×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
نقش انواع حافظه دیداری در یادگیری و آموزش

یک ضرب المثل معروف ” ازدل برود همان که از دیده برفت” کنایه بی وفایی است و گویی ریشه علمی نیز دارد. تحقیقات زیادی نشان دهنده آن است که آنچه را می بینیم ساده تر از آنچه که می شنویم در یاد باقی می ماند. در واقع آنچه که مشاهده می کنیم در ذهن نقش می بندد که این همان چشم ذهن یا حافظه دیداری به حساب می آید. این نوع حافظه که به عنوان حافظه بصری نیز شناخته می‌شود به معنای یاد آوری چیزهایی است که به طور عینی دیدیم و به لطف آن می‌ توان این چیزها را در لحظه تجسم نماییم بدون آنکه نمونه واقعی آنها را ببینیم. در واقع وقتی چیزی را می بینییم ، میتوانیم بدون احتیاج به قوه تخیل آن را به ذهنمان بسپاریم که بعدها با شنیدن نام آن بدون زحمت آن در ذهن ما نقش خواهد بست. در این مقاله در مورد حافظه بصری یا دیداری و روش های تقویت آن خواهیم گفت تا انتها ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : ابزارهای مهم جهت تقویت حافظه

نقش انواع حافظه دیداری در یادگیری و آموزش

حافظه دیداری در دو نوع حافظه بصری کوتاه مدت و بلند مدت می باشد. حافظه کوتاه مدت همانگونه که از نامش مشخص است برای به یاد سپاری چیزهایی است که در لحظه می بینیم و از آن در روش های مختلفی استفاده می کنیم. کپی کردن مطلبی از صفحه ای به صفحه دیگر ، تجسم خودمان در حال انجام مراحل کاری ، یا به ذهن سپردن نقد رقم یا نامی که باید فوراً از آن استفاده کنیم. حافظه کوتاه مدت را آغاز شکل گیری حافظه بصری بلند مدت است. در صورتی که حافظه کوتاه مدت به اندازه کافی تکرار شوند یا بار عاطفی داشته باشد در ذهن باقی می‌ماند و به حافظه بلند مدت تبدیل می گردد. این نوع حافظه به جا مانده از گذشته است و ما پیوسته در حال استفاده از آن هستیم حتی اگر متوجه نباشیم.

حافظه بصری با حافظه فضایی و توانایی ثبات فرم دیداری در ارتباط است. حافظه ذخیره سازی اطلاعات مربوط به مکان اشیاء و رویدادها اشاره دارد. توانایی ثبات فرم دیداری نوع خاصی از حافظه بصری به حساب می آید که به توانایی ما اشیاء سه بعدی در حال حرکت و چرخش در فضا اشاره می نماید.

نقش این نوع حافظه در آموزش و تحصیل تأثیر چشمگیری دارد و در ابتدایی ترین گام حافظه بصری خواندن و نوشتن را تحت تأثیر قرار می‌ دهد:

– زمان‌ خواندن جهت پیوند دادن واژه‌ها و عبارات با معنی شان از حافظه بصری استفاده می شود. این کار را با تجسم تصویر واژه ها انجام می دهیم ، البته این رویه در رابطه با واژه های غیر انتزاعی نیز صدق می نمود. شاید واژه های انتزاعی نیز در قسمت دیگری از مغز پردازش می شود.

-در زمان نوشتن برای به یاد آوردن شکل حروف که می خواهیم بنویسیم به حافظه بصری تکیه می کنیم. از این حافظه با توانایی ثبات فرم دیداری برای خلق آنچه که می خواهیم بگوییم استفاده می نماییم.

مطالب بیشتر : مزایای یادگیری موسیقی برای سلامت مغز

نشانه های حافظه دیداری ضعیف و تکنیک ‌هایی جهت تقویت آن

نشانه های حافظه دیداری ضعیف و تکنیک ‌هایی جهت تقویت آن

ضعف حافظه دیداری اغلب در کودکی و به ویژه دوران تحصیل خودش را نشان می دهد یک یا چند نشانه از موارد زیر امکان دارد در افراد با حافظه بصری دیده شود:

ضعف در درک مطالب و هجی کردن ، کندی در نوشتن با دست ، ضعف در مهارت های ریاضی و دشواری در تشخیص حروف و اعداد ، دشواری در استفاده از ماشین حساب ، به خاطر سپاری نام و چهره افراد ، خواندن با صدای بلند ، سختی در به یاد سپاری مسیرها یا واژه ها حتی بلافاصله بعد از خواندن آن ها.

با بیشتر شدن ضعف حافظه بصری هم مانند مهارت‌های دیگر به روش های مختلفی تقویت این نوع حافظه در بهبود وضعیت تحصیل و همچنین زندگی فرد تأثیر دارد. تقویت حافظه بصری بار شناختی بسیاری از کارها و وظایف را کم خواهد نمود. انواع تکنیک در این باره وجود دارد که می ‌تواند به درک مطلب و به خاطر سپاری شما کمک زیادی نماید. یکی از آنها تکنیک به خاطر سپاری چهره می باشد ؛ در واقع مهمترین علت فراموشی چهره آدم ها بی توجهی و نداشتن تمرکز در دیدار اول با آنهاست. راه به خاطر سپردن چهره آدم ها ، شناسایی و دلیل اهمیت آن برای شما در واقع با ایجاد پیوندی میان همه افرادی که می بینید و یک مفهوم ذهنی مرتبط می توانید این حافظه را قوی تر نمود.

بیشتر بدانید : حافظه در انسان

تکنیک های مهم و تقویت کننده حافظه دیداری

یک تکنیک دیگر به نام تکنیک به خاطر سپاری نام ها با ترکیب حافظه شنیداری و دیداری ممکن می‌شود. حتی اگر اسم فرد تصویری در ذهنتان خلق نکند سرانجام نوشتن آن نام به ذهنتان خطور خواهد کرد. هرچند به چشم می آید اما این فرآیند زمان ‌بر است ؛ بهترین کار پیوند دادن نام و تصاویر ذهنی می باشد. تصویر ذهنی می تواند مفهوم و معنی آن باشد ؛ مثل پیوند دادن تصویر گل مریم با خانمی به نام مریم یا نخستین تصویری که با فکر کردن به آن به ذهنتان خطور خواهد نمود نظیر پیوند دادن تخت جمشید با نام آقای جمشیدی. اهمیت ندارد پیوندتان مهمل و پوچ باشد هرچه پیوند جالب تر باشد یادآوری آسان تر می گردد.

تکنیک به خاطر سپاری مکان ها این تکنیک با ذکر یک مثال برایتان قابل فهم تر خواهد خواهد بود. به عنوان نمونه شاید برای تان پیش آمده باشد که فراموش کنید ماشین ‌تان را کجا پارک کرده ای برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد باید محل مورد نظرتان را با تصاویر ذهنی مربوط به محیط اطراف پیوند دهید.

شیوه دیگری نیز می باشد که دقیقاً نمی توان گفت که برای تقویت حافظه دیداری است یا روشی جهت بهره گیری از اثربخشی آن. به هر حال به کارگیری بیشتر حافظه دستوری موجب تقویت آن می گردد. شویه یا متد لوکی که به سفر حافظه ، قصر حافظه یا کاخ ذهنی نیز معروف است تکنیکی جهت بهره گیری از حافظه سریع با هدف به خاطر سپردن داده ها می باشد در این روش ابتدا باید خودتان را در محیط آشنا تصور کنید. در حالی که در فضای ذهنی تان پیش می روید از اشیای مختلف جهت به یاد آوردن اطلاعات خاص استفاده می کنید برای نمونه تصویر تخت جمشید بر روی میز کارتان احتمالاً در به یاد آوردن فامیلی یا اسم آقای جمشیدی که دو هفته پیش برای مدتی ملاقاتش نموده اید کمک خواهد نمود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false