×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۹ مهر - ۱۳۹۹  
true
false
تاریخچه ایل کردبچه - پایگاه جامع پاکدشت نیوز

در مطلع الشمس سفرنامه ناصرالدين شاه که در سال ۱۳۰۱ در رابطه با ایل کردبچه مطالبی نوشته شده است.

مطالبی در صفحه ۸  و ۹ جلد اول کتاب مطلع الشمس در مورد ایل کردبچه

صفحه ۸ : «… بعد بومهن که عبارتست از دو قلعه که یکی ۱۲ خانواده ارمنی و در قلعه دیگر ۱۷ خانوار کردبچه سکنی دارند ، کردبچه ها که از غلات ( کسانی که در مورد حضرت على غلو می کنند ) می باشند ارمي الاصلند. شاه شهید سعید آقا محمد شاه طاب ثراه آنها را از آن ولایت به این ناحیه کوچانیده اند …»

بیشتر بخوانید: تاریخچه ایل هداوند شهرستان پاکدشت و تاریخچه ایل اصانلو شهرستان پاکدشت

و در صفحه ۹ این کتاب می خوانیم : «… قرائی که از بومهن تا حصار در عرض راه دیده می شود اول رودهن است که تقریبا در نیم فرسخی بومهن و در کنار آب در طرف دست چپ راه واقع و دارای ۱۵۰ خانوار سکنه می باشد که آنها نیز ا کردبچه غالی غلات از مهاجرین ارومی می باشند…»

جالب است در همین کتاب موقع بازگشت که از مسیر جاده تهران – مشهد است در هیچ یک از محل های پاکدشت از حضور ایل کردبچه گفته نشده است. فقط در مطلع الشمس که سفرنامه ناصرالدین شاه است و اعتمادالسلطنه در سال ۱۳۰۳ شمسی قمری نوشته از تعدادی کردبچه در خاتون آباد نام برده است در صفحه ۳۴۱ این کتاب می خوانیم «جمعیت اینجا (خاتون آباد) تقریبا شصت خانوار است غالبا از طایفه پازوکی و کردبچه و متفرقه اند …»

گفتگو قنبرعلی کرمانی با یک جوان کردبچه ای در رابطه با ایل کردبچه

با یکی از جوانان فرهنگی کردبچه که با نگارنده دوستی دارد و ساکن پاکدشت است در مورد حضور ایل کردبچه گفتگو کردم. ایشان به صراحت از قول پدربزرگ خود گفت برای پیدا کردن شغل و امور اقتصادی از رودهن پیاده به پاکدشت آمده است. در مورد حضور کردبچه های ساکن چنگی ، کبود گنبد حصار کلک و… شاید علت آن بوده باشد که چون ییلاق اهالی پاکدشت ، لار و رودهن و بومهن بوده است. از طریق رفت و آمد رمه داران به ییلاق در منطقه پاکدشت حضور پیدا کرده باشند .

true
true
true
true
 1. فرهاد نصری

  سلام خاستگاه ایل کردبچه شهرستان اورمیه دره قاسملو میباشد.ترک زبانند.بسیار فرهنگ دوستند در رودهن وبومهن وعلی الخصوص گلخندان وهمچنین خورین وحصارکلک وحمامک وچنگی(روستاهای پاکدشت) ساکن میباشندواسناد ومدارکی در خصوص یکی از سرداران نظامی دوره اواخر قاجار واوائل پهلوی بنام آقاخان کردبچه(نصری)موجود میباشد

  • mohammad kamiani

   سلام دوست عزیز.
   ممنون میشیم اگه اطلاعات کامل تری از ایل کردبچه در دست دارید با ما به اشتراک بزارید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false