×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تغذیه و درمان در دیابت نوع 1 و 2 - تصویر اصلی

تغذیه در دیابت نوع ۱

ذکر این نکته ضروری است که نحوه تغذیه برای هر دیابتی با توجه به نوع درمان ، متغیر است . همه دیابتی ها از یک نوع برنامه غذایی استفاده می کنند. مثلاً در افرادی که از درمان به روش معمول (دو بار تزریق و روز استفاده می کنند، باید زمان و مقدار غذا بویژه کربوهیدرات ها ، تعبیه شده و ثابت باشد زیرا تزریق در زمان معین و به مقدار معین انجام می شود در غیر این صورت احتمال هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) و با هایپرگلیسمی (افزایش قند خون) وجود دارد . افرادی که از درمان نوین (تزریقات مکرر) برخوردارند ، در برنامه غذایی ، مقدار و زمان خوردن غذا آزادند .

بیشتر بخوانید : دیابت و مصرف ویتامین ها

نکته مهم: فقط افرادی می توانند از این روش درمانی استفاده کنند که در کلاسهای آموزشی پیشرفته شرکت کرده باشند و حداقل روزی سه بار قند خون یا قند ادرارشان را کنترل می کنند . به این ترتیب، «تعداد تزریق انسولین در شبانه روز را نمی توان درمان نوین دیابت با تزریقات مکرر دانست» .

تغذیه در دیابت نوع ۱

تغذیه در دیابت نوع ۲

افراد دیابتی که از قرص استفاده می کنند اگر اضافه وزن داشته باشند ، باید با کاهش مقدار کالری روزانه ، وزنشان را کم کنند . (در صورت : مصرف حداقل ۱۰۰۰ کالری در روز می توان ماهی ۲ کیلو وزن کم کرد) . در افرادی که بدنشان هنوز مقدار کمی انسولین ترشح می کند، قبل از وعده های غذایی با مشکل چندانی روبه رو نیستند بلکه مشکل ، بعد از صرف وعده های غذایی است که اولا انسولین به قند (گلوکز) موجود در خون دیر واکنش نشان می دهد و ثانيا مقدار انسولین نیز کاهش یافته. در مورد نیاز به انسولین در دیابت نوع ۲ باید متذکر شد به دلیل مقاومتی که در این افراد به انسولین وجود دارد، نیاز به انسولین افزایش می یابد. دلیل چنین مقاومتی ممکن است به کبد ویژه در افراد چاق و یا به ماهیچه ها مربوط باشد. (به دلیل کاهش فعالیت های جسمی و مجموعه ای از بیماریها). چاقی و کهولت سن، مقاومت به انسولین را افزایش می دهد . هایپرگلیسمی مزمن نیز سبب مقاومت به انسولین می شود .

تغذیه در دیابت نوع ۲

به این ترتیب یکی از مهمترین راه های کنترل قند خون افراد دیابتی نوع ۲ ، از بین بردن مقاومت به انسولین است و همان گونه که ذکر شد، چاقی یکی از عوامل ایجاد مقاومت به انسولین می باشد. بنابر این، مصرف کالری کمتر، کاهش وزن و سرانجام نیز کنترل مطلوب قند خون را در برخواهد داشت .

درمان دیابت نوع ۱ و ۲

دیابت پدیده ای است که به خوبی و با موفقیت قابل کنترل و درمان است اما هرگز فراموش نکنید که پیش نیاز آن «همکاری مستمر و صمیمانه بین پزشک و دیابتی» است. در این صورت است که یک پزشک می تواند از دیابتی خود تصویر صحیحی داشته باشد و بر اساس نیازهای وی، درمان مناسب و صحیحی را برای او برگزیند و به این ترتیب، به هدف درمان یعنی کنترل میزان قند خون فرد دیابتی، در حد طبیعی ، دست یابد . متاسفانه درمان دیابت نوع ۱ و ۲ در کشور ما، تاکنون در قالب درمان سنتی یعنی درمان متکی به رژیم غذایی، مصرف دارو و فعالیت جسمی، متداول بوده است و به همین دلیل ، اکثر دیابتی های ما از کنترل مطلوب برخوردار نیستند و به عوارض دیابت مبتلا می شوند. در صورتی که امروزه، درمان نوین دیابت بر ۵ پایه اساسی استوار است :

-آموزش

– مصرف صحیح داروها ( انسولین و یا داروهای خوراکی کاهش دهنده قند خون)

– ورزش و فعالیت جسم

درمان دیابت نوع 1 و 2

– تغذیه صحیح

– کنترل روزانه قند خون یا قند ادرار

همان گونه که گفته شد ، امروزه می توان بخوبی دیابت را کنترل نمود و بدون هیچ شکی، این امر را مدیون «آموزش و کنترل روزانه» هستیم . پس همیشه به خاطر داشته باشید که برای کنترل دیابت باید :

۱-دیابت خود را بپذیریم

۲- از دانش و اطلاعات بهنگام در مورد دیابت خود بهره مند شویم

۳- در مورد کنترل دیابت، مهارت کافی کسب کنیم

درمان دیابت نوع ۱

چون در این نوع دیابت، سلول های سازنده انسولین (سلول های بنای جزایر لانگرهانس لوزالمعده) از بین رفته اند، لذا تنها راه درمان، جانشين کردن انسولین است. این امر در قالب درمان سنتی (حداکثر ۲ بار تزریق در روز) و یا درمان نوین (حداقل ۲ بار تزریق در روز) صورت می گیرد.

ذکر این نکته ضروری است که «انسولین درمانی بدون رعایت برنامه صحیح غذایی، میسر نخواهد بود.»

درمان دیابت نوع ۲

در درمان این نوع دیابت، «کنترل وزن در حد ایده ال» مهم ترین و اساسی ترین بخش درمان است. غالب افراد دیابتی نوع ۲، می توانند با کمک تغذیه مختص به خود، کاهش وزن و فعالیت جسمی، با موفقیت روند درمان را طی کنند ولی در صورت عدم موفقیت در کنترل قند خون، به داروهای خوراکی کاهش دهنده قند خون و احتمالا انسولین، نیاز خواهند یافت .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false