×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
خیانت عاطفی و فرق رابطه عاطفی با رابطه دوستانه

خیلی از افراد اعتقاد دارند که خیانت عاطفی بی ضرر است ؛ منتها بیشتر کارشناسان ازدواج این خیانت را خیانتی مخرب و بدون داشتن رابطه جنسی می دانند. در واقع خیانت احساسی و عاطفی دروازه ای است که به خیانت جنسی کامل منجر می گردد و تقریباً نیمی از درگیری های عاطفی در نهایت به خیانت کامل و رابطه جنسی با فرد خارج از رابطه زناشویی تبدیل می گردد. برای بعضی از افراد آسیب زا ترین و دقیق ترین نتایج این خیانت احساس فریب خوردگی مورد خیانت واقع شدن و شنیدن دروغ از شریک زندگی خود است. هر قسمت از زندگی فردی که از شریک زندگی پنهان نگه داشته شود اعتماد میان همسران را از بین خواهد برد. در این مقاله می خواهیم بدانیم این خیانت در حقیقت چیست و آیا می‌ تواند به زندگی مشترک آسیب برساند یا نه ؟

مطالب مرتبط : طلاق عاطفی و عوامل تاثیر گذار بر آن چیست ؟

خیانت عاطفی و فرق رابطه عاطفی با رابطه دوستانه

خیانت عاطفی و عواقب آن

خیانت عاطفی به حالتی اطلاق می شود که در آن نه تنها فرد خارج از ازدواج خود انرژی و زمانی را به یک نفر دیگر در اختصاص می‌دهد بلکه از طرف او نیز حمایت و همراهی دریافت می کند. در این نوع خیانت فرد احساس نزدیکی بیشتری با نفر ثالث می کند و به تدریج به او کشش جنسی پیدا خواهد کرد. تقریباً تمامی افرادی که دچار رابطه عاطفی خارج از ازدواج می شوند خود را بیگناه می‌دانند زیرا خود شخص ثالث هیچگونه رابطه جنسی نداشته است. اما همسر آنها این رابطه را درست به اندازه رابطه جنسی خیانت می‌داند. آنچه در این رابطه پنهانی موجب صدمه زدن به رابطه زناشویی می‌شود احساس فریب خوردگی در همسر است ؛ هنگامی که فرد می فهمد به او دروغ گفته شده دیگر به راحتی نمی تواند به زندگی مشترک خود اعتماد کند و پنهان کاری اولین زنگ خطر در زندگی زناشویی شان است.

فرقی که رابطه عاطفی با رابطه دوستانه دارد این است که رابطه ساده دوستانه هنگامی که به یک رابطه عاطفی منجر می شود که میزان وقت و انرژی صرف شده برای آن و حجم اطلاعات به اشتراک گذاشته شده با فرد ثالث از مرزهای تعیین شده توسط زوجه عبور کند. رابطه عاطفی دروازه ای به سوی خیانت که باید بسته نگه داشته شود ؛ یکی از مهم ترین تفاوت ها میان رابطه دوستانه و رابطه عاطفی این است که رابطه عاطفی همواره مخفی نگه داشته می شود. فرق دیگری که دارد آن است که دو طرف نسبت به یکدیگر احساس کشش جنسی دارند. گاهی این احساس توسط طرفین تشخیص داده می‌شود و با گاهی خود فرد نیز متوجه آن نخواهد شد.

بیشتر بدانید : مهمترین علل بی توجهی زن به مرد

نشانه‌ ها و علائم هشدار دهنده خیانت عاطفی

نشانه هایی که ممکن است روابط تان درگیر خیانت عاطفی شود شامل :

• پنهان کردن دوستی خود

• بی علاقه گی و صمیمیت با همسرتان

• دادن هدایای شخصی به دوست خود

• صرف نظر کردن و دوری از همسر

• کم کردن وقتی که با همسرتان می گذارنید

• شیفتگی یا خیال پردازی در طول روز در رابطه با دوست خود

• باور این که دوست تان بهتر از همسرتان شما را درک می کند

• در نظر گرفتن وقت زیاد برای تنهایی یا برقراری ارتباط با دوست خود

• در میان گذاشتن افکار احساسات و مشکلات با دوست خود به جای همسر

علائم هشدار دهنده ای که نشان می دهد همسرتان در حال خیانت احساسی و عاطفی است :

همسرتان شروع به کناره‌ گیری از شما یا انتقاد ازتان می کند.

به نظر می رسد همیشه برای پروژه هایی که با این دوست دارید وقت زیادی را می گذراند.

زمانی که می‌ خواهید هر یک از این موارد را با شریک زندگی تان در میان بگذارید همسرتان حالت تدافعی برخورد می ‌کند.

همسرتان مخفیانه رفتار کرده به طوری که گوشی را پنهان می کند و یا وقتی اطراف آن هستید ناگهان صفحه رایانه را خاموش می کند.

احساستان در این‌ باره می ‌گوید که یک جای کار ایراد دارد به طور معمول به او اعتماد دارید و به راحتی حسادت نمی کنید اما مدتی است احساس سابق را ندارید.

دوست همسرتان بسیار مورد توجه قرار دارد و در رابطه با نظرات این شخص  چیزهایی از او می شنوید و به نظر می ‌رسد نظرات شما کمتر و کمتر برای او اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید : چگونه از روابط پنهان زناشویی جلوگیری کنیم ؟

نحوه حفظ رابطه عمیق زناشویی جهت جلوگیری از خیانت عاطفی

نحوه حفظ رابطه عمیق زناشویی جهت جلوگیری از خیانت عاطفی

در مورد اینکه چگونه رابطه زناشویی را از خیانت عاطفی حفظ نمایید پرسش های مختلفی مطرح است. رابطه زناشویی شما زمانی از این خیانت در امان می ‌ماند که هر دو برای حفظ آن تلاش کرده و پایه و بنیاد رابطه تان را بر بنای اعتماد دوستی بنا کنید. نویسنده‌ ای به نام گری نیومن در کتاب بی وفایی عاطفی توصیه های بحث برانگیزی را ارائه نموده است. نیومن به خوانندگان پیشنهاد می دهد برای حفظ رابطه زناشویی از  این نوع خیانت از دوستی با جنس مخالف بپردازید. منتقد است محدود کردن این نوع دوستی ها مهمترین کاری است که می‌ توانید برای حفظ رابطه زناشویی تان انجام دهید. در واقع یکی از دلایلی که موجب می‌شود بسیاری از افراد با این راه‌ حل موافق نباشند این است که این محدودیت ها ممکن است به انزوا و تنهایی را در زوج ایجاد کند. محدود کردن همسر از برقراری رابطه دوستی از نشانه ‌های هشدار دهنده سوء استفاده عاطفی است. همسران حق اختصاصی و صددرصد برای محدود کردن علائم و رابطه حریم شخصی شریک زندگی خود را ندارد. سایر توصیه های این نویسنده برای ارتباط با شریک زندگی و پرهیز از خیانت احساسی و عاطفی عبارت است از :

داشتن قرار های هفتگی

لمس کردن یکدیگر حداقل ۵  بار در طول روز

حداقل چهار بار در هفته داشتن گفت و گوی طولانی مدت با یکدیگر

حداقل یک بار در ماه داشتن قرار ها و شب های عاشقانه و رمانتیک

برای حفظ روابط زناشویی ؛ خیانت احساسی و عاطفی لزوماً به معنای مرگ رابطه نیست. منتها برای مدتی امکان دارد موجب آسیب های شدید در زندگی زناشویی شود. رابطه زناشویی می‌تواند نجات یابد اما نیازمند این است که دوباره از ابتدا میان هر دو طرف اعتماد ایجاد شود برای اینکه رابطه زناشویی تان ترمیم پیدا کند گام‌ های مؤثری که در ادامه بازگو می کنیم را حتماً بردارید.

مطالعه بیشتر : مشکلات زناشویی ( اختلافات طبیعی زن و شوهر)

گام های مؤثر در حفظ رابطه زناشویی و داشتن رابطه بدون خیانت عاطفی

به سوالات همسرتان پاسخ دهید ؛ یعنی در مورد آنچه در این نوع خیانت رخ داده با همسرتان صحبت داده باشید و شفاف و دقیق به او پاسخ دهید.

اقدامات خود را جهت حل این مشکل تعیین کنید یعنی قرار است چه اقداماتی برای برقراری مجدد اعتماد انجام دهید.

برای بررسی های آینده برنامه ریزی کنید به این معنا که با بهبودی خود و رابطه با شریک زندگی خود در هفته ‌ها و ماه ‌های آینده وقت بگذارید تا احساسات هر دو بررسی شود.

برای آنکه رابطه تان از هرگونه خیانت در امان بماند باید همراه با یکدیگر جهت ایجاد رابطه دوستانه و سرشار از اعتماد تلاش کنید. عمل ‌کردن به این توصیه ها می تواند زیر بنایی جهت داشتن یک رابطه محکم و حفظ رابطه زناشویی از خیانت شود.

احترام گذاشتن به یکدیگر ، حامی و پشتیبان یکدیگر ، آموختن اینکه چگونه جر و بحث سالم داشته باشیم ، برنامه ریزی در کنار هم در جهت داشتن زندگی متعادل ، رسیدگی به آسیب ها و ناراحتی ها و رفع سریع و هوشمندانه آن ، لذت بردن از قرارهای ملاقات با یکدیگر ، شیوه هایی جهت خوشگذرانی و گفت و گوی روزانه با هم در رابطه با برنامه ها و احساسات فرد.

به طور کلی خیانت عاطفی یکی از مشکلات روابط زناشویی است که با وجود راه‌های ارتباطی متعددی که امروزه وجود دارد احتمال گرفتار شدن در آن افزایش یافته است. منتها این نوع خیانت به معنای پایان زندگی مشترک نیست ؛ دوباره می توانید اعتماد در دوستی را در رابطه حاکم کنید و زندگی مشترک تان را نجات دهید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false