×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
خواص آب گوجه فرنگی جهت سلامت قلب - تصویر شاخص

علت مرگ بسیاری از افراد بیماری های قلبی-عروقی می باشد ؛ پزشکان جهت کاهش خطر این بیماری ها شیوه های گوناگونی را پیشنهاد می دهند. اخیراً محققان دریافته های خود به خواص آب گوجه فرنگی جهت سلامتی قلب پی برده اند  .این ماده خوراکی فشار خون را پایین آورده و سطح کلسترول افرادی که از آب گوجه فرنگی استفاده می کند نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است . در این مقاله در رابطه با فواید آب گوجه فرنگی و همچنین تأثیرات آن اطلاعات کاملی را ارائه خواهیم داد ؛ با ما همراه باشید .

مطالب مرتبط : طرز تهیه دمپختک گوجه فرنگی

خواص آب گوجه فرنگی

بسیاری از افراد جهت پیشگیری از بیماری های قلبی-عروقی اقداماتی نظیر ترک سیگار انجام میدهند اما بعضی از عوامل نظیر بالا رفتن سن خارج از کنترل بوده و جهت سالم نگه داشتن رگ های خونی باید شیوه های دیگری را به کار برد . بنابراین پیدا کردن شیوه هایی جهت کم شدن خطر ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی برای جامعه ای که جمعیت آنها در حال پیر شدن است اهمیت دارد . تغذیه برای سلامتی کلی بدن که یکی از بخش های آن قلب است بسیار ضروری می باشد . اکثر محققان جهت یافتن شیوه آسان و مقرون به صرفه جهت مراقبت از قلب و حفظ سلامت آن آب گوجه فرنگی بدون نمک را مورد بررسی قرار دادند . این بررسی ها نشان دهنده این است که گوجه فرنگی حاوی انواع ترکیبات فعال از نظر بیولوژیکی نظیر ویتامین A ، کلسیم ، کارتنوئید ، آمینوبوتیریک اسید می باشد ک. خواص آب گوجه فرنگی در حفظ سلامت روانشناختی افراد و سلامت فیزیکی آنان از جمله بیماری های قلبی-عروقی نقش بسیار مهمی داشته است  .

مطالب بیشتر : طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی و دلمه سیب زمینی

خواص گوجه فرنگی و مصرف آن به طور روزانه

خواص آب گوجه فرنگی جهت سلامت قلب - تصویر یک

در آزمایش که ۲۹۷  زن و ۱۸۴ مرد در آن شرکت کردند بنا بر این نهاده شد که به مدت یک سال به طور روزانه هر مقدار که می‌خواهند به آب گوجه ‌فرنگی بی نمک مصرف کنند و به طور متوسط روزانه ۲۱۵ میلیمتر معادل کمتر زیه به اینجا آب گوجه فرنگی استفاده کنند . محققان در ابتدای تحقیقات و آخر آن یکسری از موارد شامل فشار خون ، کلسترول خون ، سطح تری گلیسیرید و همچنین گلوکز داوطلبان را اندازه گیری و نمونه آنان همچنین اطلاعات مربوط به داوطلبانی که به فشار خون مبتلا بودن یا در مرحله پیش از قرار داشتن را مورد بررسی قرار دادند . ناگفته نماند فشارخون بالا جهت تشخیص بیماری پرفشاری خون کافی نیست . فشارخون افراد شرکت کننده در این تحقیق بعد از یک سال مصرف آب گوجه فرنگی به طور چشمگیری پایین آمد بنابراین این تغییر در فشار خون می‌تواند وضعیت پر فشار خونی افرادی را که در بررسی مرحله دو قرار داشتن به مرحله یک بازگرداند و فشار خون آنها در حد بهتری قرار گیرد . خواص آب گوجه فرنگی و اثرات آن در هر دو جنس زن و مرد در سری مختلف نیز یکسان بود .

بیشتر بدانید : طرز تهیه آبگوشت گوجه فرنگی و آبگوشت لپه

خواص آب گوجه فرنگی برای پیشگیری از بیماری تصلب شرایین

بیماری تصلب شرایین مهمترین بیماری قلبی عروقی به حساب می آید و هنگامی به وجود می آید که درون رگ های خونی پلاک های فیبری چربی جمع شود با گذشت زمان این پلاک ها سخت تر شده و رگهای خونی را باریک می کند زمانی که لایه درون رگ های خونی آسیب ببیند فرد به بیماری تصلب شرایین دچار می شود . علل گوناگونی از جمله دیابت ، فشار خون بالا ، مقدار بالای چربی خون صدمه خواهد دید . در صورتی که بتوانیم این عوامل را کنترل کنیم تا حد زیادی از خطر ابتلا به این بیماری و دیگر بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می نماییم . طبق گفته های محققان خواص آب گوجه فرنگی و نوشیدن آن به مدت ۸ هفته از مقدار تری گلیسیرید در خون زنان میانسال کم می کند . در واقع تری گلیسیرید نوعی چربی است که مقدار بالای آن در رگ‌های خونی باعث ابتلای فرد به بیماری تصلب شرایین می شود .

خواص آب گوجه فرنگی روی گلوکز

محققان در کنار بررسی خواص آب گوجه فرنگی روی بهبود بیماری های قلبی-عروقی روی گلوکز درمیان داوطلبانی که به بیماری عدم تحمل گلوکز درمان نشده مبتلا بودن هم مورد بررسی قرار گرفت . در واقع مصرف آب گوجه فرنگی در این گونه افراد هیچ گونه تأثیری نداشته است . ۱۲۷ نفر از این اعضا به مشکل ناهنجاری لیپید در خون مبتلا شده اند ؛ مصرف آب گوجه فرنگی در مقدار تری گلیسیرید یا کلسترول خون این افراد هم تغییری ایجاد ننمود .

حال محققان متوجه کاهش بسیاری در مقدار کلسترول بد داوطلبان شدند ؛ در واقع کلسترول بد از عوامل ایجاد تصلب شرایین شده است .‌ مهمتر از همه محققان با استفاده از پرسشنامه سبک زندگی داوطلبان را زیر نظر داشته و متوجه شدند که سبک زندگی این اشخاص در یک سالی که تحت نظر بودند آنقدر تغییری نداشته که بتواند چنین اثرات خوبی روی آنها بگذارد .

نتایج تحقیقات کسب شده

بنا بر شواهد موجود در رابطه با اثرات محصولات گوجه فرنگی روی عوامل خطر مربوط به بیماری‌های قلبی عروقی تعیین شده است که افزایش مصرف این محصولات می تواند در کم شدن فشار خون تأثیر گذاشته و روی عملکرد اندوتلیال اثر مثبتی داشته باشد . در واقع این واژه نوعی سیتوکین با ساختار پروتئین می‌ باشد که در رشد و ایجاد رگ های جدید تأثیرگذار است .  آب گوجه فرنگی بر روی سلامت قلب و عروق ثابت شده است اما این بررسی باید تکرار شود تا از فواید آن برروی کاهش فشار و نیز کاهش چربی خون هم اطمینان یابیم .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false