×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false

چشم از مهم ‌ترین اجزای بدن به حساب می آید که در صورت بروز برخی مشکلات باید کمک های اولیه توصیه شده را جهت درمان انجام داده تا از بروز مسائل دیگر خودداری شود. چشم انسان مکانیزم های بسیاری جهت محافظت از خود در مقابل آسیب دارد. مژه ها از ورود گرد و غبار به چشم جلوگیری کرده و مانند یک مانع عمل می نماید. همچنین اشیایی که به چشم نزدیک هستند را شناسایی کرده و موجب چشمک زدن می شود. در این مقاله در رابطه با آسیب چشمی مختلف و راه های رفع آن صحبت خواهیم نمود تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.

مطالب مرتبط : نحوه قرار گیری درست وضعیت بدن در شرایط مختلف

درمان اولیه جهت رفع آسیب چشمی

درصورت هرگونه آسیب دیدگی چشمی ابتدا باید به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید. آسیب چشمی را نمی توان دست کم گرفت علی الخصوص اگر قسمتی از چشم را که گیرنده درد ندارد تحت تأثیر قرار دهد. به تعویق افتادن مراجعه به پزشک آسیب را تشدید کرده و می تواند منجر به آسیب دیدن دائمی بینایی شود. تنها یک متخصص چشم می تواند چشم را معاینه کند و درمان مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

برای هر نوع آسیب وارده به چشم اقدامات خاصی باید انجام گردد که برای آشنایی هر چه بیشتر شما در این مورد به صورت دسته بندی آنها را در ادامه شرح خواهیم داد.

در صورت پارگی و سوراخ شدن چشم با چسباندن یک لیوان کاغذی به نواحی اطراف چشم می توان از آسیب چشم حین مراجعه به پزشک جلوگیری نمود. به هیچ عنوان چشم را با آب نشویید زیرا این کار می‌ تواند پاتوژن های بیشتری را به زخم وارد کرده و موجب عفونت شود. استفاده از داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپرین ، ایبوپروفن یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی خودداری کرده زیرا باعث افزایش خونریزی خواهد شد.

در صورت سوختگی شیمیایی چشم باید بلافاصله چشم را با آب استریل یا محلول شستشوی چشم بشویید و سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

بر اثر ضربه به چشم به هیچ عنوان چشمانتان را نمالید و فشار ندهید. از کمپرس آب سرد کوچک جهت کاهش درد و تورم استفاده کنید. حتی یک ضربه سبک می تواند باعث آسیب شدید چشم گردد ؛ اگر تورم ، تغییر رنگ یا سیاهی چشم در اختلال بینایی رخ دهد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

مطالب بیشتر : هیپنوتیزم

درمان های مؤثر در دیگر انواع آسیب چشمی

اقدامات مهم در هر نوع آسیب چشمی

 

برای درمان خراش چشم باید به متخصص چشم مراجعه نمایید تا به درستی آن را مورد ارزیابی قرار دهد. ناراحتی جزئی از چشم به خودی خود بهبود می‌ی ابد اما تشخیص شدت آن دشوار است و می ‌تواند منجر به مسئله جدی ‌تری گردد. چشم را با محلول نمکی استریل بشویید و پلک بزنید تا کمی تسکین یابد. از مالیدن چشم اجتناب نموده زیرا باعث آسیب بدتر می شود. اگر چشم خراشیده به نور حساس است چشم را ببندید یا از عینک آفتابی استفاده نمایید.

خونریزی چشم به عنوان یک آسیب چشمی بزرگ و به عنوان خونریزی زیر ملتحمه شناخته می شود و بر اثر آسیب دیدگی یا ضربه به چشم ایجاد می شود. امکان دارد به قسمت کوچکی از چشم محدود شود یا در کل چشم گسترش یابد و صدم های کاملاً چشمی ایجاد کند. این وضعیت به طور معمول بدون درد بوده و هیچ خطری آسیب جدی را از دست دادن بینایی ایجاد نمی کند. به طور معمول هیچ درمانی لازم نیست اما مراجعه به متخصص بینایی جهت اطمینان از وجود مسئله توصیه می شود ، در طول چند هفته چشم باید بهبود یافته و به حالت طبیعی بازگردد.

سوختگی شیمیایی چشم می تواند بر اثر پاشیدن مستقیم ماده شیمیایی یا مالش ناخواسته چشم و انتقال ماده شیمیایی از دست به چشم ایجاد شود. اسید ها به راحتی قابل شستشو بوده بنابراین باید ابتدا چشم را با محلول استریل چشم به مدت زمان ۱۵ دقیقه شسته و بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کنید. هزاران ماده شیمیایی که در محل کار استفاده می‌ شود ارزیابی و درمان مناسب آن نیاز به آگاهی از نوع ماده شیمیایی دارد.

بیشتر بخوانید : مهمترین عوامل تأثیر اینترنت بر روی مغز

اقدامات مهم در هر نوع آسیب چشمی

درمان های مؤثر در دیگر انواع آسیب چشمی

پس از هر نوع آسیب چشمی به هیچ عنوان چشم خود را نمالید و فشار ندهید.

سعی کنید شی که در چشمتان گیر کرده است را به هر روشی بردارید.

دارو یا پماد را بر روی چشم نزنید مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک جهت درمان آسیب دیدگی چشم تجویز شده باشد.

بلافاصله پس از آسیب به چشم به پزشک مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید همه بیمارستان ها خدمات فوری جهت درمان آسیب چشم ارائه نمی دهد. اگر آسیب دیدگی تان شدید است باید به اورژانس مراجعه کرده و در صورت امکان با چشم پزشک تماس بگیرید و از آنها بخواهید بیمارستان مربوطه را توصیه کند.

پزشکان موظفند تا بیمار خود بگویند چشم خود را نچرخانند تا چشم آسیب دیده در آرامش بیشتر استراحت کند. آسیب دیدگی چشم به علت پاشیدن مواد شیمیایی است پس می ‌بایست چشم را با مقدار زیادی آب بشویید.

جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به چشم به بیمار توصیه کنید از حرکت سر خودداری کند.

همیشه از چشمه آسیب ‌دیده به نحو احسن محافظت کنید و آن را با یک پرده تمیز یا پانسمان بپوشند در صورتی که جسم خارجی بزرگ در چشم قرار گرفته و تلاش کنیم آن را خارج کرده و برای جلوگیری از فشار پد را در اطراف کاسه چشم بگذارید و به بیمار توصیه کنید که چشم آسیب دیده را بسته نگه دارد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false