×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف خودآگاهی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با فردی کار کنید که از خود شناخت کافی را داشته باش د، این افراد احساسات و نیاز های دیگران را در نظر می گیرند ، مسئولیت اشتباهش را گردن می گیرند و به خوبی میدانند که کارهایش و کلماتی که می گویند چه تأثیری بر روی اطرافیانش می گذارد و در رابطه با نقاط قوت خود متواضعانه رفتار می کند. در واقع همانطور که شما هم احساس کردید ، کار کردن با چنین فردی بسیار لذت بخش می باشد. شناختن خویش ، یکی از مهم ترین خصوصیاتی است که دیگران شما را به عنوان رهبر قبول داشته باشند. زیرا شناخت خود و گسترش آن در زندگی شخصی و حرفه ای افراد بسیار مهم است. ما امروز قرار است در رابطه با خودآگاهی و اهمیت آن با شما صحبت کنیم. لطفاً در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر این موضوع را از زاویه های مختلف بررسی کنیم.

مقاله پیشنهادی : ذهن آگاهی و تأثیر آن بر سبک زندگی

تعریف خودآگاهی

اولین تئوری اصلی را در زمینه خود آگاهی ، شلی دووال (shelley duval) و رابرت ویکلاند (Robert wicklund) در اوایل دهه ۷۰ میلادی منتشر کردند. این دو محقق ادعا داشتند که خودآگاهی در واقع به قابلیت تفکر عمیق در رابطه با رفتارها ، نگاه کردن به درون خود و اینکه رفتار های ما تا چه اندازه با ارزش ها و استانداردهای اخلاقی ما هماهنگ می باشد ، مربوط است.

به طور کلی خود آگاهی یعنی هوشیاری و آگاهی هر چه بیشتر بر خود. یعنی خود را با جزئیات شناخته و بر رفتار های خود آگاه باشیم. این مهارت اولین مهارت در هوش هیجانی و اساس رسیدن به کنترل رفتار می باشد. شما می توانید با رسیدن به خود آگاهی به درک شفاف و صحیحی از شخصیت اصلی خود ، نقاط قوت و ضعف ، باورها ، انگیزه ها ، افکار ، هیجانات و سبک ارتباطی خود می رسید. بسیاری از مردم فکر می کنند که خودشان را می شناسند ، اما زمانی که به ابتدای خود آگاهی می رسند و قصد شروع کردن آن را دارند تازه متوجه خواهند شد که اصلا خود را نمی شناسند و جالب اینجاست که هرچه بیشتر از خود آگاهی می گذرد بیشتر به عدم شناخت خود پی میبرند.

خود آگاهی در حقیقت چیزی نیست که چند ماهه یا یکی دو ساله بتوان به آن رسید. بلکه خود آگاهی تا انتهای عمر شما ادامه خواهد داشت و هر روز بیشتر از روز قبل می شود که آن هم به دلیل پیچیدگی شخصیت انسانی ما می باشد. در مواردی ممکن است برخی مسائل برای فهمیدن ما بسیار زود باشد و شاید ممکن است برا درک آنها چندین سال زمان نیاز داشته باشیم. گاهی هم ممکن است ماه ها و سال ها زمان صرف فرار کردن از برخی واقعیت های درون خود کنیم و پس از مدتی ناگهان به آنها برخورد نماییم. این عامل به ما کمک می کند تا تأثیر هیجانات مختلف را بر افکار و گفتار خود مدیریت کنیم.

مقاله پیشنهادی : احساس ارزشمندی و راه های تقویت آن

مزایای خودآگاهی

مزایای خودآگاهی

 • داشتن ارزیابی صحیح از خود: خود آگاهی می تواند به شما کمک کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و خطاهایشناختی شما را از خود کمتر می کند.
 • افزایش اعتماد به نفس: شناخت خود می تواند اعتماد به نفس سالم شما را تقویت کند.
 • ترمیم عزت نفس: عزت نفس شما در هنگام یادگیری مهارت خودآگاهی تقویت خواهد شد.
 • مدیریت هیجانات: شما می توانید هیجانات خود را مانند خشم، غم، استرس و… را با خود آگاهی مدیریت کنید.
 • شناخت هیجانات در لحظه: این مهارت به شما کمک میکند تا از سردرگمی های لحظه ای که با آن دست و پنجه نرم میکنید، رهایی یابید.
 • شناخت سبک های ارتباطی: این مسئله به شما کمک میکند تا بتوانید با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید.
 • مدیریت خشم: زمانی که هیجانات خود را شناخته باشید، منترل خشم برایتان بسیار آسان می شود.
 • افزایش قاطعیت: قاطعیت یکی از مهم ترین مزایای خود آگاهی می باشد.
 • مدیریت استرس: این مهارت کمک می کند تا شما منابع و عامل های استرس زا را در خود شناسایی کنید و آنها را حذف یا مدیریت کنید.
 • یافتن معنای جدید زندگی: شما می توانید با این مهارت معنا و روش های جدیدی را خصوص زندگی پیدا کنید.
 • افزایش سلامتی
 • توانایی کنترل رفتار
 • تعادل ترشح هورمون ها
 • افزایش روحیه نشاط و شادی
 • هدفمندی در زندگی و…

پیشنهاد می شود مقاله چگونه کنترل زندگی خود را دست بگیریم؟ را نیز بخوانید

اهمیت خودآگاهی در زندگی

اهمیت خودآگاهی در زندگی

مهارت خودآگاهی در زندگی شخصی و حرفه ای شما بسیار مفید می باشد. مطالعات مختلفی نشان می دهد که ارتباط مستحکمی بین کارایی بالا و خود آگاهی در مدیران وجود دارد. وقتی هیجانات و حالات درونی خود و اعضای تیمتان را درک کنید به رهبری بهتر تبدیل خواهید شد.

اگر شما به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی داشته باشید می توانید از نقاط قوت به خوبی استفاده کرده و نقاط ضعفتان را بهبود ببخشید یا به کلی حذف کنید. با تقاضای کمک به صورت متواضعانه و اعتراف به چیزی که نمی دانید می توانید اعتبار خود را در بین اعضای تیمتان افزایش دهید.

مسئله شناخت نقاط قوت و ضعف، فواید بلند مدتی نیز در مسیر شغلی شما و همچنین سلامت افکار شما خواهد داشت. تحقیقات نشان می دهند که رهبرانی که بر نقاط قوتشان آگاهی و تسلط کافی را دارند، اعتماد به نفس بیشتری داشته، زندگی شادتر و دستمزد بیشتری دارند.

همچنین در سطح شخصی نیز داشتن شناخت کامل از خود می تواند به شما کمک کند تا به موقعیت ها و افراد مختلف با اعتماد به نفس زیاد نزدیکتر شوید. این مسئله می تواند به شما کمک کند تا کنترل زندگی و تجربه های خود را به دست گرفته و آنها را مدیریت کنید.

نتیجه گیری

هر انسانی اگر خود را شناخته باشد و به درکی از خود رسیده باشد می تواند در زندگی شخصی و کار خود پیشرفت های چشمگیری داشته باشد و به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود با اعتماد به نفس بیشتری برسد. ما در این مقاله مهارت خودآگاهی را کامل برای شما بازگو کرده و از اهمیت و مزایای آن با شما صحبت کردیم. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیارتان گذاشته باشیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false