×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
داشتن مدیریت زمان در زندگی - تصویر شاخص

مدیریت زمان یک اصل مرکزی است که کیفیت زندگی را تا حد زیادی تعیین می کند، همان طور که پیتر دراکر می گوید: «شما نمی توانید زمان را مدیریت کنید» . این مدیریت دقیقا مدیریت زندگی، مدیریت شخصی و مدیریت خودتان است؛ نه مدیریت در زمان و اتفاقات آن. زمان زودگذر است، نمی توان آن را ذخیره کرد. قابل تعویض نیست. قابل برگشت نیست. وقتی گذشت یا به هدر رفت، هیچ گاه نمی توانید آن را برگردانید و بالاخره زمان به خصوص برای هر موفقیتی ضروری است. هر پیروزی، نتیجه و موفقیت نیاز به زمان دارد.

مطالب مفید : بهترین روش برای داشتن سلامت فردی

ارزیابی ارزش واقعی امور در مدیریت زمان

برخی از کارهای شما پنج برابر یا حتی ده برابر بیشتر از کارهای دیگر ارزش دارند، حتی اگر به همان مقدار زمان نیاز داشته باشند . مهم ترین کارهایی که انجام می دهید – آن ۲۰ درصد . معمولا بزرگ، مشکل و ترسناک است. در مقابل، آن ۸۰ درصد کارهایی که انجام می دهید یا تغییری در زندگی شما ایجاد نمی کنند، یا تغییر ناچیزی ایجاد می کنند که معمولا آسان، لذت بخش و سرگرم کننده هستند. شما می توانید ارزش کاری که انجام می دهید به وسیله زمانی که برای آن در نظر می گیرید تعیین کنید. همیشه وقت و توجه خود را صرف کارهایی می کنید که بیشترین اهمیت را برای شما دارد، حالا این کار ممکن مربوط به خانواده، سلامتی، فعالیت های ورزشی یا اجتماعی، پول و تا شما باشد. فقط با بررسی چگونگی گذراندن زمان است که شما می فهمید چه کاری واقعا برایتان اهمیت دارد.
برخی می گویند، موفقیت شغلی برای آنها از همه چیز مهم تر است ولی در منزل هر روز ساعت ها پای تلوزیون می نشینند. برخی می گویند برای آنها خانواده از همه چیز مهم تر است، اما به فعالیت های اجتماعی می پردازند یا به تنهایی به تفریح می روند. فقط اعمال شماست که نشان می دهد، شما به واقع برای چه چیزهایی ارزش قائل هستید.
اساس مدیریت زمان برای شماست تا با انضباط و قانونمندی فردی کارهای خود را اولویت بندی کنید و به آنها بچسبید. شما باید آگاهانه و با تأمل، با ارزش ترین و با اهمیت ترین کاری که در هر فرصت زمانی میتوانید انجام دهید، انتخاب کرده و سپس مصمم باشید که فقط روی آن کار تمرکز کنید.

مطالب مفید بیشتر  : تأثیرات تمرین مدیتیشن در زندگی

داشتن مدیریت زمان با ذخیره زمان

ارزیابی ارزش واقعی امور در مدیریت زمان

واقعیت این است که شما نمی توانید زمان را ذخیره کنید؛ فقط میتوان آن را به نحو دیگری گذرانده و به استفاده های دیگری اختصاص دهید . کلید موفقیت و قانونمندی فردیست. مدیریت زمان توانایی انتخاب ترتیب کارهاست. با به کار گرفتن انضباط فردی و با توجه به زمان، می توانید تعیین کنید که ابتدا چه کاری و بعد از آن چه کاری انجام شود و کدام کارها اصلا انجام نشوند و همیشه برای انتخاب آنها آزاد هستید.
شما نیاز به انضباط شخصی محکمی دارید تا بتوانید بر طفره رفتن از کارها و به تعویق انداختن آنها – که مانع اصلی موفقیت اکثر انسانهاست – چیره شوید. یک بار یک هندی به من گفت: “طفره رفتن از کارها، دزد رویاهاست”. اصل پارتو، قانون ۲۰ / ۸۰ می گوید ۲۰ درصد از کارهایی که انجام می دهید، ۸۰ درصد از موفقیت شما را رقم می زند. این بدان معناست که ۸۰ درصد از کارهای شما، ۲۰ درصد یا کمتر از آن ارزش دارد.

برنامه ریزی استراتژیک شخصی در مدیریت زمان

در برنامه ریزی استراتژیک شرکتی ، تمرکز اصلی بر افزایش بازده مايملک صاحبان سهام» است. مایملک صاحبان سهام در یک حرفه، یعنی مقدار پولی که در آن کار توسط صاحبان سهام سرمایه گذاری شده و از بدهی ها و پول های قرض گرفته شده جدا است. هدف از برنامه ریزی استراتژیک این است که راه هایی برای سازماندهی و تشکیلات دوباره حرفه بیاییم، به طریقی که شرکت با این مایملک، نسبت به زمانی که این روند برنامه ریزی در شرکت وجود نداشته است، به نرخ بازده بالاتر برسد.
شرکت ها سرمایه گذاری مالی می کنند، اما افراد سرمایه گذاری انسانی» می کنند. شرکت ها دارایی های مالی وارد میدان می کنند، اما شما حیاتی ترین دارایی های خود یعنی نیروی جسمی، ذهن و احساس خود را وارد میدان می کنید که چگونگی سرمایه گذاری آنها کیفیت یک عمر زندگی شما را رقم می زند .

در برنامه ریزی استراتژیک شخصی در مدیریت زمان ، هدف شما از فعالیت ها، به دست آوردن بالاترین بازده انرژی می باشد. «کن بلنچارد» به این موضوع به عنوان به دست آوردن بالاترین «بازده زندگی» اشاره دارد.
درست همان طور که در مورد سرمایه گذاری پول دقت می کردید تا اطمینان پیدا کنید که بالاترین نرخ بازده را دریافت می کنید، باید همان اندازه برای سرمایه گذاری زمان خود دقت به خرج دهید. باید مطمئن باشید از این مقدار زمان محدود که در اختیار دارید، بالاترین سطح نتیجه، پاداش و رضایت را دریافت خواهید داشت.

بیشتر بخوانید : چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟

زمان خود را مدیریت کنید

برنامه ریزی استراتژیک شخصی در مدیریت زمان

نظام مدیریت زمانی ساده ای وجود دارد که شما می توانید برای طفره از کارها از آن استفاده کنید و نیاز به انضباط فردی، قدرت ارای سروساماندهی به نفس دارد، اما پاداش آن بزرگ است. وقتی از این استفاده می کنید، می توانید تولید، عملکرد، بازده و درآمد خود را دو یا حي سه برابر کنید.
هر روز قبل از شروع، لیستی از همه کارهای آن روز خود تهیه کنید. بهترین زمان برای تهیه این لیست، شب قبل در پایان ساعت کاری است که باعث می شود وقتی به خواب می روید، ذهن نیمه هوشیار روی فعالیت های موجود در لیست کار کند. با این کار معمولا وقتی بیدار می شوید افکار و ایده های موثری برای کارهای آن روز خود به ذهنتان خطور کرده است.
سپس روش« الف» «ب» «پ» «ج» «د) )۵» را در لیست خود به کار ببريد:
الف: « باید انجام شود»، اگر انجام نشود آثار زیانباری دارد
ب: «بهتر است انجام شود»؛ انجام یا عدم انجام نتایج چندان تفاوتی ایجاد نمی کند
ج: «خوب است انجام شود»؛ انجام یا عدم انجام آن نتیجه ای ندارد
د: « محول کردن»؛ تا جایی که امکان دارد برای انجام کارهایی که فقط وظیفه شماست و فقط شما از پس آن بر می آیید، وقت آزاد کنید
ه: «حذف کردن»؛ وظایف و کارهایی که دیگر برای اهداف شما ضرورتی ندارند، رها کنید
لیست فعالیت های خود را برای روز بعد مرور کنید و قبل از شروع به کار، یک الف، ب، ج، د، یا ه کنار هر وظیفه بنویسید. اگر چند وظيفة الف دارید، آنها را بر اساس اهمیت با نوشتن الف -۱، الف -۲، الف – و . رتبه بندی کنید. این کار را برای وظایف ب و ج هم انجام دهید.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false