×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
مهارت توجه به جزئیات در افراد جزئی گرا

مهارتی که تحت عنوان مهارت توجه به جزئیات شناخته می شود از جمله مواردی است که گاهی اوقات بسیار مفید و گاهی نیز به ضرر افراد می باشد. به طور کلی یک مهارت با ارزش به خصوص در حیطه موقعیت های شغلی مختلف به حساب می آید و افراد جویای کار اگر ارزش این مهارت را درک کنند می توانند با ارائه رزومه قوی توجه کارفرمایان را به خود جلب نمایند زیرا بسیاری از مدیران در صدد جویای فردی جزئی نگر می باشند. در این مقاله در رابطه با ویژگی‌های افراد جزئی گرا و مهارت ویژه آنان به طور مفصل صحبت خواهیم نمود با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : خصوصیات افراد ملاحظه کار

مهارت توجه به جزئیات در افراد جزئی گرا

این مهارت شامل توانمندی تمرکز بر روی جزئیات وظایف روزانه یا یک پروژه می باشد. افراد جزئی گرا که این مهارت را دارند قادر خواهند بود تا کوچکترین اشتباهات موجود در یک پروژه را پیدا کنند. به طور مثال فردی که نویسندگی می کند به عنوان یک نویسنده جزئی گرا توانایی یافتن اشتباهات املایی و دستور زبانی کوچک در یک متن را خواهد داشت و قادر خواهد بود تا تشخیص دهد کدام جمله در یک متن طولانی اضافی است.

اگر بخواهیم در مقیاس بزرگتر این مهارت را تعریف کنیم شامل توجه به جزئیات یعنی توانایی سازماندهی یک پروژه یا کار به صورت منظم و سیستاماتیک است. اشخاصی که این مهارت را دارند می توانند دستورات پروژه را مو به مو اجرا کنند و در نهایت کار دقیق ترین نتیجه را ارائه دهند. خصوصیات افراد جزئی نگر را می توان در چند مورد مهم بیان نمود:

اولین ویژگی توجه به جزئیات ، این اشخاص شبیه عقاب هستند و قادر خواهند بود کل جزئیات را در زندگی کاری یا شخصی خود ببینند. به طور مثال می توانند به تمام حالات چهره ، تن صدا و لحن حرف زدن دیگران توجه نمایند. علاوه بر این حافظه قدرتمندی دارند و می توانند پس از ملاقات با یک فرد تمام جزئیات چهره و رفتار او را به خاطر داشته باشند. دقت این گونه افراد به جزئیات به قدری بالاست که به طور حتم می‌ توانند از لهجه یک فرد بفهمند که اهل کجا است و یا چه احساسی دارد.

ویژگی دوم تفکر انتقادی است به گونه‌ ای که به تمامی موارد یک دیدگاه انتقادی دارند و در این زمینه حرفه ‌ای عمل می ‌کنن.د تفکر انتقادی افراد این گونه افراد چنان بالاست که حتی احتمال دارد موقعیت های تخیلی فیلم ها یا کتاب ها را نیز نقد کنند. اینگونه افراد در رابطه با رخدادها به طور کامل منطقی فکر می ‌کنند و حین انتخاب و تصمیم گیری تمام جوانب را می سنجد و در تلاشند تا صحیح ترین گزینه را برگزیند.

مقاله پیشنهادی : ویژگی های یک رزومه کاری خوب

میکرومنیجری از ویژگی های افراد جزئی گرا

میکرومنیجری از ویژگی های افراد جزئی گرا

افراد جزئی گرا در سمت مدیریت نیز مدیرانی خواهند بود که بر کلیه جزئیات کار نظارت می کنند و همواره اطمینان دارند تا تمامی امور با بالاترین کیفیت انجام شود ، به مدیرانی که این خصوصیت را دارند میکرو منیجر می گویند. این مسئله گاهی اوقات در کار تیمی مشکل ‌ساز خواهد شد زیرا فرد جزئی گر فکر می ‌کند بهتر از تمام هم گروه های خود است و آنها به اندازه کافی به جزئیات توجه ندارد و همین موضوع تبدیل به عامل تفرقه در گروه خواهد شد.

به طور کلی اگر مهارت توجه به جزئیات از سطح استاندارد بیشتر شود تبدیل به وسواس فکری خواهد شد. این خصوصیت تعاملی بالقوه جهت شکست در محیط کار و ایجاد استرس و مشکلات جانبی در پروژه های فرد خواهد داشت. نگه داشتن جزئی نگری در سطح استاندارد به اندازه تقویت این مهارت اهمیت دارد.

در واقع اشخاص جزئی نگر با مهارت توجه به جزئیات در رابطه با تمامی چیز خاص سؤال می کنند و آنقدر به پرسش ادامه می دهند تا به درک صحیح از موضوع مدنظرشان برسند .آنها کلیه جوانب به موضوعات ساده و پیچیده را به خوبی درک خواهند کرد و می توانند موضوعاتی را که آموخته اند به خوبی ارائه دهند و حتی دیدگاه شخصی و استدلال منطقی خودشان را در رابطه با آن خواهند داشت.

مقاله پیشنهادی : ویژگی های افراد برون گرا

علت تأثیر گذاری افراد جزئی گرا در مشاغل مختلف

علت تأثیر گذاری افراد جزئی گرا در مشاغل مختلف

با ذکر ویژگی هایی که در رابطه با افراد جزئی گرا گفتیم خواهید فهمید که آنها جزئی ترین مسائل را می بینند و به یادشان می سپارند. این گونه افراد می‌دانند که سال دوم دبستان در کدام نیمکت کلاس نشستن و نامه دانش آموز کناریشان چه بوده است. افرادی که مهارت توجه به جزئیات را دارند می‌ توانند در پروژه‌های خود به نتایج دقیق با بالاترین کیفیت دست یابند. مدیرانی که با اینگونه اشخاص کار می ‌کنند می ‌دانند که هیچ پروژه تکمیل شده از این افراد تحویل نمی ‌گیرند مگر کاملاً سازماندهی شده ، متمرکز و دقیق به اتمام برسد. در پروژه های انجام شده به دست این گونه افراد هیچ گونه خبری از مسیرهای میان بر جهت پایان رساندن کار یا به عبارت دیگر سرهم ‌بندی کردن پروژه نخواهد بود.

اشخاصی که مهارت توجه به جزئیات را دارد در مدیریت زمان نیز بسیار توانمند عمل می کند. بنابراین پروژه ها را معمولاً در مهلت مقرر به اتمام خواهند رساند. این قابلیت بیشتر برای اموری که احتیاج به نتایج دقیق دارد بسیار کاربردی می باشد. برای نمونه از فرد جزئی نگر می تواند در زمینه هایی مثل امور مالی ، حسابداری ، مدیریت اطلاعات ، مشاغل مرتبط با تحلیل و تحقیق موفق عمل نمایند.

حال سؤال اینجاست که چگونه می توان نشان داد که مهارت توجه به جزئیات را داریم ، اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید آن است که اگر واقعاً جزئیات نگران نباشید. اثبات این ویژگی غیر ممکن است ، پس اولین اولویت صداقت می باشد. برخی از اشخاص واقعاً جزئی نگر می دانند چگونه می توانند در محاسبه های شغلی این موضوع را نشان دهند.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false