×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
علت های تروما - مطلب روانشناسی

تمامی ما در دوران مختلف زندگی دچار تجربه های خوب و بد متفاوتی شده ایم که در ضمیر ناخوداگاه ما تأثیر مستقیمی گذاشته اند. اما تأثیراتی که اتفاقات منفی در زندگی ما میگذارند به مراتب بیشتر از تأثیرات اتفاقات خوب است. اتفاقات بد و شوک های ناگهانی می تواند ذهن فرد را به کل آشفته کرده و این موارد می تواند در سنین مختلف ایجاد شود. تروما به مجموعه ای از تأثیرات منفی و بدی که یک اتفاق، در یک فرد به جای می گذارد گفته می شود. امروز قرار است ذر رابطه با روان زخم صحبت کنیم و با این اختلال آشنا شویم. در ادامه با ما همراه باشید تا جزئیات آن را برایتان شرح دهیم.

مقاله پیشنهادی : روان درمانی چیست؟

تعریف تروما

تروما در واقع ریشه ای یونانی داشته و به معنای “زخم” و “جراحت” است. اما در روانشناسی نتیجه ی واقعه های بسیار استرس زا در زندگی می باشد که باعث می شود که فرد آسیب دیده احساس نا امنی و عدم امنیت کرده و در جهانی خطرناک حضور دارد که در برابر آن کاملاً بی دفاع است. روان زخم باعث می شود که آن فرد با انواع اضطراب، عواطف و خاطراتی درگیر شود که نمی تواند به راحتی آن ها را فراموش کند. همچنین باعث مختل شدن ارتباط فرد با دیگران می شود و در فرد احساس کرختی به وجود می آورد و ارتباط خود را با دیگران به کلی قطع می کند، زیرا نمی تواند به راحتی به دیگران اعتماد کند.

تعریف تروما

روان زخم معمولاً زمانی رخ می دهد که خطری ، زندگی و یا امنیت فرد را تهدید می کند. اما در واقع هر شرایطی که باعث شود فرد دچار جدایی و شوک ناگهانی شود هم می تواند باعث بروز روان زخم می شود. حتی اگر این شوک باعث آسیب فیزیکی نشود. باید توجه داشته باشید که این شرایط بیرونی نیست که یک اتفاق را تروماتیک تعیین کند یا خیر، بلکه تجربه های احساسی افراد می باشد که باعث بروز روان زخم در آن می شود. به طور کل هر چقدر که افراد احساس بی پناهی و وحشت زیادتری را تجربه کند احتمال بیشتری دارند که به این اختلال دچار شود.

مقاله پیشنهادی : اونیکوفاژی یا اختلال جویدن ناخن چیست؟

علت های تروما

ترومای روانی و احساسی به دلیل های مختلفی ایجاد می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • اتفاقاتی که یکبار رخ می دهند، مثلا تصادف رانندگی، حملات شدید و ناگهانی که در دوران کودکی رخ داده باشد، جراحت و…
 • استرس های پرتکرار و بی رحمانه، این نوع استرس ها زمانی رخ می دهد که فرد در یک محله پرخطر و خرابکارانه زندگی می کند و یا درگیر یک بیماری بسیار خطرناک و مرگبار می باشد و یا تجربه های متعدد و پشت سر هم وقایع تروماتیک.
 • اتفاقاتی که معمولا نادیده گرفته می شود، مثلا جراحی که در دوران ابتدایی زندگی آن را تجربه کردید، مرگ ناگهانی یکی از عزیزان یا خانواده، تحقیر شدن و بی احترامی در مکان های مختلف و جدایی در رابطه عاطفی.

کنار آمدن با این عمل ناشی از فاجعه های انسانی و طبیعی می تواند چالش های زیاد و مختلفی را به فرد تحمیل کند، این مسئله حتی اگر فرد به طور مستقیم نیز با آن اتفاقات درگیر نباشد نیز اثراتی را بر روی آن خواهد گذاشت.

به عنوان مثال، در حقیقت بسیار از افراد ممکن است در زندگی خود به صورت مستقیم هرگز با حمله های تروریستی، بمباران مناطق مسکونی، سقوط هواپیما و اتفاقات وحشتناک دیگری روبرو نشوند، آما به صورت روزانه و گسترده در معرض خبر هایی در این خصوص و عکس های آن قرار می گیرند. نگاه کردن به این تصاویر می تواند بارها و بارها باعث ایجاد استرس های تروماتیک و ایجاد شوک به دستگاه عصبی مرکزی شود. البته با تمام این تفاسیر تر این اختلال هر چه باشد و در هر سنی که ایجاد شود، فرد می تواند روند زندگی خود را تغییر داده و به زندگی عادی خود برسد.

پیشنهاد می شود مقاله شیوه های درمانی مؤثر با روانکاوی را نیز مورد مطالعه قرار دهید

علائم ترومای روانی

علائم ترومای روانی

هر فرد با روش متفاوتی نسبت به دیگری به روان زخم پاسخ می دهند و در این زمان آنها واکنش های فیزیکی و احساسی متفاوتی را به آن نشان می دهند. بنابراین واکنش های خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. پاسخ های احساسی و فیزیکی به رویداد های غیرطبیعی بسیار طبیعی است. در ادامه با علائم احساسی و فیزیکی تروما آشنا خواهید شد:

علائم احساسی و روانی :

 • بی اعتقادی، شوک و انکار
 • ترس و اضطراب زیاد
 • احساس بی پناهی و غم
 • تحریک پذیری، خشم و تغییرات منفی خلق و خو
 • احساس کرختی و جدایی از دیگران
 • احساس بی پناهی و غم بسیار
 • مشکلات عدم تمرکز و پریشانی
 • دور ماندن از دیگران به خواسته خود

علائم فیزیکی :

 • خستگی بیش از حد
 • درد
 • ضربان قلب شدید
 • کابوس های شبانه و بی خوابی
 • تنش عضلانی
 • بیدار شدن از خواب با وحشت
 • بی قراری و اضطرات
 • مشکلات تمرکزی

علائم آن معمولاً چیزی حدود چند روز و یا چند ماه ادامه خواهد داشت و بعد به ندرت و کم کم محو خواهند شد. البته گاهی اوقات فرد بعد از بهبودی و با مرور خاطرات و احساس های دردناک و یا فرا رسیدن سالگرد آن اتفاق ، دوباره دچار مشکل شده و علائم بر گردد. اگر علائم روان زخم برطرف نشوند، یا حتی بدتر از قبل خودشان را نشان دهند و یا اگر شخص تصور کند که نمی تواند از آن اتفاق بگذرد ، گفته می شود که این فرد در حال تجربه ی اختلال های حاد اضطرابی بعد از حادثه می باشد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی بیماری روانی تروما پرداختیم برای شما علائم و علت های وجود آن را بررسی کردیم. این اختلال در واقع درمان خاصی ندارد و فقط باید با فراموشی اتفاقی که افتاده است آن را از خود جدا کرد. ممنون که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false