×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تیک یا اختلال حرکات بدنی چیست؟

شاید شما هم افرادی را دیده اید که به صورت ارادی و یا غیر ارادی یک حرکت را انجام و یا یک صوت را تکرار می کنند. به عنوان مثال دانش آموزی که سر جلسه امتحان نشسته و متوجه این می شود که حرکت های قسمتی از بدن خود از اختیار او خارج شده است. قطعاً این فرد دوست ندارد با انجام این حرکات توجه دیگران را به سمت خود جلب کند، پس سعی می کند آن ها را سرکوب یا کنترل کند. اما بعد از چند لحظه آن فرد متوجه می شود که این کار هیچ تأثیری ندارد و او نمی تواند این حرکات را کنترل کند و هر چقدر بیشتر جلوی این حرکات غیر ارادی را بگیرد با شدت بیشتری تکرار خواهد شد. به این حرکات غیر ارادی تیک گفته می شود که در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

مقاله پیشنهادی : انواع اختلالات خوردن و شیوه های درمان آن

تیک یا اختلال حرکات بدنی چیست؟

تیک یا همان اختلال های حرکتی به بیماری هایی گفته می شود که به دستگاه های عصبی یا همان نورولوژیک اشاره دارد که باعث ایجاد حرکت های زیاد غیر طبیعی که می تواند هم ارادی و هم غیر ارادی باشد. علاوه بر افزایش حرکات این بیماری می تواند باعث کندی و یا کاهش حرکات هم به دنبال داشته باشد. این اختلال های حرکتی جزء سندروم های بالینی هستند که همراه با افزایش و یا کاهش حرکت های ارادی و غیر ارادی انجام می شوند این حرکات بدون ضعف یا اسپاسم های عضلانی همراه است ، همچنین این اختلال ارتباط نزدیکی با هسته های قاعده ای و همینطور خارج هرمی دارد.

این نوع اختلال های حرکتی به طور کل به دوسته ی هایپوکینتیک که همان حالت کاهشی حرکات است و هایپرکینتیک که افزایش حرکات می باشد تقسیم بندی می شود. حرکات اضافی یا دیس کینزی ، غیر ارادی و تکراری به اختلال های حرکتی هایپرکینتیک ارتباط دارد که فرکانس آنها کاملا خرج از محدوده طبیعی حرکت می باشد. اما اختلال های هایپوکینتیک به فقدان حرکت ( آکینزی)، کاهش دامنه ی حرکات (هایپوکینزی)، کاهش سرعت حرکات ( برادی کینزی) و سفت شدگی عضلات اشاره می کند.

انواع اختلال های تیک

اولین تظاهر اختلال های اولیه حرکتی، حرکات غیر طبیعی می باشد. اما در اختلال های حرکتی بعدی نشان دهنده ی یک اختلال عصبی عمومی می باشد و حرکات طبیعی خواهد شد. اختلال های عصبی معمولاً در دوران کودکی آغاز می شوند و تقریباً نشانه های اولیه خود را در سن ۵ سالگی نشان می دهد. این نوع اختلال ها بیشتر به سراغ مردان می رود. بسیاری از این تیکها موقتی هستند که می توان گفت در عرض یک سال کاملاً از بین می روند. اما میانگین بین هر ۱۰۰ نفر ۱ نفر به اختلال های عصبی مزمن دچار می شوند.

مقاله پیشنهادی : نشانه های اختلال پرخوری و علل و راه های درمان آن

انواع اختلال های تیک

اختلال های عصبی در کل به سه دسته اصلی تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از حرکتی، صوتی و سندروم تورت. در این بخش به بررسی انواع اختلال های عصبی می پردازیم. اختلال های صوتی و حرکتی می توانند هم به صورت موقتی و هم مزمن باشد. اما سندروم تورت یک اختلال مزمن می باشد. در ادامه با این دسته بندی ها بیشتر آشنا می شویم.

بر اساس گزارشی که آکادمی روان پزشکی کودکان و نوجوانان امریکا منتشر کرده است، اختلال های عصبی گذرا یا همان موقت چیزی حدود ۱۰ درصد از دانش آموزان را در سال های ابتدایی دوران مدرسه تحت تاثیر قرار داده است. افرادی که به این اختلال های عصبی موقت مبتلا می شوند تجربه ای حداقل یک ماهه از یک یا چند تیک عصبی را دارند.

این تیک ها باید تا قبل از ۱۸ سالگی فرد شروع می شوند و به نظر می آید تیک های حرکتی بیشتر از تیک های صوتی در اختلال های موقت دیده می شود باید توجه داشته باشید که شدت و نوع تیک های عصبی می تواند با گذشت زمان تغییر کند. برخی از تحقیق ها این را نشان می دهند که تیک های عصبی در میان کودک های مبتلا به اوتیسم و ناتوانی یادگیری رایج تر است.

تیک حرکتی و عصبی

اما تیک های عصبی که قبل از ۱۸ سالگی ظاهر و تا یک سال یا بیشتر باقی می مانند به عنوان تیک های مزمن شناخته می شوند. تیک های مزمن می توانند حرکتی و یا صوتی باشند اما هر دوی آن ها به طور همزمان رخ نمیدهد.  احتمال شیوع اختلال های مزمن در افراد از اختلال های موقتی کمتر است.

باید بدانید که اگر تیک های مزمن که یا حرکتی هستند و یا صوتی در سنین پایین تر رخ بدهند شانس بهبودی بیشتر است و معمولا تا کمتر از ۶ سال کاملا ازبین می رود. همینطور کسانی که نشانه های تیک مزمن را تا بعد از ۱۸ سالگی هم دارند به همان نسبت احتمال کم تری برای رفع نشانه های این تیک ها دارند.

سندروم تورت یکی از اختلال های عصبی پیچیده می باشد. ویژگی کلی این سندروم انواع مکرری از تیک های عصبی می باشد که هم حرکتی هستند و هم صوتی. این سندروم شدید ترین و البته کمیاب ترین نوع تیک های عصبی می باشد. تعداد افراد مبتلا به این سندروم نامشخص می باشد زیرا نیمی از کودکان دارای اختلال تیک شناسایی نمی شوند. سندرم تورت طی زمان های متفاوت شدت متفاوتی دارد که برای اکثر افراد با بیشتر شدن سن شدت آن هم افزایش میابد. معمولا این سندروم با اختلال های دیگری مانند وسواس فکری-عملی و یا بیش فعالی همراه می شود.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی تیک های عصبی یا همان اختلال های حرکتی پرداختیم و انواع آن را برای شرح دادیم. درمان این اختلال بستگی به شدت و نوع آن دارد مثلا در برخی موارد تیک های عصبی بدون هیچ درمانی کاملا بهبود یافته است. به طور کن شما می توانید با تراپی، تحریک مغزی عمیق و یا دارو این اختلال ها را درمان کنید. روش erp یکی از روش های بهبود این اختلال ها است که رویکرد آن شناختی-رفتاری می باشد. حتی شما می توانید با تزریق بوتاک به آن قسمت که اختلال دیده می شود باعث از کار افتادن عصب و عضله شده و جلوی آن را بگیرید. ممنون که تا آخر این مطلب همراه ما بودید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false