×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۲۵ شهریور - ۱۴۰۰  
true
false
توانبخشی شناختی چیست

برای افراد مبتلا به آسیب مغزی و خانواده‌های آن‌ها، مشکلات شناختی ممکن است بزرگترین مانع بازگشت به زندگی “عادی” باشد. این مشکلات شامل حافظه، توجه، رفتار اجتماعی، قضاوت ایمنی و برنامه ریزی و انجام اقدامات برای آینده است. روانشناسان بر توانایی فرد در مراقبت از خود، انجام وظایف بصورت کامل یا تعامل مناسب با افراد تأثیر می‌گذارند. توانایی فرد برای موفقیت در محل کار، مدرسه یا خانه در معرض خطر است. بدون درمان مشکلات توانبخشی شناختی، اثرات طولانی مدت آن می‌تواند مخرب باشد.

توانبخشی شناختی چیست - پاکدشت نیوز

هدف توانبخشی شناختی چیست؟

پس از یک حادثه، درمان توانبخشی شناختی بخش مهمی از درمان سکته مغزی و توانبخشی آسیب مغزی است. این امر به فرآیند یادگیری مجدد مهارتهای شناختی مربوط می‌شود که در نتیجه آسیب،  از بین رفته‌اند. اغلب اوقات، اگر مهارت‌هایی برای کمک به بیمار در جبران ضرر و زیان خود آموزش داده شود. بخش مهمی از بازنگری مهارت‌های شناختی استفاده از تحریک شناختی است. وقتی بیمار توانایی خاصی را تحریک می‌کند، این امر به او کمک می‌کند تا از مهارت‌های مختلفی که برای انجام یک کار خاص استفاده می‌شود استفاده کند. هدف نهایی برای بیمار شما این است که کیفیت زندگی قبلی خود را قبل از حادثه پس بگیرند. با استفاده از توانبخشی شناختی، می توانید به آنها کمک کنید تا دوباره مستقل زندگی کنند.

بیشتر بخوانید: نحوه قرار گیری درست وضعیت بدن در شرایط مختلف

مراحل توانبخشی شناختی

چهار مرحله برای توانبخشی شناختی:

  • تحصیلات
  • آموزش فرآیند
  • آموزش استراتژی
  • آموزش فعالیت‌های عملکردی

برای توانبخشی شناختی چهار مرحله مهم وجود دارد. HappyNeuron Pro ابزارهایی را برای کمک به مراحل دو و سه، آموزش فرآیند و استراتژی توسعه داده است. آموزش فعالیت‌های عملکردی به استفاده از مراحل یک تا سه و استفاده از آن‌ها در زندگی روزمره اشاره دارد.

مثال: یکی از فعالیت‌های نرم افزاری HappyNeuron Pro با نام “من تو را به یاد می آورم!” بر حافظه بصری متمرکز است. بیمار شما وظیفه دارد نام و چهره افراد را به خاطر بسپارد. این فعالیت به بیماران شما کمک می‌کند نام افرادی را که در زندگی روزمره ملاقات می‌کنند به خاطر بسپارند و به آن‌ها کمک می‌کند تا پس از تصادف خود به طور مستقل زندگی کنند.

اگر بیماران شما پس از آسیب مغزی به مهارت‌های یادگیری مجدد نیاز دارند، فعالیت‌های عملکردی HappyNeuron Pro می‌تواند ابزاری مفید در روند توانبخشی شناختی باشد.

روانشناسان کلینیک پیروزی در تمامی روز‌های هفته بصورت ۲۴ ساعته آماده خدمات رسانی به شما عزیزان بصورت آنلاین، تلفنی و حضوری هستند. و شما عزیزان می‌توانید جهت مشاوره فردی به کارشناسان ما مراجعه نمایید.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false