×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف خیانت احساسی - مطالب روانشناسی

خیانت احساسی زمانی اتفاق می افتد که با شخصی که رسماً شریک عاطفی شما نیست ، ارتباط نزدیک و صمیمی برقرار کنید. شما به راحتی می توانید فرق این نوع خیانت را از دوستی ساده تشخیص دهید. زیرا روابط متقابل شما اغلب شامل برخی از تنش های جنسی یا جذابیت های عاشقانه است. همچنین شما معمولاً این رابطه را برخلاف یک دوستی سالم و حمایتی ، پنهان نگه می دارید. این نوع دلبستگی ممکن است تهدیدآمیز یا مشکل زا به نظر نرسد ، زیرا شما قصد و نیت جسمانی ندارید. با این حال ، این کار می تواند پایه های رابطه شما را از بین ببرد و تعهد شما به شریک زندگیتان را تضعیف کند. در ادامه مطلب با بررسی بیشتر این مشکل ما را همراهی کنید.

مطالب مرتبط : خیانت عاطفی و راهکاری برای ترمیم روابط آسیب دیده

خیانت احساسی به چه معناست؟

مردم خیانت را به طرق مختلف تعریف می کنند. ممکن است وقتی خیانت را در نظر می گیرید ، وابستگی های احساسی به طور خودکار به ذهن شما خطور نکند و معانی دیگری از آن در ذهن شما نقش ببندد. در حالت کلی ، خیانت احساسی زمانی اتفاق می افتد که نزدیکی شما به شخص دیگر ، رابطه عاشقانه واقعی شما را مختل کند. در این حالت شما به جای ارتباط احساسی فعلی ، بر ارتباطی که با فرد دیگری دارید ، تمرکز می کنید. در صورتی که صمیمیت خود با آن فرد را مخفی نگه دارید یا از مرزهایی که با شریک زندگی خود مشخص کرده اید عبور کنید ، ممکن است خیانت عاطفی اتفاق بیفتد. معمولاً وقتی می توانید بگویید ارتباط شما با فرد دیگر از نقطه دوستی معمولی گذشته است که:

زمان زیادی را صرف صحبت کردن (یا فکر کردن) در مورد شخص دیگر کنید تا شریک زندگی خود.

از بیان ارتباط خود با شخص سوم ، به شریک عاطفی خود اجتناب کنید.

تقریبا از اینکه فرد سوم مجذوب شما می شود یا مجذوب شما هست ، اطمینان دارید.

از نظر جسمی یا احساسی کمتر جذب شریک زندگی خود شوید و بیشتر به شخص سوم تمایل داشته باشید.

ناامیدی یا نارضایتی از رابطه خود را با آن ها به اشتراک بگذارید.

فکر کنید که ای کاش شریک زندگی شما شبیه آن فرد بود.

از ارتباط نزدیک با شریک خود اجتناب کنید و عمدا از او دوری کنید.

با اینکه شریک شما از ارتباط شما با طرف مقابل اطلاع دارد ولی تصور می کند که او چیزی بیشتر از یک همکار ، هم اتاقی یا دوست اجتماعی نیست.

تمام این ویژگی ها می تواند نشانه خیانت عاطفی باشد.

ببیشتر بخوانید : چرا آمار طلاق به سرعت در حال بالا رفتن است؟

خیانت احساسی چگونه اتفاق می افتد؟

خیانت احساسی چگونه اتفاق می افتد؟

در ابتدا ، خیانت احساسی می تواند بسیار شبیه دوستی باشد. این وضعیت ممکن است زمانی ایجاد شود که چیزی بین شما و شریک عاطفیتان به طور ناخواسته فضایی ایجاد کند. شاید شریک شما سرگرمی جدیدی را انتخاب کند که شما علاقه ای به آن ندارید یا ارتقاء مقام یافته اند که آن ها را مجبور می کند هر هفته ، چند ساعت دیگر کار کنند و دور از شما باشند. شاید یک مسئله مربوط به سلامت جسمی یا روانی ، ارتباط عاطفی شما را سخت کند.

این تفاسیر به این معنا نیست که خیانت عاطفی شما تقصیر آن ها است. مسئولیت اقدامات و انتخاب های شما تنها با شماست و شما مسئولیت تمام آن ها را به عهده دارید. با این وجود ، طبیعی است که بخواهید ارتباط و حمایت عاطفی داشته باشید. شاید ندانید چگونه به شریک خود بگویید که احساس می کنید نادیده گرفته شده اید. با این حال ، هنگامی که برای برآوردن نیاز خود به شخص دیگری مراجعه می کنید ، این فرصت را از خود و شریک احساسی خود دریغ می کنید که به طور موثر این مسئله را حل کرده و روابط خود را تقویت کنید.

برای مثال اگر پس از مشاجره با شریک خود ، برای پیاده روی بیرون رفته و به همکار خود پیام دهید. سپس با ارسال یک پیام کوتاه آن ها را از تنش اخیر رابطه خود مطلع می کنید. بعد از کمی صحبت کردن که کمی از حالت دوستانه خارج شده و شکل عاشقانه به خود گرفته ، شما احساس بهتری پیدا می کنید اما همچنان می ترسید چون مشکل همچنان حل نشده باقی مانده است. با این تفاسیر این راه نمی تواند روابط شما را بهبود دهد ؛ حتی ممکن است اوضاع را از چیزی که هست ، بدتر کند.

بیشتر بدانید : بی ثباتی عاطفی و راه های درمان آن

روابط در خیانت احساسی چه شکلی به خود می گیرند؟

در حقیقت ، حفظ دوستی های خارج از رابطه عاشقانه شما می تواند نشانه کلیدی یک رابطه سالم باشد. حتی ممکن است جزئیات خاصی را در مورد خود یا رابطه خود ، با این دوستان به اشتراک بگذارید و ممکن است همیشه آنچه را که به او اعتماد کرده اید ، به شریک خود نگویید. غالباً صحبت کردن در مورد موقعیت ها با دوستان مفید است ، هم برای تخلیه روحی و هم برای درک بهتر آنچه در آینده باید انجام دهید. اما یک تفاوت اساسی در این واقعیت نهفته است که دوستان نقش حمایتی دارند ، نه نقش اصلی.

در یک رابطه عاشقانه سالم ، معمولاً ابتدا به شریک زندگی خود مراجعه می کنید ، خواه اخبار هیجان انگیزی داشته باشید و یا اینکه نیاز به کمک داشته باشید. در حالی که برای برآوردن تمام نیازهای عاطفی خود به شریک خود وابسته نیستید ، نیاز به اعتماد و حمایت متقابل دارید. یه سوال از خود بپرسید ، آیا حاضرید تا شریک زندگی خود را در جریان واقعیت این دوستی قرار دهید؟ اگر بتوانید بله را پاسخ دهید ، احتمالاً ارتباط شما چیزی بیشتر از دوستی نیست اما اگر از تصور اینکه شریک عاطفی شما مکالماتتان ببینند آنقدر احساس ناراحتی می کنید که بلافاصله آنها را حذف می کنید ، بهتر است نگاهی دقیق تر به آن دوستی بیندازید.

دوستی می تواند بخشی از حمایت عاطفی مورد نیاز شما را ارائه دهد ، اما صحبت با یک درمانگر را نیز در نظر بگیرید. یک درمانگر می تواند با تحلیل رابطه شما و شریک عاطفیتان ، برای بهبود رابطه و یا حتی پایان دادن آن شما راهنمایی کند. قطعا مراجعه به روان شناس بیشتر از رابطه ای که منجر به خیانت احساسی می شود ، برای شما سودمند است.

حل مشکل و کنارگذاشتن خیانت عاطفی

حل مشکل و کنارگذاشتن خیانت عاطفی

قطعاً مراجعه به یک روان شناس می تواند تا حد زیادی مسائل را برطرف کند. هنگامی که به یک روان درمانگر مراجعه کردید ، وقت آن است که با شریک خود در مورد رابطه خود صحبت کنید. سعی نکنید تا حل مشکلات را به گذر زمان واگذار کنید. این کار نه تنها مشکلات شما را حل نمی کند حتی ممکن است باعث تشدید آن شود. اجتناب از این کار باعث از بین رفتن مشکلات و فراموشی آن ها نمی شود. ممکن است مکالمه ناراحت کننده باشد ، اما این بهترین راه برای بازیابی صمیمیت عاطفی است.

همچنین با صحبت کردن بهتر می توانید مشکلات را حل و فصل نمایید. به خاطر داشته باشید ، وقتی صحبت می کنید که از جملات که با کلمه “من” آغاز می شوند ، استفاده کنید. سعی کنید با محترمانه ترین و صمیمانه ترین حالت ممکن صحبت کنید. سعی نکنید تا دنبال مقصر بگردید بلکه تلاش کنید تا راهی برای بهبود رابطه خود پیدا کنید. قطعا جز شما و شریک عاطفیتان کسی قادر به ایجاد تحول در این رابطه نمی باشد. انجام این کار قطعا با سختی هایی همراه است اما از نابودی رابطه ای که مدت زیادی برای شکل دادن آن تلاش کردید جلوگیری می کند. از اینکه همراه ما بودید متشکریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false