×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
دلایل از دست دادن انگیزه و راهکارهایی جهت بازگرداندن آن - تصویر شاخص

نداشتن انگیزه ممکن است علل بسیاری داشته باشد ؛ عوامل زیادی در این امر دخیل می باشد در صورتی که انرژی و اراده لازم جهت شروع کاری را نداشته باشید انگیزه تان به طرف زیاده روی در امور کم زحمت تر مثل غذا خوردن یا سرگرمی سوق پیدا نماید . همانطور که متوجه شدین این افراط کاری تنها اوضاع را وخیم تر می نماید . حال باید چه کرد ؟ ابتدا باید علل از دست دادن انگیزه را مشخص کنید بعد از آن به دنبال راه‌های ایجاد و افزایش انگیزه در خود بگردید . در این مقاله با ما همراه باشید تا در این مسیر شما را یاری نمایید .

بیشتر بخوانبد : افزایش انگیزه در درس خواندن

طرد شدن از اجتماع علت از دست دادن انگیزه

طبق گفته های پژوهشگران از آنجایی که اجتماعی شدن نیازمند خود کنترلی است آدمیزاد انتظار دارد در مقابل کنترل رفتارشان پاداشی دریافت نمایند . افرادی که در گروه انتخاب نشده بودند درد طرد شدن را احساس نموده و این تجربه موجب شد که خود کنترلی به نظرشان بیهوده باشد . گویا با خودشان این تفکر را داشتند که چرا به قوانین احترام بگذارند وقتی برای هیچکس مهم نیست . این افکار رخنه ای در مخزن اراده شان ایجاد نموده و وقتی در برابر میز کلوچه ها نشستند نتوانستند مثل دیگران در مقابل وسوسه خوردن مقاومت نمایند . پژوهشگری دیگر در رابطه با طرد شدن به عنوان یکی از دلایل از دست دادن انگیزه چنین بیان نمود ؛ وقتی فردی احساس طرد شدگی می کند ، نمی تواند معما را حل کند و میزان مشارکت در کارهای تیمی و انگیزه فعالیتش کم شده و علاوه بر آن احتمال مصرف دخانیات ، مشروبات الکلی و سایر رفتارهای خود تخریب گر افزایش پیدا می‌کند . طرد شدن خود کنترلی را از بین برده و به عنوان یکی از علل بی ارادگی به حساب می آید . به طور کلی وقتی فردی طرد می شود انگیزه تلاش نداشته و فکر می‌کند که برای هیچکس مهم نیست . در واقع این عقیده نادرست است زیرا تجربه طرد شدن از طرف یک یا چند نفر بیانگر نظر تمامی افراد در همه موقعیت ها نیست . اما فرد طرد شده احساس می نماید واقعاً برای هیچکس مهم نیست و به همین دلیل کاملاً بی‌انگیزه می‌شود .

هم چنین بخوانید : کاریزما چیست ؟ چگونه کاریزماتیک باشیم ؟

نادیده گرفتن نیازهای جسمی از دیگر علل از دست دادن انگیزه

نادیده گرفتن نیازهای جسمی از دیگر علل از دست دادن انگیزه

هنگامی که زندگی پر مشغله ای داشته باشید بسیار پیش می آید که صبحانه نخورید یا دیر وقت ناهار بخوریم ، به همین دلیل کمبود گلوکز نمی گذارد که شما درست فکر کنید و احساس کنید انجام دادن کارها برای تان دشوار است . حتی ممکن است است به دلیل آنکه که در روز بسیار گشنه بوده اید بعد از غذا خوردن دچار سردرد شوید به طور کلی نادیده گرفتن نیازهای جسمانی به عنوان یکی از علل از دست دادن انگیزه انجام دادن امور را برایتان سخت می کند و همین امر منجر به بی انگیزه بودن برای انجام کار می گردد بنابراین بسیار مهم است که مراقب بی نظمی ها باشید تا بتوانید درست شان کنید . برای به دست آوردن انگیزه غذا خوردن و داشتن شادابی و نیروی جسمانی پر کردن فرم ارزیابی روزانه یا داشتن لیستی از برنامه های غذایی روزانه یا هفتگی می باشد . شما می توانید روند های مشابهی در امور روزمره تان بیابید . اگر این چنین باشد بازگشت انگیزه شاید به اندازه صرف یک صبحانه یا نوشیدن آب کافی آسان باشد

برای مطالعه مقاله اختلالات تغذیه بر روی لینک کلیک کنید

 

خستگی ناشی از تصمیم گیری علل از دست دادن انگیزه

اگر بخواهم کاری کنم تا هرچه زودتر بر روی کاناپه دراز بکشید و بستنی بخورید از سریعترین راه هایی است که می ‌توان مجبور تان کنم چند تصمیم مهم بگیرید . طبق گفته جان تیرنی خستگی ناشی از دست تصمیم گیری کمک می کند تا بدانیم چرا انسان های معقول و معمولی از دست خانواده و همکارانشان عصبانی می شوند . هنگام خرید لباس ول خرجی می کنند ، از سوپرمارکت غذاهای ناسالم میخرند و نمی‌توانند در برابر پیشنهاد نمایندگی جهت ضد زنگ کردن خودرو جدیدشان مقاومت نمایند . اهمیتی ندارد که چقدر منطقی و تیز هوش باشیم نمی توان پشت سر هم تصمیم گرفت و بهای بیولوژی آن را پرداخت نکرد . این خستگی با خستگی جسمی فرق دارد در خستگی های ناشی از تصمیم گیری در حالی که خودتان متوجه نیستید انرژی ذهنی تان کاسته شده . هرچه در طول روز بیشتر تصمیم بگیرید مغزتان کمتر می تواند تصمیم‌ها را کنترل کند تا آنجا که در نهایت از میانبرها استفاده می نماید . این قضیه تنها مختص به تصمیم های مهم کاری نیست بلکه اگر مجبور باشید تعداد زیادی تصمیم کوچک بگیرید هم ذهن خسته می شود و از دست دادن انگیزه تان برای انجام آن کار دیگر نمی توانید تعداد تصمیم های روزانه تان را کنترل کنید و خواه ناخواه به رفتارهای افراطی روی می آورید .

بیشتر بدانید : چگونه افکار مسموم را از خود دور کنیم ؟

چگونه انگیزه از دست رفته را بازگردانیم؟

خستگی ناشی از تصمیم گیری علل از دست دادن انگیزه

جهت برگرداندن انگیزه دو کار را به طور همزمان انجام دهید :

• مبارزه با علت کاهش انگیزه

• گول زدن خود جهت برداشتن اولین قدم

طرد شدن در اجتماع احساس بدی دارد و انگیزه انجام کاری را از بین می برد اما باید با مسئله مواجه شد . احتمالاً کاری از طرف شما موجب شده که دیگران طرد تان کنند یا شاید با آدم های ناخوشایندی معاشرت می کنید . با فرد یا افرادی که شما را طرد کردند صحبت کنید و جویا شوید که چرا این کار را انجام دادند . اگر شما مقصر بودید ببینید چطور می توانید مشکل را رفع کنید و در صورتی که آنها مقصرند به دنبال افراد جدیدی باشید .

در صورتی که از بدنتان مراقبت نمی‌کنید راه‌حل آن واضح است ؛ آنطور که پیشتر اشاره نمودیم ابتدا باید مسئله را دقیق بررسی کنید و می توانید این کار را با ارزیابی روزانه انجام دهید . تعیین نمایید که نیازهای جسمانی را نادیده می گیرید و سپس آن را اولویت اول بدانید .

هنگامی که مسئله در رابطه با تصمیم گیری است از آنجا که کنترل تمامی تصمیم ها مشکل می باشد یک راه برای رفع این مشکل وجود دارد از فهرست تصمیم ها استفاده کنید مانند فهرست کارها . با این کار از پیش می دانید چه تصمیمی را چه زمانی باید بگیریم امور را تقسیم کنید تا مجبور نشوید در یک روز بیش از اندازه تصمیم مهم بگیرید . همچنین فرصت و شرایطی را جهت تصمیم های ناگهانی و ناخواسته فراهم نمایید تصمیم های کوچک نظیر خرید لباس را فراموش کنیم .را حتی تصمیم گیری درباره خرید نان خریدن ‌لباس ممکن است باعث بالا رفتن اضطراب تان شود .

در آخر کاری را انجام دهید که دوستش دارید . ممکن است کاری خسته کننده مثل تمیز کردن خانه باشد یا کاری هیجان انگیز مثل ساختن بازی . هر کاری باشد اولین قدم را بسیار کوتاه بردارید ، در حدی که فقط ۵ دقیقه زمان نیاز داشته باشد ؛ روز بعد مقداری جلوتر و هر بار کمی بیشتر جلو بروید . در نتیجه هنگامی که دستاوردهای خود را ببینید در می یابید که به چه میزان تلاش نیاز دارد راحت تر می توانید زمان معینی را به آن کار اختصاص دهید و از همه بهتر مهم شروع کردن است .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false