×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
دلایل به وجود آمدن اختلال توهم زا

به درک غلط و غیر واقعی از رویدادها و و اتفاقات پیرامون ما توهم می گویند. اشخاصی که دچار توهم فکری هستند در واقع به یک اختلال روان پریشی تحت عنوان اختلال توهم زا مبتلا هستند که از این طریق صداها را غیر واقعی می‌ شنوند و یا تصاویر را غیر واقعی می بینند. این افراد حتی خود را در حال تجربه یک اتفاق هم درک می کنند اما حقیقت آن است که هیچ یکی از این اتفاقات روی نداده و تمامی این ها حاصل تخیلات شخص است. افراد مبتلا به این اختلال انواع مختلف توهم را در ارتباط با حس های گوناگون تجربه خواهند کرد. در این مقاله اطلاعات جامعی در رابطه با افراد مبتلا به این اختلال و توهم در اختیارتان قرار خواهیم داد با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : اختلال دلهره

دلایل به وجود آمدن اختلال توهم زا

نوع زندگی و شرایط افراد در بیماری ‌های زمینه ‌ای از مهمترین علل بروز توهم هستند. داشتن سبک زندگی ناسالم همچون مصرف مواد مخدر ، مشروبات الکلی و استفاده از داروهای خاص فرد را در شرایط نا ایمن قرار می دهد. یکی دیگر از اصول مهمی که تأثیر در سلامت روان دارد توجه به بهداشت روان و همچنین برقراری ارتباط سالم با محیط پیرامون و اطرافیان است ، در ادامه می خواهیم به علل بروز اختلال توهم زا بپردازیم.

افسردگی بعد از زایمان آن که از بین هر ۱۰۰ خانم امکان دارد ۱۰ تا ۱۵ نفر آن را را به این اختلال مبتلا کند. نشانه های این افسردگی نظیر دیگر افسردگی ها با کم شدن اشتها ، عوض شدن خلق و خوی و میل به گوشه گیری بروز می کند. چنین افرادی در پرستاری از خودشان یا نوزاد دچار مشکل میشوند امکان دارد این اختلال چندان پیشروی کند که منجر به بروز علائم روان پریشی نظیر توهمات دیداری و شنوایی شود.

اضطراب و استرس از دیگر علل این اختلال به حساب می ‌آید و شرایط روحی فرد را درگیر می کند. اوضاع فرد امکان درک مشکل و رویارویی با آن را ندارند و دچار توهم خواهد شد. به همین علت بهترین راه یادگیری شیوه مهار اضطراب و حفظ آرامش است.

استفاده از دارو به طور موقت فعالیت های پردازشی مغز را دچار اختلال می کند و به همین علت ارسال اطلاعات به مغز صحیح صورت نمی گیرد و فرد دچار خطا در درک محیط پیرامون یا به عبارتی دیگر توهم خواهد شد. ناگفته نماند که با قطع مصرف دارو و از بین بردن میزان آن در خون این اثرات نیز از بین میرود. برخی از داروهای توهم زا شامل : تیتوتیکسن ، اولانزاپین ، فلوفنازین ، ژئودون ، سرووکل.

اختلالاتی دیگر نظر اختلالات خواب عارضه ای است که فرد حین خوابیدن یا بیدار شدن دچار توهم خواهد شد. اشخاص مبتلا به توهم در خواب پس از بیدار شدن تا چند دقیقه نمیتوانند حرکت کنند البته این اختلالات با دارو قابل درمان خواهد بود.

مقاله پیشنهادی : اختلال پانیک چیست؟

نحوه شناسایی اختلال توهم زا

نحوه شناسایی اختلال توهم زا

 

پیش از آنکه راه های تشخیص اختلال توهم زا را بیان نمایید بهتر است بدانید اختلالات توهم در افرادی که یکی از اعضای خانواده شان به این بیماری مبتلا است بیشتر از دیگران دیده می شود. در واقع کروموزوم ها در انتقال توهم و هذیان از والدین به فرزندان نقش دارند. علاوه بر این عامل وراثت ، عامل محیط نیز بر تو هم تأثیر گذار بوده و دیگر موارد مثل تغییر شرایط زندگی پس از مهاجرت ، ابتلا به افسردگی به علت شکست های عاطفی و مالی می تواند موجب بروز توهم گردد. زندگی در محیطی که شخص را در معرض استفاده از مواد مخدر یا الکل قرار می دهد نیز جزء این اختلال به حساب می‌آید.

از آنجا که این بیماری مرتبط با روان است با علائم و نشانه هایی که در شخص وجود دارد می توان بیماری را تأیید نمود و احتیاجی به شیوه های تشخیص ندارد. اینگونه اشخاص تفاوت بین توهم و واقعیت را نمی دانند و حین مراجعه به روانپزشک و بیان شرح حال فرد از صداها و تصاویری حرف می ‌زند که وجود ندارند و همین نشان دهنده یک اختلال در روان است.

برخی از پزشکان امکان دارد جهت رفع کردن مشکل فیزیکی آزمایشاتی را بخواهند. برای نمونه عکس رادیوگرافی آزمایش خون را جهت تأیید و رد بیماری صرع ، آلزایمر یا اختلالات شیزوفرنی درخواست می شود.

پیشنهاد می شود مقاله آشنایی با اختلال مازوخیسم را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

عوارض و درمان اختلال توهم زا

عوارض و درمان اختلال توهم زا

افرادی که دچار توهم می‌ شوند همواره در زندگی شخصی و در ارتباط با اطرافیان شان دچار مشکل خواهند شد. برای نمونه در اثر تب امکان دارد آسیب جسمی به خود و اطرافیانشان بزنند. افراد مبتلا به توهم امکان دارد در اثر هذیان و توهم به افسردگی مبتلا شود. این توهمات موجب می ‌شود تا از اطرافیان فاصله بگیرد و روابط اجتماعی خود را محدود کند. خشونتی که در رفتار اینگونه بیماران وجود دارد ممکن است در سطح اجتماع باعث ایجاد درگیری و یا حتی مشکلات قانونی شود.

امکان پیشگیری از اختلال توهم زا به علت غیر قابل کنترل بودن عوامل ایجاد کننده و توهم زا وجود ندارد. در صورتی که با بروز اولین علامت های توهم به آن توجه شده و مورد پیگیری قرار بگیرد می ‌تواند روند پیشرفت را کند یا درمان نماید.

پیش از درمان این اختلالات پیشنهاد می شود تا با روانشناس یک مشاوره داشته باشید. مشاوره‌ها باعث حفظ و پایدار نمودن وضعیت سلامت روان شخص می گردد. قابل درک است شخصی که به اضطراب مبتلا می شود و در نتیجه تشدید بیماری دوباره دچار توهم می شود. در صورتی که شیوه کنترل هیجان را بیاموزد یا ریشه مشکلات را در جلسات روان درمانی پیدا کند وضعیت بهتری خواهد داشت. علاوه بر شخص بیمار خانواده او نیز باید تحت مشاوره قرار گیرند زیرا خانواده درمانی باعث می ‌شود تا فرد بیمار رفتار بهتری داشته باشد و او را در رفع مشکل کمک نماید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false