×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
حافظه در انسان - تصویر اصلی

حافظه یکی از قدرت های فوق العاده ای می باشد که در تمام پدیده های هستی وجود دارد . تنها انسان ها نیستند که از قدرت حافظه برخوردارند ، بلکه جانوران ، گیاهان و … نیز از این خصوصیت بهره مند هستند اما در گیاهان و جانوران به صورت کاملا غریزی می باشد . توجه داشته باشید که قوی ترین حافظه مختص به انسان ها بوده ولی در تمامی افراد به صورت یکسان نیست . در زمینه ی انواع حافظه در انسان تحقیقات بسیار زیادی شده است که در ادامه ی این مطلب به بررسی آن ها خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید : ضریب هوشی IQ

نتیجه ی تحقیقات به عمل آمده در زمینه ی حافظه در انسان

• تقریبا ۹۹ درصد مردم توانایی استفاده از نیرو ی شنوایی ، بینایی ، شامه ، لامسه و چشایی را خواهند داشت . همچنین دارای حافظه ی متوسط تا عالی می باشند اما شیوه استفاده و بهره گیری از انواع آن را نمی دانند .

• افراد در زمینه اندیشه و رشد قدرت هایی دارند ، تحقیقات نشان داده است که افراد در زمان حیات خویش تنها از ۴ تا ۶ درصد این توان استفاده می کنند و ۹۴ تا ۹۶ درصد آن را به کار های دیگر مشغول می کنند .

توجه داشته باشید که حافظه هرگز نابود نمی شود و حتی کهن سالانی که از کندی حافظه رنج می برند نیز می توانند با پشتکار و شناختی که دارند نوع حافظه ی خود را بازگردانی نمایند .در برخی موارد در سنین بالا ممکن است که مطلب درک نشود و منظم در اختیار حافظه قرار نگیرد . همچنین حافظه قابلیت نگه داری آن را نداشته و در مواقع لزوم تحویل دهد .

۳ نوع حافظه مختلف کوتاه مدت ،  میان مدت ، بلند مدت در انسان وجود دارد . مطالبی که به حافظه کوتاه مدت سپرده می شود معمولا ماندگاری آن ۲۴ ساعت بوده و با گذشت زمان از بین خواهد رفت . مکانیزم مغزی ما به گونه ای می باشد که بسیاری از محفوظات در حافظه ی کوتاه مدت نگه داری شده و سپس حذف می نماید . آنچه باقی می ماند ، به حافظه میان مدت می رود و در صورتی که درجه اهمیت آن بالا باشد به حافظه ی بلند سپرده می شود . در برخی موارد آموخته های افراد از ماه و سال فراتر می رود و تمام حیات انسان در بر می گیرد . در ادامه به بررسی بیشتر حافظه در انسان خواهیم پرداخت .

بیشتر بدانید : بیماری آلزایمر

حافظه در انسان - تصویر دو

تقسیم بندی فردی حافظه در انسان

به طور کلی افراد در یادگیری ، مطالعه و نگهداشت مطالب به ۴ دسته که در حقیقت ۴ نوع حافظه اند ، تقسیم می گردند :

• حافظه ی شنیداری(سمعی)

• حافظه دیداری (بصری)

• حافظه نوشتاری

• حافظه حسابگرانه

افرادی که از طریق شنیدن و تمرکز شنیداری به مرحله ی یادگیری می رسند ، دارای حافظه شنیداری می باشند . این گونه افراد دقیق تر از افراد دیگر به صداهای پیرامون گوش می دهند و تشخیص صداها نیز برایشان آسان تر است . به همین دلیل این گونه افراد وقتی که با شخصی دوبار سخن بگویند ، صدای آن ها در ذهن شخص باقی می ماند. از این گونه افراد حتما این جملات و یا مشابه آن را خواهید شنید ؛ صدای این دو نفر شباهت دارد. این آهنگ را قبلاً شنیده ام و چقدر دقیق کپی برداری شده است .

افرادی که از طریق دیدن و تمرکز بر روی صفحه و تصویر برداری از این مطالب بهتر می آموزند ، دارای حافظه بصری هستند .  از این گونه افراد ممکن است این جمله را بشنوید که آدرس فلان جا را تنها از طریق رفتن آنجا به یاد خواهم آورد . بسیاری از افراد از این حافظه بهره مند هستند ولی اطلاع ندارند .

حافظه در انسان - تصویر یک

نشانه های افرادی که دارای حافظه ی شنیداری هستند این است که، حین فکر کردن به سمت بالا و پایین نگاه می کنند و حرکات دست و تغییر چهره و اعمال جسمانی شان بسیار می باشد . صدای عمیقی دارند و کلمات را شمرده بیان می کنند . در مواجه با این افراد حتما افعال نوشتم ، دسته بندی کردم ، بالا و پایین ، لمس کردن و … را خواهید شنید . در صورتی که این گونه افراد با فنون خلاصه نویسی و چکیده برداری آشنا شوند بسیار موفق خواهند بود .

حافظه حسابگرانه نیز بر اساس منطق و استدلال می باشد و حرکات دست آن ها کمتر است . این افراد مکانیسم یادگیری خود را بر ریز کردن صحیح مطاب متمرکز می سازند.

اکثریت افراد از هر ۴ حافظه برخوردارند ولی تنها به یکی از آن ها گرایش دارند .  در دروس و مطالب علمی گوناگون معمولا حافظه ی سمعی و نوشتاری در حافظه در انسان بیشتر خود را نشان می دهند .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false