالا تا پیش از جنگ چالدران سرزمین ایرانی به حساب می آمدند. بنابراین اقوام ایرانی که عموماً کرد نامیده می شدند پس از جنگ به سوی شرق کوچ کردند و ایل پازوکی نیز که در مرز زندگی می کردند به سوی شرق روی آوردند و چون شیعه مذهب بودند به دولت صفوی گراییدند. بنابراین می توانیم این گونه دریابیم که پازوکی ها پیش از شاه اسماعیل یکم تا قدرت گرفتن او در سرزمینی زندگی می کردند به نام کاپادوکیه که سرزمین مادری و باستانی آنان بود (البته این نام به تمام سرزمین های کشور باستانی کاپادوکی اطلاق می شده است) که بعدها بر اثر جنگ های متوالی صفویان با عثمانی ها به سوی مرزهای کنونی ایران آمده اند و بعدها بنا بر ویژگی های آنان و تدابیر سیاسی به سایر نقاط کشور کوچ کردند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false