×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
کمک گرفتن از راهکارهایی جهت ترک رابطه عاطفی سمی

هر رابطه عاطفی که شخصی برقرار می کند حجم زیادی از انرژی روحی و عاطفی او را به چالش می کشاند . در این میان اگر این رابطه دچار مشکل شود یا به نوعی به هم بخورد منجر به درد روحی و عاطفی شدیدی خواهد شد . پس از هر شکست عاطفی بی شک قسمتی از وجود ما نزد شخصی که با او خاطره داشتیم باقی خواهد ماند و به جزء جدایی ناپذیر از تجربه زندگی مان تبدیل خواهد شد . در این میان باید یاد بگیریم که خودمان را از افتادن به درون چاه ناامیدی و حسرت رها کنیم و بدانیم که زندگی ادامه دارد . رابطه عاطفی سمی نشانه هایی دارد که پس از شناخت آن می توانید یاد بگیرید که چگونه از آن خارج شده به گونه ای که کمترین آسیب را ببینیم ؛ در ادامه راه حل هایی را به شما پیشنهاد می کنیم تا انتها همراه ما باشید.

مطالب مرتبط : آدم های سمی چه نوع اشخاصی می باشند ؟

کمک گرفتن از راهکارهایی جهت ترک رابطه عاطفی سمی

اشخاص معمولاً به رابطه سمی خود باز می گرددند زیرا این تنها رابطه ‌ای است که می شناسند و شاید حس راحت‌تری از بازگشت به خود شکسته شان داشته باشند . آن دسته از افرادی که در رابطه سمی گیر افتاده اند به کمک اعضای خانواده ، دوستان یا مشاوری احتیاج دارند تا به تغییر متعهد باقی بماند . ترک رابطه عاطفی سمی یک فرآیند است و تصمیمات یک شب رخ نمی دهد . هیچ اشکالی ندارد که گاهی برای مدت ها و بارها درخواست کمک از دیگران کنیم . به طور کلی اشخاصی که در این روابط قرار دارند به دوره ای از بازیابی روحی احتیاج خواهند شد . این فرآیند بسیار زمان بر است و برای این کار پیشنهاد می‌ کنیم کسی را که به او اعتماد دارید پیدا کنید تا بتواند به شما در گذر از این دوران کمکتان نمایند . توجه داشته باشید اگر در رابطه مورد سوء استفاده کلامی ، جسمی ، و جنسی قرار گرفتید فوراً آن را پایان دهید و از اطرافیان درخواست کمک نمایید  .

مطالب مرتبط بیشتر : نحوه رفتار و برخورد با افراد سمی در خانواده

بیان احساسات جهت ترک رابطه عاطفی سمی

بیان احساسات جهت ترک رابطه عاطفی سمی

از ضروری ترین کارهایی که باید در رابطه عاطفی سمی انجام دهید بیان صحیح احساسات خودتان به شریکه عاطفی است . به هیچ عنوان مهم نیست با چه کسی رابطه دارید صحبت کردن درباره احساسات منفی معمولاً به بحث و جدل کشیده خواهد شد . اگر شریک عاطفی تان فردی زود جوش و یا بیش از حد احساساتی است بهتر است حرف دل تان را بنویسید . حتی اگر او به اندازه کافی بالغ و منطقی است که بتوان با او گفت و گو نمود . با نوشتن پیش از ورود به موضوع به شما کمک خواهد نمود خودتان در قالب یک پیام مکتوب به طرف مقابل این فرصت را خواهد داد که به گفته های شما فکر کند و یک جواب سنجیده تری بدهد . نظیر سایر مکالمات دشوار بسیار مهم است که بتوانیم احساس خود را بدون متهم کردن فرد مقابل تان بیان کنید . برای نمونه به جای استفاده از عبارت ((تو باعث میشی که من …)) از عباراتی مثل (( زمانی تو این رو میگی یا اینکارو می کنی…)) استفاده نمایید . به خاطر داشته باشید که شما کنترلی بر روی واکنش شریکتان ندارید و شاید او عصبانی شود یا در لاک دفاعی خود برود . به هر حال شما فقط مسئول احساسات و گفته های خودتان هستید . بیان درست موارد بالا نقش بسیار مهمی در ترک کردن یا اصلاح رابطه سمی دارد .

بیشتر بخوانید : تأثیرات احساسات منفی بر روی ما و راه های غلبه بر آن

نحوه تصمیم گیری در یک رابطه عاطفی سمی

بعد از اینکه احساسات خود را بیان نمودید حال باید تصمیم گیری کنید که آیا ارزش ماندن و تلاش کردن در رابطه عاطفی سمی وجود دارد یا خیر؟ جهت درک این مسئله به واکنش‌های شریک تان فکر کنید آیا از خودش دفاع می کرد  و یا هنگامی که عصبانی می ‌شد شما را سرزنش می کرد یا شاید هم سعی می‌کرد تا خودش را توجیه کند یا به صحبتهای شما بی توجهی کند . هر کدام از این ها نشانه هایی است که باید رابطه را ترک کند . اگر او عذرخواهی کند و گفته های شما بر اساس وجود مشکل جدی در رابطه را بپذیرد می توان به اصلاح این رابطه امید داشت  . با کمک گرفتن از درمان گر و برای شناخت بیشتر رفتارهای سمی و درست کردن آنها می ‌تواند به سوی احیای رابطه قدم بردار داشت . درست نیست که مدت زمان طولانی منتظر این اصلاح بمانیم ؛ اتفاقاً ترس از تنها ماندن موجب می شود که به خودتان امید واهی دهید . شاید دوباره رفتارهای سمی را تکرار کند و هر بار عذر خواهی کند.  به هر حال مهم این است که نباید اجازه دهید رفتارهای سمی از جانب او مجدداً تکرار شود و شما را وارد یک بازی فریب کند .

بیشتر بدانید : مشخصات بارز افراد منفی گرا

اصلاح رابطه عاطفی با استفاده از دو مشخصه مهم

اصلاح رابطه عاطفی با استفاده از دو مشخصه مهم

مثبت بودن فضای اطراف

اکنون که تصمیم خود را گرفته اید که رابطه را ترک کنید و چه برای درست شدن آن بکوشید مهم این است که از خود مراقبت نمایید . گذراندن این دوره استرس زیادی به شما تحمیل می کند پس باید تمامی سعی خود را کنید تا فضایی ذهنتان آکنده از احساسات مثبت گردد . پیشنهاد می شود با دوستان خود وقت بگذرانید ، عبادت کنید ، به سفر بروید و خلاصه هر کاری که حس خوبی برای تان ایجاد می کند را انجام دهید .

ماندن بر روی تصمیم خود

به طور معمول وقتی که یک فرد را ترک می‌ کنید دلتنگ می شوید که این واکنش بسیار طبیعی است . ذهن ما تمایل دارد خاطرات خوب او را به یادمان بیاورد و بدی ها را فراموش کند . دلتنگی منجر به این وسوسه می‌ شود که مجدد سراغ او را بگیرید و به رابطه برگردیم .هر زمان این وسوسه به سراغتان آمد این را به خود یادآوری کنید که شما این تصمیم را با تأمل و مشورت فراوان گرفته و هدف از آن چه بوده است ؛ این که زندگیتان بهتر باشد . چنین تصمیمی بسیار دردناک بوده و رنج فراوانی را برای شما متحمل خواهد نمود ولی این را نیز باید گوشزد کنیم که رنج و اندوه همیشه پا برجا نخواهد ماند و باید آن را در درون خود انبار نکنید چه بسا گریه کردن بتواند شما را سبک تر نماید .

در صورتی که دچار شک و تردید شدید از خانواده ، دوستان یا مشاوره تان بخواهید تا به شما نهیب بزنند و شما را پاسخگو کنم نگاهی به دلایل رابطه تان در این مواقع بیندازید و به این دشت برسید که ارزش شما بیشتر از آن است که در یک رابطه صمیمانه گرفتار بمانیم قوی باشید و از تصمیم خود برنگردید

کلام آخر

با ترک رابطه عاطفی سمی هیچ وقت دنیا به آخر نمی ‌رسد تصمیم شما نه تنها وضعیت را بدتر نمی ‌کند بلکه در نهایت به نفع سلامت روح و جسم تان خواهد بود . شما هنوز فرصت های بسیاری برای تجربه روابط جدید یا کشف خودتان خواهید داشت . باید به این نتیجه برسید که دوست داشتن خودتان مهمترین رکن زندگی شماست و نباید به خاطر کسی آن را تخریب نمایید .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false