×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
تعریف پیوند اعضا یا اهدای عضو

جمله ” اهدای عضو  ، اهدای زندگی ” را در بسیاری از مکان‌های عمومی و بیمارستان ها به صورت پوستر مشاهده نموده اید. این جمله به عنوان یک عمل انسانی به حساب می آید و به این معناست که با مرگ یک نفر ، فرد دیگری می ‌تواند از مرگ نجات پیدا کند و جان دوباره‌ای بگیرد. در رابطه با انجام اهداء عضو بدن باورهای نادرستی وجود دارد و متأسفانه هنوز در فرهنگ ما ایرانی ها جا نیفتاده و برخی از افراد به هیچ عنوان حاضر به انجام این کار نیستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به سؤالات شما و چند باور غلط در این باره اشاره نماییم و به آنها پاسخ دهیم.

بیشتر بخوانبد : تیک یا اختلال حرکات بدنی

تعریف پیوند اعضا یا اهدای عضو

پیوند اعضا فرایندی است که در آن یک عضو یا بافتی از بدن یک فرد که به عنوان اهدا کننده عضو است برداشته شده و به فرد دیگر که گیرنده عضو حساب می‌آید پیوند داده می‌شود. عمل پیوند یکی از ضروری ترین عمل های جراحی است چون عضو مدنظر در شخص گیرنده از کار افتاده یا در اثر بیماری یا جراحت صدمه دیده است. این امر یکی از پیشرفت های بزرگ در پزشکی مدرن به حساب می آید و متأسفانه احتیاج به اهداکنندگان عضو بسیار بیشتر از اشخاصی است که اعضای بدن خود را اهدا می کنند.

با وجود این آمار به راحتی می توان تشخیص داد که بسیاری از اشخاص پس از مرگ یا خانواده آنها تمایل به اهدا کردن عضو ندارند در صورتی که می توانند با این کار جان یک یا حتی چند نفر را نجات دهند و به زندگی آن ها تداوم بخشند. پرسش های بسیاری پیرامون پیوند اعضاء مطرح است که دانستن جواب دقیق به آنها به برخی از سؤالات افراد جواب می ‌دهد و کمک می‌ کند که برای اهدای عضو بدن عزیزان شان راحت تر تصمیم بگیرند .در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با چند سؤال رایج و جواب های آن به نتیجه مطلوبی در این باره برسیم.

بیشتر بدانید : نحوه قرار گیری درست وضعیت بدن در شرایط مختلف

اهدای عضو کدام اعضا و بافت های بدن امکان پذیر است؟

اهدای عضو کدام اعضا و بافت های بدن امکان پذیر است؟

اعضا و بافت های قابل پیوند شامل کبد ، کلیه ، پانکراس ، قلب ، ریه ، روده ، قرنیه ، گوش میانی ، پوست ، استخوان ، مغز استخوان ، دریچه‌های قلب و بافت‌های همبند می باشد. افراد در هر سنی می توانند اهدا کننده احتمالی عضو باشند ، در واقع زمانی که شخصی فوت می ‌کند و از دنیا می ‌رود بر حسب سابقه پزشکی و سن ، زمان مناسب بودن برای اهدای عضو ارزیابی می‌شود. تشخیص مناسب بودن شرایط جسمانی فرد جهت اهداء عضو بر عهده تیم پزشکی است پس با توجه به اعضایی که می‌ توان  اهدا نمود و در صورتی که فرد ناتوان  و در حال مرگ می باشد در صورت سالم ماندن هر یک از این بافت ها می تواند پس از مردن آن را به افرادی که تنها برای زنده ماندن به یکی از این بافت ‌های سالم احتیاج دارد جانی دوباره بخشید.

پرسش دیگری که در این میان وجود دارد این است که پیوند اعضاء موجب از بین رفتن جسم اهدا کننده می شود ؟ و آیا شخص زنده می توانند عضواهدا کنند؟

برای پاسخ به این پرسش باید گفت که در آوردن اندام ‌های بدن ، بافت ها و چشم ها با عمل های جراحی دقیق و زیر نظر متخصصین انجام می‌شود  به گونه ‌ای که خانواده فرد اهدا کننده عضو می توانند مراسم خاکسپاری سنتی مدنظرشان را بدون هیچگونه ایرادی برگزار کند. همچنین اهدای یک بخش از کبد یا کلیه توسط شخص زنده به شخص دیگر امکان پذیر می باشد. برای این کار پیش از انجام هرگونه عمل پیوند و اهدا شخص اهدا کننده باید از لحاظ جسمانی و سلامتی بررسی شود و پزشکان مطمئن شوند که برای اهدا کردن عضو دچار مشکل نمی شود.

بیشتر بخوانید : تأثیر زبان بدن در اعتماد به نفس

آیا دارا بودن کارت اهدای عضو یا رضایت خانواده ضروری است؟

برحسب قانون کشور ایران و خیلی از کشورهای دیگر در دنیا رضایت خانواده جهت اهدای عضو لازم نیست. با این حال به علت تبعات احتمالی پیوند اعضا بدون رضایت خانواده جلب رضایت خانواده برای اهدا کردن عضو عادی است و با وجود کارت اگر اعضای خانواده راضی نباشد اهدا انجام نمی گردد.

پرسش دیگر این است که با توجه به لزوم رضایت خانواده برای اهدا کردن ‌اعضاء چرا باید کارت اهداء عضو دریافت نمود؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت کارت اهداء عضو و اعضای خانواده و عزیزان شما اعلام می کنند که تمایل قلبی شان چیست. با وجود این کارت تصمیم گیری برای اعضای خانواده آسان‌ تر می شود. علاوه بر این گرفتن این کارت و اطلاع دادن به دیگران در رابطه با آن نوعی فرهنگ ‌سازی جهت ترویج این عمل انسانی می باشد. کارت اهداء همواره لازم نیست همراه فرد باشد و اطلاعات فرد در سامانه ثبت شده و با وارد کردن کد ملی و دیگر اطلاعات موجبات فراهم آوری اعضای پیوندی در دسترس قرار خواهد گرفت.

قوانین اهداء عضو به بیماران در این کشور ایران بر حسب قوانین معتبر دنیا و تطبیق آن با شرایط ایران تنظیم می شود. فهرست نیازمندان به پیوند اعضاء در مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تنظیم می شود و در زمان اهدا آن تخصیص عضو تنها توسط همین مرکز انجام می گیرد. برای تخصیص عضو عواملی مثل گروه خونی ، تاریخ ورود به فهرست ، میزان ضرورت بیمار و اندازه بدن در نظر گرفته خواهد شد.

چند باور غلط در رابطه با اهدای عضو

گاهی اوقات تصورات نادرست در رابطه با اهدای عضو وجود دارد که افراد به پیوند اعضاء عزیزان خود رضایت بدهد که برخی از این تصورات اشتباه را در ادامه با هم مرور می کنیم.

-در صورتی که داوطلب اهدا باشم کادر درمان تمام سعی خود را برای نجات من نمی کند.

-امکان دارد حین صدور گواهی فوت من هنوز زنده باشم

-اهدا کردن عضو با اعتقادات ذهنی من تناقض دارد

-من  پایین ۱۸ سال سن دارم و سنم برای این تصمیم بسیار کم است

-جهت اهداء عضو خیلی پیر هستم و اعضای بدنم مناسب اهدا نمی باشد

-می‌خواهم کلیه ام را اهدا کنم ولی تنها به اعضای خانواده می ‌توانم اهدا کنم

-اشخاص ثروتمند و مشهور جهت دریافت اعضای اهدا شده در اولویت می باشند

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false