×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
خود باوری و راه های تقویت آن - تصویر اصلی

خودتان را باور کنید

می خواهم خودم را بیشتر بشناسم . علايق من ، متعلق به افراد دیگر است یا این که منحصر به خود من هستند؟ آیا تحقق جزء به جزء زندگی من به خود من بستگی دارد؟ من باید اجزای زندگی خود را بیابم . وظیفه اصلی من مشخص است : من کی هستم؟ اگر بتوانم برای این سوال پاسخی پیدا کنم ، می توانم خود را به دیگران نشان دهم . برای پاسخ به این سؤال و دیگر سؤالات مشابه آن و رسیدن به خود باوری مقاله ارائه شده در زیر را حتماً مطالعه نمایید .

بیشتر بخوانید : چگونه افکار مسموم را از خود دور کنیم ؟

خود باوری چیست ؟

خود باوری اصطلاحی است که امروزه در جامعه شناسی ، روان شناسی و علوم تربیتی به کار می رود و با تعابیری چون علو همت ، مناعت طبع ، اعتماد به نفس ، عزت نفس و … از آن یاد می شود . منظور از خودباوری ، یک وضعیت خوشایند روحی و روانی است که باعث احساس ارزشمندی و لیاقت در فرد شده و وی را برای بهره مندی از شایستگی ها و هایش آماده می سازد تا به موجب آن به انجام وظایف پرداخته و در برابر کلات و موانع زندگی ایستادگی نماید. به عبارتی دیگر ، خودباوری ؛ باور به استعدادها، توانایی ها و نیروهای نهفته فطری درونی است که حاصل تجربیات زندگی فرد و ارتباطات و تفسيرات فرد از آنها می باشد و با تکیه بر آن، می توان به اهداف مورد نظر در زندگی دست یافت که در عالی ترین سطح خودباوری، همه استعدادهای بالقوه فرد شکوفا می شود .

وقتی فردی خودباوری پایینی داشته باشد؛ احساس افسردگی و ناامیدی می کند، زندگی را منفی می بیند، همه چیز به نظرش مشکل وسخت است، چنین احساس می کند که دنیا محیطی بد و مملو از افرادی است که آنها یا از وی سوء استفاده می کنند و یا وی را نادیده می گیرند و تصور می کند که توانایی انجام هیچ کاری را ندارد، او خود را قربانی می بیند. در نتیجه، حس پارانوئیدیش (شکاک بودن) بر او غلبه خواهد نمود و با دیگران به صورت دشمنانی بالفطره رفتار خواهد کرد که در نتیجه دیر یا زود دیگران هم در واکنش به رفتار وی با او بدرفتاری می کنند و او را تنها خواهند گذاشت.

هم چنین بخوانید : راه های غلبه بر افکار منفی

خود باوری و راه های تقویت آن - تصویر دو

انواع خود باوری

از دیدگاه های مختلف خود باوری به اقسامی تقسیم می شود که عبارت است از:

خودباوری انسانی

دست یافتن به این باور که هر شخصی، به لحاظ انسان بودنش، دارای پیک خصوصیات برتر ( نظير استعداد ، توانایی ، ظرفیت و زمینه رشد ) است که اگر توانمندی های موجود به نحو احسن استفاده نماید، قادر خواهد بود به باد مراتب انسانیت دست یابد ، اولین گام در خودشناسی است . اگر انسان ارزش های انسانی و گرایش های متعالی خود را نادیده بگیرد ، به خود باختگی دچار ماهیت حیوانی یا پست تر از آن پیدا می کند.

خودباوری فردی

هر شخصی دارای شایستگی، استعداد و توانمندی های خاصی است که در صورت شناسایی درست و به موقع و بهره مندی مناسب از آنها، می تواند به تمام اهداف خود در زندگی دست یابد و در برخورد با مصائب زندگی احساس ختارت و ناامیدی نکند. در این صورت است که فرد به استقلال اندیشه و اعتماد به نشس سازنده ای دست می یابد، که موفقیت وی را در همه ابعاد زندگی تضمین می کند.

خودباوری اعتقادی

هویت فکری و فرهنگی هر شخصی در زندگی بر اساس اعتقادات قلبی و انسانی وی شکل می گیرد. چارچوب آموزه های دینی، نظام و اصول زندگی هر شخصی را مشخص می کند و بر این اساس، قرد به این باور می رسد که رشد و کمال واتمی وی جز در بستر احکام و مقررات دینی میسر نیست.

خودباوری ملی

خودباوری ملی، در مقابل از خودبیگانگی و خودباختگی ملی مطرح می شود، چرا که هر ملتی دارای فرهنگ و تمدن خاصی است که گاهی باور های ملی و فرهنگی یک جامعه در اثر عدم شناخت و یا تبلیغات سوء و جذاب دیگر ممالک، دستخوش تغییر می گردند، نمادها و ارزش های رایج جوامع دیگر ارزشش می شوند و ائرات جامعه به پیروی و تقلید از آن ارزش ها ترغیب می شوند. این کار به تدریج، غليه و نفوذ همه جانبه بیگانگان را در عرصه های مختلف آن جاهموار می سازد که سرانجام، اقتدار و استقلال آن جامعه، با تهدیدی جدی مواجه می شود.

خود باوری و راه های تقویت آن - تصویر یک

برای مطالعه مقاله روانشناسی ایجاد تغییرات فردی در خود و دیگران بر روی لینک کلیک کنید

راه های تقویت خود باوری

هر فردی دارای یک سری استعدادها ، توانمندی ها و قابلیت هایی است که نا شناخته مانده اند، بایستی برای شناخت ، پرورش و به کارگیری استعدادهای خود تلاش لازم را داشته باشید . چرا که اعتقاد بر این باور ، باعث تقویت امیدواری و تلاش شما خواهد شد .

• بر ویژگی های مثبت و برتر خود تکیه کنید و سعی نمایید آنها را به دیگران نشان دهید .

• برای شایستگی و توانمندی های خود ارزش قائل شوید و به دنبال کشف توانمندیهای ناشناخته خود باشید.

• پیش از هر فعالیتی – هر چند ساده – تفکر کنید.

• در مقابل وقایع زندگی، مناسب ترین عکس العمل را نشان دهید.

• پیامد اندیشه خود را عملی سازید.

• در پی شناخت مشکلات و به دنبال حل مسئله باشید. و مسئولیت پذیر باشید.

• استقلال داشته باشید و به دیگران خودتان را وابسته نکنید.

• در حل مسائل از راهکارهای علمی و عملی استفاده کنید. و در مورد خودتان فکر کنید.

کلام آخر

افرادی که از خود باوری و اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، مثبت گرا هستند و دنیا را مکانی زیبا و سرشار از افرادی خوب و لذتها و فرصت هایی بالفطره می بینند. این افراد خودشان را ارزیابی می کنند و نیازهایشان را بررسی می نمایند و احساساتشان را بیان می کنند و در ایجاد تغییر و تحول توانایی بالایی دارند و سایر مردم هم نسبت به رفتار آنان حس مثبتی خواهند داشت، بنابراین حتی اگر چیزی هم به دست نیاورند، حسی خوب در مورد خود و دیگران خواهند داشت. این احساس باعث تقویت خودباوری و تحریک کننده رشد درونی در فرد خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false