×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
شهرستان پاکدشت-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

بر اساس سرشماری های انجام شده تاکنون حدود ۹۷٫۳۰۰ خانوار یعنی شامل ۳۵۰٫۹۶۶ نفر در این شهرستان ساکن هستند. به طور تقریبی ۱۷۹هزار نفر مرد و ۱۷۱ هزار نفر از آنها  زن می‌باشد .

شهرستان پاکدشت به دلیل دارا بودن حجم بالای تولید گل و گیاه، انواع سبزیجات و صادرات به خارج از شهر و همچنین خارج از کشور، به شهر گل و گیاه شهرت گرفته است .همچنین قرار گیری صنایع دفاعی و صنعتی پارچین در این منطقه ، آن را تا حدودی به یک منطقه نظامی تبدیل کرده است .

قطب گل و گیاه - پایگاه جامع پاکدشت نیوز

نقش تحولات شهر ری در پیشرفت پاکدشت

پاکدشت از چندین شهر و روستا تشکیل شده که در گذشته متعلق به دشت ری بوده اند. تاریخچه بزرگ و وسیع پاکدشت نشانگر مهاجرت اقوام مختلف منطقه و وجود جنگ و ستیزهای مختلف آنها در این منطقه بوده که تاثیرات فرهنگی و اجتماعی آن اکنون نیز به چشم می خورد .شهرستان پاکدشت درست از زمانی شروع به رشد و پیشرفت کرد که شهر ری در جنوب و جنوب شرقی تهران شروع به رشد و تجلی کرد.

بررسی تمدن پاکدشت با توجه به آثار باستانی

وجود آثار باستانی ، قلعه های مختلف و سنگ نوشته های گوناگون در شهرستان پاکدشت نشان میدهد که شهرستان پاکدشت یکی از مراکز عمده تمدن در ایران بوده که آثار به دست آمده از این منطقه بعد از بررسی مهندسی با آثار تمدن ری مرتبط گردیده است .

درباره پاکدشت،قطب گل و گیاه کشور-پایگاه جتمع پاکدشت نیوز

بررسی تپه های پوئینگ  و خورین در نزدیکی پاکدشت تمدن پاکدشت را به دهه ۵۰ میلادی باز می گرداند که در آن تاریخ تمدنی معروف به سفال در این منطقه رشد یافته .همچنین در آثار باستانی یافت شده در این شهرستان می‌توان آثار سفالی به رنگ های متنوع که دارای سنگ نوشته‌های باستانی به زبان های تاریخی می‌باشند یافت ، که نشانگر هنر و پیشرفت تمدن ساکن در پاکدشت میباشد . بنابراین نتیجه می گیریم که اگر بررسی ها روی آثار باستانی کشف شده به درستی انجام گیرد متوجه می‌شویم که تمدن پاکدشت به پیش از دوران نوسنگی باز خواهد گشت .

آثار باستانی پاکدشت - ایگاه جامع پاکدشت نیوز

تقسیمات کشوری شهرستان پاکدشت

نام تمامی روستاهای پاکدشت از نامهای باستانی هستند از جمله اسامی می توان به مامازند ،یبر، حصار امیر و… اشاره کرد که محققین این اسامی را به دوران مهرپرستی ایرانیان نسبت داده اند.

تقسیمات کشوری شهرستان پاکدشت به صورت زیر اعلام شده‌اند :

  • بخش مرکزی
  • بخش شریف آباد
  • دهستان فیلستان
  • جمال آباد
  • کریم آباد
  • زرین آباد
  • حصارامیر

پرورش گل و گیاه و کشاورزی در شهرستان پاکدشت

همانطور که میدانید پرورش گل و گیاه و کشاورزی در این منطقه از رونق بالایی برخوردار است .آبیاری اکثر این زمینه‌ها از آب‌های چاه‌های رودخانه‌های جاجرود و کاریز تأمین می‌گردد .

نقش شهرک های مسکونی در شهرستان پاکدشت

شهرک های مسکونی بزرگ ساخته شده مانند مسکن مهرامام رضا ، شهرک ۲۰۰۰ واحدی ،مدائن ، شهرک سامان شهر، نرگس ،فرهنگیان و …باعث شده روز به روز به جمعیت شهرستان پاکدشت افزوده شود .همچنین وجود شهرک های صنعتی بزرگ و فعال در شهرستان پاکدشت منطقه را به قطب اقتصادی شرق و جنوب شرقی تهران تغییر کرده است.

شهرک های مسکونی پاکدشت-پایگاه جامع پاکدشت نیوز

شهرک های مسکونی پاکدشت-پاکدشت نیوز

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false