×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
دانشگاه ابوریحان بیرونی پاکدشت - پاکدشت نیوز

محل دانشگاه ابوریحان بیرونی ابتدا یک باغ بزرگ موسوم به باغ انگوری زیر نظر اداره املاک و اوقاف بود.

تاریخچه دانشگاه ابوریحان بیرونی پاکدشت

در حوالی سال های ۱۳۲۸ که طرح ترومن پیشنهاد و اجرا شد در قسمتی از این باغ سازمانی تحت عنوان سازمان اصل ۴ دایر شد سازمان اصل ۴ طرحی آمریکایی بود که از سوی ترومن رئیس جمهوری آمریکا با همکاری کشور های آمریکا ، فرانسه ، روسیه و انگلیس به بهانه  ی کمک به کشور های جنگ زده آغاز به کار کرد.

قسمتی از این باغ انگوری برای سکونت عوامل آن سازمان و قسمتی هم برای کارگاه تعمیر ماشین آلات آن در نظر گرفته شد.

گواهینامه پایان تحصیلات دبیرستان کشاورزی - دانشگاه ابوریحان بیرونی پاکدشت

روستاهای مامازند و قلعه نو هم به مدت ۱۰ سال در اجاره آنان بود. موضوع این که هدف اصلی این طرح باز شدن پای آمریکا در این سوی کره ی زمین بود.

قسمت دیگر این باغ نیز دانشسرای مقدماتی برای تربیت معلم منظور شد .ابتدا کسانی که کارنامه ی ششم ابتدایی را در دست داشتند مدت ۲ سال دوره تربیت معلم را در این دانشسرا سپری می کردند و به خدمت وزارت فرهنگ (اداره آموزش و پرورش) در می آمدند.

از جمله کسانی که با کارنامه ی ششم ابتدایی معلم موفقی در این منطقه بود مرحوم علیجان پازوکی بود که بعدها به عنوان حسابدار به کار ادامه داد و از همین دانشگاه باز نشسته شد و اینجانب نیز افتخار شاگردی ایشان را در کلاس اول تا چهارم دبستان داشتم.

بعد از این چندین سال کسانی هم که کارنامه ی سوم متوسطه (نهم) را داشتند از اقصا نقاط ایران در این دانشسرا دوره تربیت معلم را گذراندند . به همین علت نام مامازند و دانشسرای آن را اکثر ایرانیان به خوبی می شناختند.

همزمان با دانشسرای مقدماتی دوره های مروجی ترویج کشاورزی و دهیاری نیز در این محل آموزش داده می شد و تابلوی آن به کانون تربیت معلم ، مروج و دهیار تغییر نام داد .

با ایجاد شرکت های تعاونی چند سال هم دوره های ۹ ماهه سرپرستان شرکت های تعاونی را هم برگزار کرد .

از سال ۱۳۴۲ به بعد با نام دبیرستان کشاورزی ادامه حیات داد که از بین کسانی که کارنامه سوم متوسطه (نهم ) را داشتند به صورت کنکور به مدت ۳ سال در رشته ی زراعت دیپلم کشاورزی دریافت می نمودند . نمونه ای از دیپلم کشاورزی یکی از فارغ التحصیلان سال ۱۳۴۶ را متعلق به نگارنده ملاحظه می نمائید. ریاست این دبیرستان کشاورزی را آقای علی اکبر کسمایی در این دوران به عهده داشت.

در این دبیرستان کلیه ی دروس زراعت ، گلکاری، آبیاری، دامپروری و باغبانی تدریس می شد . علاوه بر دروس تئوری که در کلاس برگزار می شد دروس عملی و کار در مزرعه ، باغ و دامپروری و مرغداری نیز هفته ای چند روز با حضور مربیان، اساتید و نظارت مستقیم بر کار و عملکرد دانش آموزان صورت می گرفت .

استادان این دبیرستان کشاورزی که از بدو تاسیس تربیت معلم تا این زمان و سالیان متمادی که نگارنده هم در آن دبیرستان تحصیل می کردم، به آموزش در این مرکز می پرداختند، در عکس دیده می شوند نفر سوم سمت چپ آقای رحیم شاه | محمدی کدخدای روستای مامازند نیز می باشد.

بقیه افراد در عکس از سمت راست آقایان علیجان پازوکی، دکتر ابراهیم جاوید پور، قراچورلو ، مهندس اکبر کسمایی، مهندس دانایی، دکتر محمدرضا بهنيا کدخدا رحیم شاه محمدی، فریور، ولی الله زاده می باشند.

استادان دبیرستان کشاورزی و مرکز تربیت معلم - دانشگاه ابوریحان بیرونی پاکدشت

استادان دبیرستان کشاورزی و مرکز تربیت معلم

کلیه کار های کاشت ، داشت و برداشت به عهده دانش آموزان بود که دانش آموزان گروهی این مراحل را انجام می دادند. عکس بعد گروهی از دانش آموزان کارگر مزرعه ( نفر سوم سمت چپ ایستاده ) هم در میان آنها دیده می شود مشغول وجین مزرعه هستند نگارنده نیز نفر سوم سمت راست ایستاده می باشد . حمل محصولات کشاورزی باغ و صیفی و حتی حمل کاه به انبار دبیرستان که غذای دام ها بود نیز به عمده دانش آموزان بود.

دانش آموزان دبیرستان کشاورزی - دانشگاه ابوریحان بیرونی پاکدشت

دانش آموزان دبیرستان کشاورزی در حال کار در مزرعه ( نگارنده نفر سوم راست ایستاده )

در عکس زیر تعدادی از دانش آموزان کاه را در تور مخصوص حمل کاه ریخته و منتظرند تا تراکتور برای حمل آنها برسد. نفر اول نشسته سمت راست نگارنده است.

دانش آموزان کاه مزرعه دبیرستان - دانشگاه ابوریحان بیرونی شهرستان پاکدشت

دانش آموزان کاه مزرعه را در تور ریخته و آماده حمل به انبار دبیرستان می باشند ( نگارنده نفر اول سمت راست می باشد )

ایجاد سپاه دانش جهت خدمت بهتر سپاهیان

با ایجاد سپاه دانش و به منظور تشویق و ترغیب خدمت بهتر و فعالیت بیشتر سپاهیان دانش در روستاها لازم دانستند موفق ترین آنان را بدون کنکور در مرکزی در رشته راهنمایی تعلیماتی سپاه دانش ، مشاوره و راهنمایی و روان شناسی به اخذ لیسانس (کارشناسی) تشویق کنند.

در سال ۱۳۴۴ این مرکز به عنوان دانشسرای عالی سپاه دانش انتخاب شد ،فارغ التحصیلان رشته راهنمایی تعلیماتی به آموزش و راهنمایی سپاهیان دانش در روستاها می پرداختند.

این گروه در سال ۱۳۴۴ همزمان با حضور دانش آموزان رشته ی زراعت در دانشسرا حضور یافتند . پس از چند سال دانشجویان اعتراض کردند که همزمان نمی توانند در مرکزی باشند که دانش آموزان هم شبانه روزی با آنان و در کنار خوابگاه آنان باشند. لذا سال اخر آخرین گروه این دانش آموزان را از دانشسرای عالی سپاه دانش منتقل و بقیه درس خود را در مشهد ادامه دادند که در میان آنان آقایان دکتر محمد ) القمی مدیر کل سابق آموزش و پرورش و ۵ دوره نماینده مردم ورامین و پاکدشت در مجلس شورای اسلامی حسین مظفر وزیر سابق آموزش و پرورش و نماینده مردم از تهران در مجلس شورای اسلامی. حبیب الله بوربور رئيس نوسازی مدارس، على کرمانی رئیس اولین شورای اسلامی شهر پاکدشت دیده می شدند.

چند سال بعد رشته های مهندسی کشاورزی ، ترویج کشاورزی ، مهندسی عمران و دانشکده مکالمه ای نیز به این مرکز اضافه شد.

در جلسه هیات امنای دانشگاه که ریاست آن با شاهپور غلام رضا پهلوی بود نام آن به دانشگاه سپاهیان انقلاب تغییر پیدا کرد.

ریاست این دانشگاه با نام دانشسرای عالی سپاه و دانشگاه سپاهیان انقلاب را از بدو تاسیس تا پایان آقایان دکتر البرزی ، دکتر یحیی فیوضات و دکتر امیر بیرجندی به عهده داشتند.

دکتر بیرجندی تا سال ۱۳۵۶ که این دانشگاه با نام دانشگاه سپاهیان انقلاب ادامه حیات می داد رئیس آن بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی نام آن به دانشگاه ابوریحان بیرونی نام گذاری شد.

در حال حاضر رئیس دانشگاه ابوریحان بیرونی آقای دکتر محمد رضائیان می باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false