×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
خودکارآمدی و نقش آن چیست؟

زمانی که شما با چالش های مختلف روبرو می شوید اول از همه تمام تلاشتان را می ‌کنید تا به هدف و کاری که می خواهید انجام دهید برسید و تسلیم یا شکست نخورید. جمله معروف ” خواستن توانستن ” است خودکارآمدی یا همان باور شما و توانایی های تان را جهت دست و پنجه نرم کردن با مشکلات نشان می دهد. این عامل تنها بر روی احساسی که نسبت به خود دارید تأثیر نمی گذارد بلکه در موفقیت تان جهت دستیابی به اهداف نقش مهم و مؤثری خواهد داشت. در این مقاله در رابطه با این عبارت مفهومی و پرمعنا صحبت خواهیم نمود و به شما علت اینکه چرا باید خودمان را باور داشته باشیم ، صحبت خواهیم نمود.

مطالب مرتبط : خود باوری و راه های تقویت آن

خودکارآمدی و نقش آن چیست؟

خودکارآمدی باوری است که فرد به قابلیت‌ های خود جهت ساماندهی و اجرای اقدامات لازم در موقعیت های پیش رو دارید. به عبارت دیگر این عامل ایمان شخص به توانایی های خود برای موفقیت در یک موقعیت مشخص را نشان می دهد. این چنین ایمانی را می ‌توان عامل تعیین کننده ، طرز فکر ، نحوه رفتار و احساسات مردم دانست‌.

به طور تقریبی تمامی افراد می ‌توانند اهدافی را که می خواهند کسب کنند. چیزهایی را که خواهان آن هستند تغییر دهند و چیزهایی که دوست دارند را به دست آورند. با این حال بیشتر مردم این را نیز می ‌دانند که عملی کردن این نقشه ها و برنامه ها چندان کار ساده ای نیست. این عامل نقش مهمی در نحوه مواجهه شخص با اهداف و چالش‌ها و کارهایش ایفا می کند.

افرادی که از این ویژگی برخوردار هستند ، مشکلات و مسائل چالش برانگیز را به چشم تمرینی جهت کسب مهارت می ‌بینند. به فعالیت هایی که در آنها شرکت می کنند علاقه زیادی دارند. در برابر علاقمندی ها و فعالیت های خود احساس تعهد می کنند. موانع و شکست ها دلسردشان نکرده و خیلی زود آنها را پشت سر خواهند گذاشت.

اما اشخاصی که ضعف در این ویژگی دارند از کارهای چالش برانگیز اجتناب می کنند. بور دارند امور و موقعیت‌ های دشوار بالاتر از حد توانایی آنهاست. بر روی شکست‌ ها و نتایج منفی تمرکز می ‌کند و به سرعت اعتماد خود نسبت به قابلیت ها و توانایی های شان را از دست خواهند داد.

بیشتر بدانید : عوامل مؤثر در حفظ اعتماد به نفس در افراد موفق چیست؟

چهار منبع عمده خودکارآمدی

چهار منبع عمده خودکارآمدی

امکان دارد این پرسش برای تان ایجاد شود که خود کارآمدی چگونه پدید می آید. در حقیقت این باورها اوایل دوران کودکی و هنگامی که کودک در حال سرو کله زدن با مجموعه ‌ای از تجربه ها ، وظایف و موقعیت های گوناگون است شکل می گیرد. با این حال رشد این عامل در دوران جوانی متوقف نشده بلکه در طول زندگی و کسب مهارت های تجدید تجربه و ادراک مختلف ادامه پیدا خواهد نمود. منبع عمده این ویژگی شامل :

تجربه های موفقیت آمیز ، الگوبرداری اجتماعی ، ترغیب اجتماعی و واکنش های روانشناختی می باشد.

این که بتوانیم کار را موفقیت آمیز به انجام برسانیم حس خودکارآمدی ما را تقویت خواهد نمود. البته در انجام تمام و کمال یک وظیفه برای چالش نی می توانند به همان نسبت این حس را در ما کم و تضعیف نماید.

یکی دیگر از منابع مهم این عامل الگوبرداری اجتماعی است و هنگامی به دست می ‌آید که موفقیت سایر افراد در به سرانجام رساندن یک کار را نظاره می کنیم. در واقع هنگامی که مردم افرادی مثل خودشان را می بینند که با تلاش بی وقفه موفق می شوند به این باور می‌رسند که خود نیز از توانایی های لازم جهت موفقیت در کارهای مشابه برخوردار هستند.

در ترغیب اجتماعی می توان افراد را متقاعد کرد که دارای مهارت ها و توانایی های لازم موفقیت می باشند. موقعیتی را به خاطر بسپارید فرد حرف مثبت و تشویق آمیزی به شما گفت و همان حرف کمک کرد تا به اهداف خود برسید. شنیدن تشویق و ترغیب از زبان دیگران به شما کمک می کند تا از تهدید هایی که نسبت به خود دارید دست کشیده و در عوض تمام تلاش خود را روی کاری که پیش رو دارید متمرکز کنید.

واکنش های روانشناختی

واکنش‌های احساسی ما به موقعیت های مختلف نقش پررنگی در خود کارآمدی ایفا می نماید. وضعیت روحی ، حالت عاطفی و واکنش های فیزیکی و سطح استرس همگی می ‌توانند بر روی احساسات فرد نسبت به قابلیت هایش در یک موقعیت خاص تأثیرگذار می باشد. برای نمونه استرس و نگرانی شدید قبل از صحبت در جمع می تواند منجر به ایجاد حس خودکارآمدی ضعیف در فرد در موقعیت های مشابه گردد.

در واقع تنها شدت واکنش احساس و فیزیکی نیست که اهمیت دارد بلکه چگونگی ملاحظه و تفسیر این واکنش را از سوی دیگران مهم خواهد بود. یادگیری شیوه های به حداقل رساندن اضطراب و بالا بردن روحیه هنگام مواجهه با یک مشکل می تواند به افراد کمک کند تا سطح خود کارآمدی شان را افزایش دهند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false