×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  دوشنبه - ۱۷ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
تاریخچه ایل کردبچه شهرستان پاکدشت به نقل از فرهاد کردبچه

در مطلع الشمس سفرنامه ناصرالدين شاه که در سال ۱۳۰۱ در رابطه با ایل کردبچه مطالبی نوشته شده است.

مطالبی در صفحه ۸  و ۹ جلد اول کتاب مطلع الشمس در مورد ایل کردبچه

صفحه ۸ : «… بعد بومهن که عبارتست از دو قلعه که یکی ۱۲ خانواده ارمنی و در قلعه دیگر ۱۷ خانوار کردبچه سکنی دارند ، کردبچه ها که از غلات ( کسانی که در مورد حضرت على غلو می کنند ) می باشند ارمي الاصلند. شاه شهید سعید آقا محمد شاه طاب ثراه آنها را از آن ولایت به این ناحیه کوچانیده اند …»

بیشتر بخوانید: تاریخچه ایل هداوند شهرستان پاکدشت

و در صفحه ۹ این کتاب می خوانیم : «… قرائی که از بومهن تا حصار در عرض راه دیده می شود اول رودهن است که تقریبا در نیم فرسخی بومهن و در کنار آب در طرف دست چپ راه واقع و دارای ۱۵۰ خانوار سکنه می باشد که آنها نیز ا کردبچه غالی غلات از مهاجرین ارومی می باشند…»

جالب است در همین کتاب موقع بازگشت که از مسیر جاده تهران – مشهد است در هیچ یک از محل های پاکدشت از حضور ایل کردبچه گفته نشده است. فقط در مطلع الشمس که سفرنامه ناصرالدین شاه است و اعتمادالسلطنه در سال ۱۳۰۳ شمسی قمری نوشته از تعدادی کردبچه در خاتون آباد نام برده است در صفحه ۳۴۱ این کتاب می خوانیم «جمعیت اینجا (خاتون آباد) تقریبا شصت خانوار است غالبا از طایفه پازوکی و کردبچه و متفرقه اند …»

گفتگو قنبرعلی کرمانی با یک جوان کردبچه ای در رابطه با ایل کردبچه

با یکی از جوانان فرهنگی کردبچه که با نگارنده دوستی دارد و ساکن پاکدشت است در مورد حضور ایل کردبچه گفتگو کردم. ایشان به صراحت از قول پدربزرگ خود گفت برای پیدا کردن شغل و امور اقتصادی از رودهن پیاده به پاکدشت آمده است. در مورد حضور کردبچه های ساکن چنگی ، کبود گنبد حصار کلک و… شاید علت آن بوده باشد که چون ییلاق اهالی پاکدشت ، لار و رودهن و بومهن بوده است. از طریق رفت و آمد رمه داران به ییلاق در منطقه پاکدشت حضور پیدا کرده باشند .

تاریخچه ایل کردبچه به زبان فرهاد کردبچه 

بسم الله الرحمن الرحیم

در حال حاضر بنده حقیر در بیان و شرح ایل و طایفه گردبچه که بعدها به کردبچه نام گرفته و علت آن را خدمتتان عرض خواهم کرد و دوم آنکه بر چه اساس نام شهرستان شرقی تهران به نام رودهن نام گرفت  . سوم آنکه چرا کردبچه هم کرد هست و هم ترک زبان ؟

عزیزانی که در کشف این تاریخ طایفه کردبچه نامدار بر نیامده اند حتما عرایضم در کتاب تاریخ نقل خواهم کرد با اسناد و مدارک مستند حقیر از روی اثر خطی و شجره نامه خانوادگی در حال جمع آوری کتاب تاریخ کردبچه می باشم که شرح حال طایفه کردبچه را بیان خواهم کرد .

چرا ایل کردبچه ، گردبچه بودند؟

گرد به معنای گردآورنده و جمع کننده سپاه که در پادشاهی خاقان بن خاقان السطان بن السلطان عباس شاه صفوی و واژه بچه که از خودش پیداست به معنای طفل است ولی نه به آن معنا که کوچک است ؛ به معنای سادگی و درستی نام گرفته و این دو واژه باهم آمیخته شده و گردبچه نام گرفته است .

چرا از گردبچه به کردبچه تغییر کرده است ؟

در زمان پادشاهی شاه السطان حسین صفوی (آخرین پادشاه صفویه) ایران دچار برخی آشوب ها و هرج و مرج در بسیاری ازشهر های کشور شده بود و یکی از آن مناطق (شمال شرقی ایران ) ایل قزلباش ترکمن بود . شاه سلطان حسین برای سرکوب ایل ترکمن به کرد های منطقه مهاباد متوسل شد که از اصیل ترین کردها بودند بنام ایل  گردبچه که از مردمانی سخت کوش و دلیر در جنگها ، بسیار سلحشور و مبارز بودند و هستند و در مهمانپذیری بی همتا شاه سلطان حسین صفوی به سردار خود بنام اسعدخان گردبچه رییس طایفه گردبچه فرمان حمله را صادر نمود و اسعدخان را از گردبچه به کردبچه تغییر داد . کرد به معنای بزرگ و بچه به معنای سادگی و درستی و نشان سرداری به جد بنده با فرمان خلعت شاهی عنایت فرمود که در شجره نامه خانوادگی نام سردار اسعدخان کردبچه آورده شده است  .

خیلی مختصر در رابطه با نام شهرستان رودهن را برای تان بازگو می کنم که انشاالله در کتاب تاریخی که شرح حال طایفه کردبچه از کوچ تا تهران در دست تألیف اینجانب هست را به اطلاع شما و تاریخ دوستان ایران زمین خواهم رساند .

بیشتر بخوانید : تاریخچه ایل اصانلو شهرستان پاکدشت

دلیل نامگذاری شهرستان شرقی رودهن و ارتباط آن با ایل کردبچه

نام رودهن در زمان شاه شهید آغامحمدخان قاجار نام گرفت چرا که همانطور در برخی از اسناد موجود می باشد که طایفه کردبچه یک قدمت دیرینه دارد که البته در کتاب تاریخی که در حال بررسی می باشد . حتما اشاره به قدمت و زندگانی این طایفه خواهم پرداخت با وجود شجره نامه خانوادگی و عکس و نقاشی های موجود و فرمان شاه سلطان حسین صفوی و دست نوشته های موجود طایفه کردبچه از مریدان و سرسپردگان مولای موتقیان علی بن ابیطالب ( ع ) هستند از ریشه آتش بگ در زمان سلطنت شاه شهید ناصرالدین شاه قاجار که ایشان نیز از خانواده و سرسپردگان و مریدان حضرت حق بودند ( اهل حق ) به این خاطر در زمان پادشاهی خود وقتی به نقطه خوش آب و هوای رودهن فعلی رسید از دستدار خود سؤال کرد که این ممالک از آن کیست ؟ که آن دستدار عرض کرد که مربوط به تیول محمد صالح خان کردبچه رییس طایفه کردبچه می باشد که در پادشاهی عموی جد بزرگوار  شهید آغا محمد خان ( آغا محمد خان قاجار چون از خود فرزندی نداشت به دلیل خواجه بودن کیان سلطنت و تاج به برادر زاده خود فتحعلیشاه ولد ابراهیم خان برادر تنی آغا محمد خان رسید ) . ( فتحعلی شاه فرزندان بسیاری داشت و یکی از فرزندان  ذکورش نایب السلطنه عباس میرزا بود و چون در پایان عمر بعد از جنگ با روس ها در خود سلطنت را نمیدید که داستانش زیاد هست با روس ها پیمان بست تا بعد از فتحعلی شاه پسرش محمد نوه فتحعلی شاه که بعدها به محمد شاه نام گرفت و به تاج و سلطنت رسید و محمد شاه پدر  ناصرالدین شاه قاجار و  ایشون پدر مظفرالدین شاه و ایشون پدر محمد علیخان و ایشون پدر آخرین پادشاه سلطان احمدشاه قاجار ) به این ممالک دست پیدا کردن و کار اولیه آنان زراعت و دامپروری هست و اینان در اصالت کرد هستند و تکلم به زبان ترکی  دارند ( البته در جمع آوری تاریخ کردبچه حتما در رابطه با گویش ترکی توضیحاتی خواهم داد بر اساس مستندات موجود ) شاه دستور داد تا محمد صالح خان رییس ایل کردبچه به دست بوسی حاضر گردد .

وقتی محمد صالح خان به حضور شاه شهید رسید دو دست روی سینه نهاد و با دو زانو مقابل ناصرالدین شاه سر تعظیم فرود آورد و شاه دید که از خالصان و محبان و سرسپردگان مولا علی( ع) است .

شاه از محمد صالح خان پرسید : پدرت کیست ؟ عرض کرد حقیر خانه زاد شما ولد یحیی خان نوه الله رحم خان نویره مرادقلی خان تیول دار شاه شهید خاقان بن خاقان آغا محمدخان قاجار عموی حضرت عالی ناصرالدین شاه پرسید ؟ اسم این ده چه نام دارد و محمد صالح خان فرمود به فرمان شاه شهید  آغا محمد خان قاجار نام نهادند به روی دهن ( رودهن امروز )

شاه سوال کرد که به چه معناست ؟ صالح خان پاسخ داد همانطور که شاه بزرگ کل ممالک ایران خود از محبان و سرسپردگان مولا علی هستند جانسپاران راه حق و حقیقت سیبیل برپشت لب نهادند تا نشان طریقت و رهرو دیرینگان  باشد و شاه شهیدآغا محمدخان قاجار به این خاطر اسم ده را (روی دهن) رودهن فعلی نام نهادند .

بر طبق اسناد و مدارک دستنویس و شجره نامه خانواده کردبچه ها که انشاالله در کتاب تاریخ و مهاجرت ایل کرد و کردبچه و چطور این کردها به زبان ترکی مسلط هستند و شرح کامل از هجرت و سکونت ایل بزرگ کردبچه و تاریخ دوستان ایران  تقدیم خواهم کرد .

 

true
true
true
true
 1. فرهاد نصری

  سلام خاستگاه ایل کردبچه شهرستان اورمیه دره قاسملو میباشد.ترک زبانند.بسیار فرهنگ دوستند در رودهن وبومهن وعلی الخصوص گلخندان وهمچنین خورین وحصارکلک وحمامک وچنگی(روستاهای پاکدشت) ساکن میباشندواسناد ومدارکی در خصوص یکی از سرداران نظامی دوره اواخر قاجار واوائل پهلوی بنام آقاخان کردبچه(نصری)موجود میباشد

  • mohammad kamiani

   سلام دوست عزیز.
   ممنون میشیم اگه اطلاعات کامل تری از ایل کردبچه در دست دارید با ما به اشتراک بزارید.

  • مهدی کردبچه

   من کردبچه هستم ولی این حرفا درست نیست اصلا ما کلا ۳ نسل داریم که اول برای رودهن بعد لواسان بعد پاکدشت دیگه تو هیچ شهرو استانی نداریم اگرم باشه از این ۳ نقطه بعد از ازدواج پراکنده شدند خواهش میکنم اگه اطلاع ندارید نظر ندید من خودم هنرمند هستم خواننده ام افتخار میکنم کردبچه هستم ولی اجازه نمیدم در مورد ایل ما نظر اشتباه بدید

   • mohammad kamiani

    سلام دوست عزیز.
    سپاس از انتقادتون.
    منبع اطلاعاتی که از ایل محترم کردبچه در سایت قرار دادیم ، کتاب استاد قنبر کرمانی می باشد. اگر اطلاعات کامل تری از ایل کردبچه دارید ممنون میشیم با ما در میان بگذارید.
    شماره تماس : ۰۲۱۳۶۴۴۶۳۵۲

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false