×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
خواب خوب چه خوابی است ؟ - تصویر اصلی

یکی دیگر از مهم ترین و حیاتی ترین بخش در زندگی ما بعد از غذای خوب و تنفس خوب ، خواب خوب است که اثر بسیاری در جوان و سر حال نگه داشتن جسم و روح و روان ما دارد و از پیری و مرگ زود رس پیشگیری می کند . خواب خوب به اندازه و نیاز هر فرد نسبت به آن متفاوت می باشد  . این موضوع مهم و حیاتی که همه ما را نگران می کند . اگر به درستی انجام نگیرد ، ما را در وضعیت روحی روانی بسیار بدی قرار می دهد . این روزها وقتی با مردم صحبت می کنیم بیشتر آنها از کم خوابی و خوب نخوابیدن صحبت می کنند و نگران هستند ؛ چون وقتی فرد به خوبی نمی خوابد اثر بسیار بارزی روی کارهای روزانه و تصمیم ها و رفتار او با دیگران دارد . باید نگران بود!

هم چنین بخوانید : آموزش رفتار با نوجوان 

کیفیت یک خواب خوب

همان طور که خواب کم خوب نیست ، زیاد از حد آن هم جای نگرانی است . باید این را بدانید (Quality over Quantity) یعنی کیفیت خواب خوب مهم است و مقدار و اندازه آن چندان اهمیتی ندارد . تحقیقات نشان داده اند که هر فرد باید به وضعیت بدنش توجه کند که به چه میزان به خواب احتیاج دارد و چه وقت باید بخوابد . متخصصین خواب می گویند برای یک انسان بالغ ۶ ساعت خواب کافی است ؛ ولی بیشتر آمارها نشان می دهد که ۸ ساعت در شب هم گزارش شده است . بعضی ها کمتر می خوابند ۵ تا ۶ ساعت بعضی دیگر به خوابیدن ۹ ساعت هنوز خواب آلوده هستند ؛ پس میزان خوابیدن یک مسئله شخصی و فردی است که در افراد متفاوت است . خواب کم در صورتی که کافی باشد و با آن شخص سر حال شود ، هیچ مشکلی در آن نیست . بنابراین طول خواب مهم نیست ؛ بلکه هر چند به میزان کم ، اینکه خوب خوابیده ایم و از انرژی بالایی به دست آورده و سرحال هستیم ، مهم است . اینجاست که می گوییم مقدار خواب اهمیت ندارد ، کیفیت آن با ارزش است.

خواب را به سه مرحله تقسیم کرده اند :

خواب سبک (Light sleep)

خواب عمیق (Deep sleep)

و خوابی که شخص خواب است و احساس می کند که بیدار می باشد و هر چه را در اطرافش می گذرد ، یا آنچه را که از روز گذشته در مغزش می گذرد ، متوجه می شود و با باورهایش خیلی چیزها را می پرواند (Dearem sleep).

کیفیت یک خواب خوب

مکانیسم خواب خوب

ببینیم که وقتی چراغ را خاموش می کنیم ، بین بدن و مغزمان چه می گذرد در ابتدای خواب ، هورمونهای وسیعی از گروه هورمون های رشد ، در باد ترشح می شوند و سایر هورمونها که با خواب در رابطه هستند ، افزایش می یابند. به طور کلی یک سری عوامل شیمیایی و هورمونی در مغز سبب می شوند که مقدار گلوکز و میزان فتی اسید (Fatty Acid) در خون منظم شده و مقدار آب کلیه ها را کم کرده و بدن متعادل شود ؛ سپس ملاتونین که به نام هورمون خواب شناخته شده ، بلافاصله روی میزان آب در بدن اثر کرده و دوباره سازی می نماید که آب در بدن به اندازه کافی و متعادل منظم گردد ؛ در نتیجه وقتی خوابیده ایم، بدنمان دارای ظاهری خوب و محفوظ است و مشکلی ندارد .

پس از یک خواب خوب طبیعی ، پوست شخص بسیار شفاف و روشن و سفت است ؛ اما کسی که خوب نمی خوابد، پوستش شل و یک نیم دایره سیاه زیر چشمش ایجاد می شود و رنگ پوست شفاف نیست. همچنین شخص اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. افرادی که بنا به دلایلی عصبانی شده و دپرسیون دارند، بیشتر می خوابند چیزی بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت در طول روز .

در بریتانیا حدود ده میلیون نفر از خوب نخوابیدن رنج می برند. بعضی از این بی خوابی ها در اثر عادت های بد و نگرانی های بی مورد یا عوض کردن محل خواب آنها می باشد. این روزها به خصوص جوانها به علت نگرانی از دست دادن شغل شان، دچار بی خوابی شده اند. به هر حال وقتی ما رشد می کنیم ، به طور عمومی وضع خواب مان ممکن است به سه شکل به هم بریزد که طبیعی است :

۱-بی خوابی سریع (Jet leg) یا خستگی بعد از یک سفر طولانی؛

۲-بی خوابی برای مدت کوتاه که به علت بعضی از بیماری ها و مشکلات عاطفی و احساسی مثل استرس های روزانه و نگرانی از مسائل اقتصادی و کاری، ایجاد می شود؛

۴- بی خوابی مزمن که معمولا در اثر دپرسیون بالا یا ناراحتی و خستگی زیاد، کم شدن هورمون های زنانه در خانم ها، مصرف بیش از حد بعضی داروها یا مصرف زیاد کافئین می باشد.

بسیاری از پزشکان زمانی که بیمار می گوید نمی توانم بخوابم، خیلی ساده نسخه می نویسند و داروهای خواب آور یا آرام بخش تجویز می کنند؛ در حالی که این داروها، پس از مدتی کوتاه مشکلات بیشتری در بیمار ایجاد می کنند و در ضمن اعتیاد آور بوده و عوارضی مانند گرفتگی عضلات بدن، خستگی و بی حالی، زیاد شدن ضربان قلب و ایجاد وحشت می کنند؛ همچنین شخص برای هر مشکلی که توانایی انجام آن را ندارد، دچار ترس شده و اعتماد به نفس وی کم می شود؛ حتى يبوست نیز دیده شده است. دانشمندان علوم پزشکی کشف کرده اند خیلی از هورمونهایی را که عامل خواب هستند، خارج از بدن و به طور طبیعی بسازند و جایگزین خواب آورهای شیمیایی نمایند مثل ملاتونین که برای بی خوابی در افراد تجویز می شود و عارضه ای نداشته و از داروهای خواب آور، زیان کمتری دارد. با این کشف به کسانی که دارای مشکل بی خوابی هستند، کمک بزرگی شده است. همه می دانیم که خواب یک مسئله طبیعی و حیاتی است؛ بنابراین باید به آن توجه خاصی شود. سعی کنید به بدنتان گوش دهید و خود به مقدار خوابتان رسیدگی کنید. برای مثال اگر احساس می کنید اخته شده اید با نشسته اید و بلک های شما می افتد و چرت می زنید، از اینکه بخوابید احساس گناه نکنید. بعد از ناهار بخوابید و استراحت کنید. به خاطر داشته باشید اگر شما مشکل پزشکی دارید یا بیمار هستید و خوب نمی خوابید به هر اندازه که به خواب احتیاج دارید بسیار با آرامش و بدون اینکه عذاب وجدان داشته باشید، بخوابید؛ البته نباید این خواب طولانی و زیاد باشد به حدی که شما را از کارهای مهم روزانه عقب نگه دارد.

جهت مطالعه دیگر مطالب روانشناسی بر روی لینک کلیک کنید .

چگونه یک خواب خوب بدون استفاده از داروهای خواب آور داشته باشیم ؟

چگونه یک خواب خوب بدون استفاده از داروهای خواب آور داشته باشیم ؟

اگر در خوابیدن مشکل دارید بهترین راه استفاده از روش های زیر است:

– درمان کردن با داروهایی مناسب با خون شما با همیوپاتی Homeopathy

– سوزن درمانی یا اکيو پانچر (Acupuntuer ) ؛

– شنا کردن و آب درمانی (Hydrotherapy) ؛

-تمرکز کردن (Meditation) .

نکات مهم

– سعی کنید استرس تان را مدیریت کنید؛ چون اگر هورمون آدرنالین، بی از حد ترشح شود، سبب بی خوابی شده و شما را فعال و بی خواب می کند با نگرانی هایتان مبارزه نمایید؛ برای مثال در کنار رختخواب تان یک کاغه د قلم گذاشته و هر وقت هنگام خواب احساس نگرانی کردید، کاره روزانه ای را که افکار با ایجاد می کنند، بنویسید و به خود بگویید تمام آن ها را می توان انجام داد و حل کرد. وقتی خوب می خوابید و خواب خوب ، مانند یک بچه که به طور معمول ساعت خواب طولانی دارد و به همه چیز فکر نمی کند ، در واقع شما خوب خوابی ده اید (Sleep like  a Baby)  و سرحال هستید ؛ پس از خوابتان چنان لذت ببرید که بگویید مثل یک بچه خوابیدم.

-وقتی خوب می خوابید و خواب خوب ، مانند یک بچه که به طور معمول ساعت خواب طولانی دارد و به همه چیز فکر نمی کند ، در واقع شما خوب خوابی ده اید (Sleep like  a Baby)  و سرحال هستید ؛ پس از خوابتان چنان لذت ببرید که بگویید مثل یک بچه خوابیدم .

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false