×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
اهمیت ویژگی ملاحظه کار بودن در افراد

این حقیقت وجود دارد که مهربانی و با ملاحظه بودن دیگران را نرم می کند و آنان را نسبت به شیوه تفکرتان انعطاف پذیر می سازد. معنی دیگری از این جمله نیز می ‌توان برداشت کرد ؛ به عقیده برخی از افراد ملاحظه دیگران را کردند بخشی جدایی ‌ناپذیر از انسان بودن ماست. طبق گفته چارلز داروین غریزه ما برای ملاحظه کار بودن حتی از غریزه خدمت به خود ما نیز قوی ‌تر است. در واقع با ملاحظه بودن و رعایت حال دیگران به ما کمک می کند که در عین روت بودن به احساسات طرف مقابل نیز احترام بگذاریم هنگامی که با ملاحظه با افراد رفتار می کنیم می توانیم روابط مان را حفظ و اعتبار خود را بالا ببریم و نشان بدهیم که برای بقیه ارزش و اهمیت قائل هستیم. برای ذکر خصوصیات افراد با ملاحظه در این مقاله با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط : چگونه شخصیت قوی داشته باشیم؟

اهمیت ویژگی ملاحظه کار بودن در افراد

پیش از هر چیز ابتدا باید گفت هر وقت مجبور بودید خبر بدی را به گوش فردی برسانید یا بازخورد منفی به شخصی بدهید با ملاحظه بودن یا ملاحظه کاری اهمیت پیدا می ‌کند و این با ملاحظه صحبت کردن موجب می شود تا اعتبارتان نزد دیگران بالاتر رفته و شما می‌توانید با ملاحظه حال افراد هم رابطه ولی تان را حفظ کنید و هم دوستی های تازه ای را شکل دهید. یک برخورد درایت مندانه شما را شخصی اخلاق مدار نشان داده و با این رفتار به دیگران نشان می دهید که اخلاق و ارزش‌های تان برایتان مهم است و همیشه به آنها متعهد هستید. این ویژگی با ملاحظه بودن ادب شما را نشان می دهد ، زمانی که با درایت صحبت می‌ کنید و ملاحظه اشخاص دیگر را می کنید از دیگران متمایز شده و توجه دیگران به شما جلب خواهد شد. تمامی این ها می تواند به فرصت‌های شغلی هیجان انگیزی نیز بیانجامد. سرانجام اینکه با ملاحظه بودن موجب می‌شود با سوء تفاهم مواجه نشوید و می توانید راهکاری پیدا کنید که برای هر دو طرف مناسب نباشد. بنابراین وقتی پای مذاکره ها و حل و فصل کردن سوء تفاهم ها در میان باشد ویژگی با ملاحظه بودن می تواند یک امتیاز بسیار مهم به حساب‌ بیاید. نکته قابل توجه اینکه رعایت حال دیگران خیلی خوب است اما بالاخره باید حرفتان را بزنید و کاری که حق خودتان از زایل نشود ، بنابراین زمانی که خواستید با ملاحظه رفتار کنید حواستان باشد که منفعل نشوید بلکه قاطعانه رفتار کنید.

بیشتر بخوانید : نشانه های بیماری چند شخصیتی و نحوه درمان آن

تکنیک های مهم جهت ملاحظه کار شدن

تکنیک های مهم جهت ملاحظه کار شدن

از طریق تکنیک های زیر می توانید با مراعات حال دیگران ارتباط بهتری با آنان برقرار کنید :

تشخیص وقت مناسب ؛ فرض کنید همکارتان باخبر شده است که آخرین سال قرار است از کار بیکار شود. همزمان با این قضیه رئیس تان نیز به شما خبر داده که ترفیع گرفته اید. آیا الان برای حرف زدن در این مورد و این خبر خوب وقت مناسبی است. معلوم است که نه ، با ملاحظه بودن یعنی گفتن حرف مناسب در زمان مناسب پیش از اینکه شروع کنید به حرف زدن حتماً به موقعیت توجه کرده و احتیاط کنید ببینید با چه کسی هستید و کجا هستید و متناسب با آن موقعیت صحبت کنید.

انتخاب کلمات با احتیاط ؛ انتخاب واژگان شما جهت درک دیگران از مقصودتان تأثیرگذارند. جملات را زیادی مستقیم و رک نگویید. به طور مثال بگویید واقعاً باید دقیق و بهتر این کار کنید امکان دارد طرف مقابل حالت دفاعی به خود بگیرد به جای آنکه می توانید از جملات ملایم تر و غیرمستقیم تر استفاده نمایید. به طور مثال بگویید من فکر می کنم اگر دسته بعد بیشتر برای تحقیق کردن وقت بگذارید ارائه قوی تر خواهید داد. در زمان هایی که قصد انتقاد سازنده دارید استفاده از جملات اول شخص خیلی اهمیت دارد. با این کار به جای سرزنش کردن دیگران مالکیت احساسات خود را نیز به عهده خواهید گرفت.

به هیچ عنوان احساسی برخورد نکنید ؛ فردی که عصبی و ناراحت است مشکل است ملاحظه کار رفتار کرد. پیش از این که جلو بپرید و پاسخ طرف مقابل تان را بدهید برای آرام شدن به خودتان یاد بگیرید تا در محیط کار هیجانات خود را کنترل کرده و وقتی موقعیت استرس آوری برایتان پیش می آید از آن خارج شوید ،پیاده روی بروید یا از تکنیک های تنفس عمیق استفاده کنید.

بیشتر بدانید : اختلال شخصیت خود شیفته

 افراد ملاحظه کار چه تیپ شخصیتی دارند؟

دنیای آنها انعطاف پذیر بوده و به دنبال استقلال هستند. افراد ملاحظه کار از قرارگیری در چارچوب و ساختار بیزار بوده و نسبت به موقعیتی که پیش می ‌آید ممکن است تصمیم جدی بگیرند و از این رو به برنامه‌ ریزی قبلی هیچ گونه اعتقادی ندارند. اتفاقات روزانه برای آنها نه سیاه و نه سفید و خاکستری است و حدالامکان قضاوت را به عقب می اندازد تا ببیند چه شرایطی پیش می آید و چه اطلاعاتی جدیدی کسب خواهند نمود. ملاحظه کننده ها صرفاً تمایل ندارند که مسائل را حل کنند آنها خواهان این هستند که به گزینه‌ های مختلف نظر داشته باشد و موضوع را از ابعاد مختلف بررسی کنند.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false