×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
خودشیفتگی و نشانه های آن - تصویر اصلی

اشخاصی که شوخ طبع هستند و در انجام امور موفق ترند و میان دیگر افراد شخصیتی مهربان و بخشنده دارند ، اینگونه افراد دوستانی خواستنی و شریک زندگی ایده آلی می باشند . در واقع تفریح و بیرون رفتن با این افراد بسیار لذت بخش و جالب می باشد و ممکن است که شخصیت شان به گونه ‌ای باشد که به نظر برسد تا حدی به خودشان مشغول اند و به آنچه که در اطرافشان می‌گذرد اهمیت نمی دهند . آیا هنگامی که پای صحبت در رابطه با نظرات و دیدگاه های شان پیش می آید آیا چنین افرادی می ‌توانند شریک زندگی خوبی باشند ؟ یا چیزی مربوط به خودشیفتگی در چگونگی تعاملات آنها در یک روابط عاطفی و احساسی وجود دارد که تحریک آمیز و عصبانی کننده است . در ادامه در رابطه با شخصیت اینگونه افراد در این مقاله صحبت خواهیم نمود ، با ما همراه باشید .

خودشیفتگی و نشانه های آن - تصویر سه

مطالب بیشتر : اختلال شخصیت خود شیفته

 

نشانه های خودشیفتگی در فرد

این افراد از گوش دادن خود شیفته بار از دغدغه ها و نظرات دیگران را رد کرده نفی می کنند یا نادیده می گیرند . این امر آنها را تقلید می دهد ، سیاه نمایی می کند و در غیر این صورت آنها را بی ربط جلوه می دهد . لحن تحقیر آمیز حین گوش دادن به حرف های دیگران و صحبت در میان حرف هایشان نشان از میزان بالای خود شیفتگی است . نشانه دیگر این عامل این است که در پاسخ به نظر دیگران با عبارت اما حرف خود را آغاز کنید و در صورت حذف این کلمه در صحبت های تان می توان سخن دیگران را خنثی کنید. در صحبت های یک فرد خودشیفته کلمه من بسیار به کار می رود . در هنگام صحبت در یک جمع به نکاتی که درباره زندگی خود یا شخصیت خود می باشد صحبت می کنند . مثلاً می گویند من بیشتر و بهتر می دانم ، من این کار را بهتر انجام می دهم که موجب می شود تا علاوه بر این که شما در کانون توجه دیگران قرار نگیرید انتقاد زیادی شوید افراد در جمع به صحبت های شما گوش ندهد ، این گونه رفتار و شعار ها خودشیفتگی را در فرد بروز می دهد .

بیشتر بدانید : ساختار شخصیت افراد و شکل گیری آن

خودشیفتگی و دست و دلبازی

جالب است بدانید که افراد خودشیفته بسیار سخاوتمند هستند ؛ مثلاً مبالغ هنگفتی را به مؤسسات خیریه کمک می نمایند . در واقع با این کار حس خوب بودن و دور درست بودن منتقل می ‌کنند و در نتیجه این گونه افراد از سخاوتی که به خرج دادند احساس غرور و نوع ‌دوستی می ‌نمایند . در واقع زمانی که شخصی از خودشیفته ها کمکی طلب کند که در تعارض با خواسته آنها باشد آن زمان است که روی دیگر سکه یا خودخواهی آنان آشکار خواهد شد . خودشیفتگی در اینگونه افراد و دست و دلبازی آنان آن بیشتر به غریبه ها یا برای غریبه ها نمایش می گذارند و نه برای کسانی که دوستشان دارند . در واقع این افراد با اعضای خانواده خود بی ادبانه رفتار می کنند در صورتی که با افراد غریبه به علت دارا بودن ثروت ، قدرت و شأن اجتماعی بالاتر بسیار خوش رفتار هستند.

بیشتر بخوانبد : روانشناسی خرافات

خودشیفتگی و نشانه های آن - تصویر یک

خودشیفتگی توأم با عصبانیت

عصبانیت این‌ گونه افراد این نکته را خاطر نشان می کند که ” هر چه من می ‌گویم فوق چون و چراست و آنچه تو میگویی بی‌ ربط می باشد ” به همین علت هنگام گفتگو های مهم حفظ آرامش بسیار ضروری است . مهم است که این گفتگو در رابطه با مسائل حساس آرامش تان را حفظ نمایید و مقداری شوخ طبع باشید و از مشاجره کردن بپرهیزید . در واقع برای داشتن زندگی شاد تر و روابط لذت بخش تر خصوصاً در شرایطی که خود را یک فرد خودشیفته می پندارید سعی کنید خودشیفتگی را با کسب مهارت های بهتر و تصمیم گیری جمع این ویژگی را از خود دور کنید .

دیگر مشخصه های خودشیفتگی

فرد خودشیفته عموماً دیگران را نادیده می گیرند و از نظر فردی که مبتلا به اختلال خودشیفتگی یا نارسیسیسم است دیگران تنها وسیله و ابزاری اند که به آنان کمک می ‌کنند تا به اهدافشان برسند . بنابراین طرز تفکر این افراد نسبت به دیگران آن این است که چگونه می تواند از آنها استفاده و برای هدفی که دارند از حمایت آنان بهره برداری شخصی کنند . فردی که به خواسته این گونه افراد تن ندهد  و کسی که موافق این‌ گونه افراد نباشد یا کسی که آنها را آنگونه که خود می پندارند برتری و خاص ندارند از نظر آنها این افراد وجود خارجی نداشته و به قول معروف به چشمشان نمی آید . به همین علت است که خودشیفته ها گاهی با مردم بی ادبانه و نامناسب رفتار می کنند زیرا از نظرشان دیگران تنها ابزاری هستند که باید مورد استفاده قرار گیرند و چنانچه دیگر به کارشان نیایند یا بعد از آنکه به واسطه آنها به هدفشان رسیدند به گونه ای با با آنها رفتار می کنند که گویی اصلاً با آنها مراودتی نداشته اند .

روش درمان خودشیفتگی یا نارسیسیسم

 

روش درمان خودشیفتگی یا نارسیسیسم

روان درمانی اختلال شخصیت خودشیفته بی نهایت مشکل است چون برای پیشرفت درمان این افراد باید دست از تمایلات خود شیفتگی بردارند تا بتوانند با درمانگر رابطه برقرار نمایند و این مستلزم بینش و آگاهی بیمار نسبت به رفتار و تفکر خود است . در واقع اصلاً وجود ندارد و اگر مشکل خود بینش پیدا کند و به دنبال آن تصویر متلاشی شده خود موجب می شود که دوباره رفتار و تفکر خود بزرگ بینی را در پیش بگیرند . دارو درمانی همراه با روان درمانی و استفاده از ضد افسردگی ها و کربنات لیتیوم برای تحمل بهتر احساس طرد شدن و نوسانات خلقی بسیار مفید است .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false