×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۰  
true
false
داشتن سلامت روحی و روانی با مدیتیشن - پاکدشت نیوز

مدیتیشن یعنی تمرکز کردن و فکر کردن به یک موضوع یا یک نکته؛ برای مثال فکر کردن به تنفس تان که چگونه عمل دم و بازدم انجام می گیرد. تصور کنید! اکسیژن از طریق سوراخ های بینی و نای وارد ریه شده سپس از طریق جریان خون وارد قلب می شود و از قلب به طرف بالا یعنی مغز و به طرف پایین و در تمام اندام های بدن گردش می کند و با گرفتن گازکربنیک از سلول های بدن، به ریه رسیده و از طریق نای و سوراخ های بینی خارج می شود. فقط به اینکه چگونه گردش اکسیژن و گاز کربنیک در رگ های بدن انجام می شود، فکر کنید!

تاثیرمدیتیشن با دعا و تنفس تکنیکی در سلامت روحی و روانی

در هنگام دعا کردن به یک موضوع تمرکز نمایید؛ فقط به خداوند متعال فکر کرده و با او صحبت کنید. هدف این است که تمام افکار با خود و بی خود را که در سرتان می گذرد، کنار بگذارید و فقط به یک مسئله یا یک نکته فکر کنید یا به یک طبیعت زیبا فکر کنید، به یک رودخانه و جریان آب تمرکز کنید؛ بستگی به اعتقاد شما دارد که چه چیزی را انتخاب کنید. در ابتدا تمرکز کردن به یک نکته کاری بسیار سخت است؛ ولی بعد که به شکل عادت در آید، بسیار راحت انجام می گردد.

همیشه سعی کنید در ابتدا و طول روز به تنفس تان توجه کنید که آیا تنفس شما به طور عمیق انجام گرفته و دیافراگمی بوده یا خیر؟ آیا قفسه سینه شما به اندازه کافی باز شده؟ آیا تنفس شما آرام و ریتمیک بوده؟ باید جواب این سئوال ها بله باشد؛ در غیر این صورت به طور ناخواسته سطحی نفس کشیده اید و فقط قسمت بالای قفسه سینه باز شده است. قطع یقین شما در وضیعتی قرار داشته اید که به استرس پاسخ می دادید و یا یک مسئله احساسی و دردناک مخفی نموده اید!

اگر در این وضعیت قرار گرفته اید، تنها راهی که به شما کمک می کند این است که به آرامی بنشینید و بدون اینکه خودتان را قضاوت کنید، فقط به ای. توجه داشته باشید که چه احساسی دارید، آن مهم است! بعد یک نفس عمیق و مدی تیشین یا دعا کردن و تمرکز کردن را انجام دهید. خواهید دید چقدر مدیتیشن از این طریق به شما و مشکل روحی و روانی تان کمک می کند و حالتان خوب خواهد شد.

بیشتر بخوانید: چگونه تغییر را آغاز کنید

مدیتیشن ساده و پایه ای برای سلامت روحی و روانی کدام است؟

برای انجام یک مدیتیشن ساده کافی است چشم هایتان را ببندید، دستها به هم چسبیده و در مقابل بینی شما قرار گیرند و فقط روی تنفستان تمرکز کنید، به طوری که حس کنید در عمل دم و بازدم از طریق سوراخ های بینی تان به درستی هوا وارد ریه شده و باز شدن کامل ریه را درک کنید؛ یعنی یک تنفس عمیق و شکمی که باید شما آن را احساس کنید؛ چون در حالت طبیعی متوجه نمی شویم چگونه اکسیژن داخل و گاز کربنیک خارج می شود و به ما اتوماتیک انجام می شود. در مدی تیشن شما به طور کامل روی تنفستان تمر کرده و فقط به آن فکر می کنید. این کار را دو تا سه بار یا هر چند بار احساس شما خوب شود، انجام دهید. هر بار به آرامی توجه تان را برگردانید به نفس کشیدن و این قدر باید تنفس عمیق را انجام دهید تا احساس پایین آمدن دیافراگم وسپس به داخل کشیدن عضلات شکم در شما حس گردد و بعد دیافراگم را به طرف بالا فشرده و حس کنید تمام گازکربنیک از ریه شما خارج گردیده است. حداکثر یک تا دو دقیقه باید طول بکشد تا شما داخل یک موقعیت تمرکزی قرار بگیرید؛ یعنی احساس نمی کنید که چه در اطراف شما می گذرد و بعد حالتان بسیار خوب خواهد شد و احساس خوبی پیدا می کنید.

این کار باید چندین بار در روز انجام شود. به خصوص اگر در یک موقعیت استرس زا و مشکل قرار دارید که محیط ناسالم یا وضعیت ناسالم باعث آزار روحی و روانی شما شده و ایجاد عصبانیت و استرس کرده، بلافاصله مدی تیشن کنید یا همان نفس کشیدن درست و عمیق را انجام دهید و به خداوند که سوپر انرژی است فکر کنید با این کار انرژی خواهید گرفت و آرام می شوید.

داشتن سلامت روحی و روانی با مدیتیشن

نحوه انجام تنفس تکنیکی در مدیتیشن جهت داشتن سلامت روحی و روانی

یک نفس کشیدن تکنیکی برای خارج شدن از خشم و عصبانیت و ناراحتی و برای کم کردن احساسات منفی و گرفتن احساسات مثبت یا انرژی مثبت:

١- عمل بازدم یا خارج کردن تمام Co یا گاز کربنیک از سوراخ های بینی به طور کامل که خودتان حس کنید تمام ریه از “Co تخلیه شده و روی ناحیه ناف تان تمرکز کنید.

۲- عمل دم یا اکسیژن را از سوراخ های بینی تان به داخل وارد کنید. ابتدا به آرامی و سپس عمیق تا هر چقدر می توانید؛ البته طوری نباشد که به خود و بدنتان فشار آورید.

٣- قبل از اینکه دوباره عمل دم را انجام می دهید، خود را در وضیعتی قرار دهید که در ضمن بردن اکسیژن به داخل، بتوانید عدد ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ را با خود بگویید و سپس عمل بازدم انجام دهید و این کار را تکرار کنید و به آرامی از وضعیت خارج شوید. در این حالت شما احساس آرامش خواهید کرد.

۴- برای اینکه حتی احساس لذت و بخشیدن امید و صلح و هرگونه تنشی مثل نگرانی یا تشویق نشدن در شما ایجاد شده! کافی است که شما مدی تیشن ساده را انجام دهید؛ خواهید دید چقدر حالتان از نظر روحی و روانی فرق خواهد کرد و احساس خوبی در شما ایجاد می گردد. چرا همیشه می گویند وقتی ناراحت هستید دعا کنید؛ چون دعا کردن هم یک تمرکز کردن است؛ یعنی شما هنگام دعا فقط به یک چیز فکر می کنید. متوجه شده اید که بعد از دعا کردن و از پرورگار کمک خواستن، در هر وضعیت روانی و روحیپ شما به طور ناگهانی احساس آرامش می کنید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false